Ajatuspoliisi

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Vieras

Ajatuspoliisi

Viesti Kirjoittaja Vieras »

JT:llä on oikeasti olemassa "ajatusrikos". Jos on rikos on myös poliisi ja tuomioistuin. Mutta on myös ajatuksia valvova agenttijärjestelmä kuten Stasi DDR:ssä. Valvonta ulottuu omiin perheisiin saakka. Jos laulat väärää laulua suihkussa, saatat joutua "Stasin" kuulusteluihin. Tuomioistuimet eivät noudata keskeisiä oikeuksia ja ihmisoikeuksia, johon kuuluu esimerkiksi oikeus oikeusavustajaan.

Oletteko joutuneet JT-poliisi-, oikeus- ja valvontajärjestelyn uhreiksi?
rippeli
Viestit: 2454
Liittynyt: 28.04.2007 12:43
Paikkakunta: Helsinki

Re: Ajatuspoliisi

Viesti Kirjoittaja rippeli »

Nuorena olin useinkin komiteassa selvittelemässä tekosiani. Törkein temppu joka minua kohtaan tehtiin, oli kun olin innokkaan veljen kanssa kentällä. Yllättäen hän laittoi minut yksin erääseen maalaistaloon ja tutki kenttäsalkkuni sillä aikaa kun olin poissa. Huomasin illalla, että muistiinpanovihkoni oli hävinnyt. Seuraavana päivänä kokouksessa kysyin veljeltä, josko hän olisi nähnyt vihkoani. Sanaa sanomatta hän antoi autonsa avaimet. Tutkin auton perinpohjin, mutta en löytänyt vihkoa.

Kuukausi tapahtuneen jälkeen istuin sitten oikeuskomiteassa selittämässä rivoja pilkkarunoja, joita olin kirjoittanut kaveristani tähän yllättäen löytyneeseen vihkoon. Minua syytettiin homoseksuaalisuudesta ja sopimattomasta kielenkäytöstä. Vanhimmat yrittivät selvittää, olinko kirjoittanut runot kokouksessa taikka konventissa. Oikein kunnon CSI tyyliin vertailtiin käsialaa ja käytettyjen kynien musteen väriä.

Olihan se omalla tavallaan hauskakin tilanne, kun esivalvoja luki ääneen rivoja pilkkarunoja Valtakunnansalilla.
Let me go Master I hate you so
Vieras

Re: Ajatuspoliisi

Viesti Kirjoittaja Vieras »

rippeli kirjoitti:Oikein kunnon CSI tyyliin vertailtiin käsialaa ja käytettyjen kynien musteen väriä.
Siellä on sitten rikoslaboratoriotoimintaakin?
sinner74
Ylläpitäjä
Viestit: 2754
Liittynyt: 12.01.2009 14:12
Paikkakunta: Rollo

Re: Ajatuspoliisi

Viesti Kirjoittaja sinner74 »

rippeli kirjoitti: Kuukausi tapahtuneen jälkeen istuin sitten oikeuskomiteassa selittämässä rivoja pilkkarunoja, joita olin kirjoittanut kaveristani tähän yllättäen löytyneeseen vihkoon. Minua syytettiin homoseksuaalisuudesta ja sopimattomasta kielenkäytöstä. Vanhimmat yrittivät selvittää, olinko kirjoittanut runot kokouksessa taikka konventissa. Oikein kunnon CSI tyyliin vertailtiin käsialaa ja käytettyjen kynien musteen väriä.
Tämä taitaa olla älyttömin case, mistä minä olen kuullut...miten aikuisilla ihmisillä voi olla aikaa ja mielenkiintoa tuollaisten asioiden selvittelyyn? Happea...

Tilanne ei varmaan sinulle ollut aikoinaan hauska, mutta kyllähän tuosta varmaan näin jälkeenpäin saisi kohtuullisen riemukkaan CSI-parodian aikaiseksi? :)
And Justice For All
Lothar III

Re: Ajatuspoliisi

Viesti Kirjoittaja Lothar III »

rippeli kirjoitti:. Minua syytettiin homoseksuaalisuudesta ja sopimattomasta kielenkäytöstä. Vanhimmat yrittivät selvittää, olinko kirjoittanut runot kokouksessa taikka konventissa. Oikein kunnon CSI tyyliin vertailtiin käsialaa ja käytettyjen kynien musteen väriä.

Ei jumalauta....
Mag Mell
Viestit: 541
Liittynyt: 10.04.2009 17:10

Re: Ajatuspoliisi

Viesti Kirjoittaja Mag Mell »

sinner74 kirjoitti:Tämä taitaa olla älyttömin case, mistä minä olen kuullut...miten aikuisilla ihmisillä voi olla aikaa ja mielenkiintoa tuollaisten asioiden selvittelyyn? Happea...
Joo on, hands down ihan kaikista älyttömin case evö..! :shock:
With oblivion's obscuration fill my senses to the brim,
make me taste obliteration, in this dimness let me dim.
rippeli
Viestit: 2454
Liittynyt: 28.04.2007 12:43
Paikkakunta: Helsinki

Re: Ajatuspoliisi

Viesti Kirjoittaja rippeli »

Mag Mell kirjoitti:
sinner74 kirjoitti:Tämä taitaa olla älyttömin case, mistä minä olen kuullut...miten aikuisilla ihmisillä voi olla aikaa ja mielenkiintoa tuollaisten asioiden selvittelyyn? Happea...
Joo on, hands down ihan kaikista älyttömin case evö..! :shock:

Tuossa oli kuitenkin aika isot asiat kyseessä. Siihen vihkoon kun oli kirjoitettu myös pilkkaruno minusta. Kaverini kirjoitti runon jossa harrastin seksiä erään seurakuntamme sisaren kanssa. Sisar oli menossa lauantaina naimisiin, kun sitten sitä edeltävänä torstaina puitiin noitten runojen todellisuuspohjaa. Lopulta kävi niin että vanhimmat uskoivat että olen yhtynyt morsiameen vain ajatuksen asteella ja avioliittoon vihkiminen voitiin suorittaa vanhimman toimesta.
Let me go Master I hate you so
nabander
Viestit: 190
Liittynyt: 02.11.2010 22:40

Re: Ajatuspoliisi

Viesti Kirjoittaja nabander »

Jos yhtyminen oli tapahtunut ajatuksen asteella niin aviorikoshan oli jo päässyt tapahtumaan, eikös vaan. Aviorikoksessahan täytynee aina olla kaksi osapuolta, muuten se lienee raiskaus. Muistaakseni siinä kohdassa jossa himoiten katsomisesta puhutaan mainitaan vain aviorikos teon diagnoosina. En nyt jaksa kaivaa sitä esiin sanasta sanaan. Eli oliko runon objektina ollut sisar kuitenkin pilaantunutta tavaraa?

Kunnioittavasti teidän
Nabander

Olen luvannut vaieta nykyisistä ajatuksistani, siitä mikä koskee entisiä ajatuksiani ei sovittu mitään
Mievaan
Viestit: 486
Liittynyt: 14.10.2011 00:15

Re: Ajatuspoliisi

Viesti Kirjoittaja Mievaan »

Voi syvä huokaus....jaa että kunnon kristitty saa tutkia toisen laukun, eks tossa rikottu aika tavalla yksityisyyttä??? Toisen tavaroihin ei saa koskea =/ Nabander tarkotitko sitä et jos pelkkä ajatus on aviorikos, kyllä muistan et näin on sanottu ihan lavalta. Et tuntuu ihanalta etei tarvii olla kaiken ton painostuksen alasena. Ei mikään ihme ku ajattelee taaksepäin et olin kovin ahdistunun enkä tajunnu sillon miksi.
Vieras

Re: Ajatuspoliisi

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Pälyilevä katse kotona vierailevilla "ystäville". Etsivät moittimisen aiheita ja salisia syntejä kyläillessään hymyillen!
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Ajatuspoliisi

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Ilmestyskirja 7:15

”7:15. Sentähden. – Koska he loppukoetuksessa kärsivät marttyyrikuoleman ja puhdistivat vaatteensa mieluummin kuin kielsivät Herran.

He ovat Jumalan valtaistuimen edessä. –,,Seuraavana aikakautena tullaan Jumalan voimaa ihmismaailmaan nähden käyttämään suuren joukon luokan kautta morsiamen ylijohdon alaisuudessa. Se tulee olemaan suurena poliisivoimana, joka pitää silmällä kaikkea kansaa. Sillä tulee varmaan olemaan riittävästi työtä, sillä Jumala on taannut, ’etteikenkään pahaa tee, eikä turmele koko minun pyhällä vuorellani (valtakunnassani).’ (Jes. 11:9) Tämä merkitsee huolellista silmälläpitoa. Niin, todellakin! Kuinka tullaan paha ja väärä estämään? Jos joku henkilö yrittäisi lausua häväistyksiä tai panetteluja, voitaisiin kieli silmänräpäyksessä lamauttaa. Hyvin helposti! Poliisi heti paikalla saapuvilla! – ei sellainen, joka tulee vasta sitten kun vahinko on tapahtunut rangaistakseen sitten, vaan sellainen, joka menee rikollisen edelle, niin ettei hän saa tilaisuutta tehdä pahaa, ja siten rankaisee häntä yrityksestä tehdä niin.” – Vastaus eräässä kysymyskokouksessa.” (Täyttynyt salaisuus – sivu 196)
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Ajatuspoliisi

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

Henkilökohtaisen kokemukseni mukaan VT-seuran tiedustelukoneisto on varsin tehokas, paljon tehokkaampi kuin olin uskonut. Kerron muutaman esimerkin.

Olin keskustellut erään seurakuntalaisen kanssa muutamasta triviaalista oppikysymyksestä. Eiköhän heti seuraavana päivänä kello kuuden aikaan seurakunnan esivalvoja pärähtänyt palvelusvalvojan kanssa oveni eteen aivan yllättäen. Olivat kuulemma olleet lähistöllä liikkeellä ja tulivat vain "morjenstamaan". Eivät kyllä kysyneet pääseeko sisään, vaan astelivat vain olohuoneeseeni. Esivalvoja tivasi mitä mieltä ko. kysymyksistä olin, mutta eniten häntä huolestutti olinko levittänyt ajatuksiani eteenpäin. Lopuksi hän näytti VT-kirjallisuudesta mitä mieltä minun tulisi asiasta olla. Vierailu päättyi lauseeseen: "No jos tommosia mietit, niin älä niistä ainakaan muille puhu vaan syvennät ymmärrystäsi sitten ihan tutkimalla yksin".

Kun "vakavampia" syntejäni käsiteltiin myöhemiin oikeuskomiteassa, oli minusta koostettu ~10 sivua materiaalia. Sieltä Veli Vanhurskaat lukivat ääneen otteita yksityisistä keskusteluistani toisten kanssa. Tuli kyllä ihan rehellisesti sanottuna mieleen DDR ja Stasi. Jos kuulut Jehovan todistajiin, seinilläkin on korvat. Eniten katkeruutta herätti se, että tiedustelutoimintaa oltiin tehty selkäni takana ja hyvinä ystävinä pitämäni ihmiset olivat tehneet "Jehovan tahdon" laulamalla yksityisasioitani lahkojohdolle.

Itse en saanut kyseisiä papereita luettavakseni koskaan, koska kyseessä oli vanhimmiston ja haaratoimiston välinen "kirjeenvaihto" eikä suinkaan henkilörekisteri (vaikka kyseiset paperit ovat edelleen srk:n arkistossa).
Vieras

Re: Ajatuspoliisi

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Mievaan kirjoitti:Voi syvä huokaus....jaa että kunnon kristitty saa tutkia toisen laukun, eks tossa rikottu aika tavalla yksityisyyttä??? Toisen tavaroihin ei saa koskea =/ Nabander tarkotitko sitä et jos pelkkä ajatus on aviorikos, kyllä muistan et näin on sanottu ihan lavalta. Et tuntuu ihanalta etei tarvii olla kaiken ton painostuksen alasena. Ei mikään ihme ku ajattelee taaksepäin et olin kovin ahdistunun enkä tajunnu sillon miksi.
Tämä on monella nimitetyllä melkein käytäntö esim. kylässä kun talon isäntä tai emäntä menee toiseen huoneeseen.

Heti alkaa elokuvahyllyn selailu jne. Tiedän, koska eräs vanhin ylpeänä kerran kertoi näin tehneensä.

Sitä se teettää kun antaa lahjattomille tehtäviä =)
Mievaan
Viestit: 486
Liittynyt: 14.10.2011 00:15

Re: Ajatuspoliisi

Viesti Kirjoittaja Mievaan »

Mieheni ei millään uskonut ku kerroin että jt oikeesti tarkkailee muita jt. ja raportoi vanhimmille jos näkee jotain epäsopivaa. Hän ihmetteli eikä jt oo mitään parempaa tekemistä...Ei näköjään. Ihan mielenkiinnolla odotan millasen paperipinon kanssa ne mua lähestyy. Ei oo kuulunu vielä mitään mutta eiköhän siellä beettelissä oo tutkinta käynnissä aka stasi ja yrittää selvittää kuka mä oon ja sit ku se selvii niin pimpauttelevat ovikelloa. Oliks se meilo joka sano et täällä ne käy lukemassa ja yrittää selvittää/käräyttää kuka tänne kirjottaa. Saa yrittää ;-) ehkä jollain heistä jää joku ajatus päähän meidän kirjotuksista, who knows.
Vieras

Re: Ajatuspoliisi

Viesti Kirjoittaja Vieras »

SuurinBabylon kirjoitti:Itse en saanut kyseisiä papereita luettavakseni koskaan, koska kyseessä oli vanhimmiston ja haaratoimiston välinen "kirjeenvaihto" eikä suinkaan henkilörekisteri (vaikka kyseiset paperit ovat edelleen srk:n arkistossa).
Taas ovat keksineet Suomen lain kiertämisyrityksen nämä Amerikasta johdetut. Ennen ne olivat sihteerin henkilökohtaista arkistoa ja nyt muka kirjeenvaihtoa.

Ei muuta kuin taas uudelleen tietosuojavaltuutetulle. Ei se aito arkisto muutu miksikään papereiden nimeä muuttamalla! Omassa asiassani sain paperit ja TSV on heitä asiassa silloin opastanut. Kannattaisi laittaa tämä asia TSV:lle ja sanoa, että toimivat edelleenkin vastoin lain henkeä ja viranomaiselta saatua neuvontaa ja huomautusta.

Jos ei kukaan tee - ei nämä asiat etene!
Vastaa Viestiin