Tapaaminen Helsingissä 22.9.

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

pahkeinen
Viestit: 108
Liittynyt: 20.05.2007 22:59

Viesti Kirjoittaja pahkeinen »

Suukiitokset minunkin puolestani. Oli kyllä mukava tarinoida hyvässä seurassa kaikesta mahdollisesta tekniikasta kehitysoppiin ja siltä väliltä. Itsellenikin miitti oli ensimmäinen, vaan ei takuulla viimeinen laatuaan.

Ainoa asia, mikä jäi harmittamaan oli sunnuntaille sovittu työkeikka, jonka johdosta jouduin lähtemään kotiin hieman etuajassa. Tosin turhaan, sillä autoni jäi tietysti kuskina toimineelle ystävälleni, joka on ilmeisesti nukkunut hieman pommiin kun häntä ei vielä puoli kahdentoista aikoihin näy missään... No, ensi kerralla pitää olla sen verran viisaampi, että älyää jättää myös seuraavan päivän vapaaksi.
Berzerk
Viestit: 78
Liittynyt: 09.05.2007 18:35

Viesti Kirjoittaja Berzerk »

Nyt olen hieman murheellinen.

Toivottavasti joskus rohkaistun saapumaan paikalle.
Sitä päivää odotellessa, hienoa, että miitti onnistui!!!

Berzerk
Pehmoluopio
Viestit: 1565
Liittynyt: 28.04.2007 18:24
Paikkakunta: Hanko

Viesti Kirjoittaja Pehmoluopio »

Valtakunnan palvelija kirjoitti:Istuin oikealla puolellasi ravintolassa.
Pieni esittäytymiskierros olisi ehkä paikallaan näissä tapaamisissa aina vaikka konkarit toisensa tuntevatkin.

Minä taas istuin sen saman pöydän ikkunan puoleisessa päässä. Harmaa puku, blondi pää, lähdin aikaisin.
Jaakob
Viestit: 707
Liittynyt: 28.04.2007 14:43

Viesti Kirjoittaja Jaakob »

Oli kiva tapaaminen, kiitokset Marilynille järjestämisestä :)
Religion was created when the first conman met the first fool
-Mark Twain
RaM

Viesti Kirjoittaja RaM »

'Mä taivalsin läpi tuulen ja tuiskun...' :D

No en ihan, mutta mukavaa oli kuitenkin. Ja pelastuksen kypäränkin näin ihan omin silmin. :lol:
Lehtiveli
Eläkeläinen
Viestit: 1741
Liittynyt: 13.04.2007 10:07
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lehtiveli »

Ilmeisesti meininki oli ihan hyvää, harmi ettei tälläkertaa päässyt paikalle. Laittakaahan taas seuraavan miitin suunnittelutopic kunhan on sen aika.
Marilyn
Viestit: 292
Liittynyt: 01.05.2007 15:14

Viesti Kirjoittaja Marilyn »

RaM kirjoitti:'Mä taivalsin läpi tuulen ja tuiskun...' :D

No en ihan, mutta mukavaa oli kuitenkin. Ja pelastuksen kypäränkin näin ihan omin silmin. :lol:
Voihan jumpperi! :D
Kypärä oli kyllä erihieno!
Quidquid latine dictum sit, altum viditur.
Lehtiveli
Eläkeläinen
Viestit: 1741
Liittynyt: 13.04.2007 10:07
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lehtiveli »

Kypärästä todistusaineistoa vaaditaan esitettäväksi heti. :lol:
Viljo
Viestit: 1100
Liittynyt: 28.04.2007 13:13
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Viljo »

Kiitokset Marilynille vaivannäöstä kokousjärjestelyjen hoitamisessa. Ruoka oli hyvää ja sitä oli riittävästi, eikä suukaan jäänyt kuivaksi. Ahdastahan Dragon Springissä oli, mutta se oli tiedossa etukäteen. Omaa passiivisuuttani saan syyttää siitä, etten tullut keskustelleeksi kaikkien paikalle saapuneiden kanssa.

Myöhemmin illalla oli keskustelua mm. nimikortista, joka helpottaisi nettipersoonan yhdistämisen lihaa ja verta olevaan entiteettiin. Ei huono idea laisinkaan. Miitti oli kokonaisuutena oikein mukava. Lyhyeksi jääneet yöunet ovat tosin vieneet enimmän energian tämän päivän osalta.

Toivon rohkeutta niille, jotka eivät vielä rohjenneet tulla paikalle. Toki on niin, että mikäli ilmoittautuneiden määrä joskus tulevaisuudessa kasvaa vaikka muutamaan kymmeneen, niin sekin aiheuttaa oman mutkansa sopivan tilan löytämiseen. Mutta siitä ei kannata huolehtia!
Pehmoluopio
Viestit: 1565
Liittynyt: 28.04.2007 18:24
Paikkakunta: Hanko

Viesti Kirjoittaja Pehmoluopio »

Viljo kirjoitti:Myöhemmin illalla oli keskustelua mm. nimikortista, joka helpottaisi nettipersoonan yhdistämisen lihaa ja verta olevaan entiteettiin. Ei huono idea laisinkaan.
Ei lainkaan!
Voisimmeko saada vielä yleisönpalvelijan ja vastausvuorot? Meidät erotetut ohjataan luonnollisesti sinne takapenkkiin. Joku nuori juip... veli voisi kanniskella mikrofonia. Ai niin, mutta eihän meillä olekaan nuoria.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Lehtiveli kirjoitti:Kypärästä todistusaineistoa vaaditaan esitettäväksi heti.
Valitettavasti sinun on toistaiseksi vain uskottava kypärän näkymättömään läsnäoloon, joka alkoi sinulle 22. syyskuuta 2007. Kun säädetty aika päättyy, niin kypärä ilmaantuu uuteen tapaamiseen moderaattorin käskyhuudoin ja silloin kaikkien paikallaolijoiden silmät saavat nähdä Veljesseuran pelastuksen kypärän kaikessa kenttävihreysloistossaan.

Lisätty sana 'sinulle' _ MM
Viimeksi muokannut Markku Meilo, 23.09.2007 18:45. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
Viljo
Viestit: 1100
Liittynyt: 28.04.2007 13:13
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Viljo »

Pehmoluopio kirjoitti:Voisimmeko saada vielä yleisönpalvelijan ja vastausvuorot? Meidät erotetut ohjataan luonnollisesti sinne takapenkkiin. Joku nuori juip... veli voisi kanniskella mikrofonia. Ai niin, mutta eihän meillä olekaan nuoria.
Ihan noin pitkälle emme asiaa ajatelleet, mutta ihan käyttökelpoisilta ideoilta nuokin vaikuttavat. Järjestöstä hiljattain lähteneille se toimisi ns. pehmeänä laskuna, ja vanhemmille konkareille nostalgian lähteenä. Kenties joku herkistyisi niin paljon, että menisi salille takaisin autenttista tunnelmaa aistimaan.
Pehmoluopio
Viestit: 1565
Liittynyt: 28.04.2007 18:24
Paikkakunta: Hanko

Viesti Kirjoittaja Pehmoluopio »

Viljo kirjoitti:Kenties joku herkistyisi niin paljon, että menisi salille takaisin autenttista tunnelmaa aistimaan.
Nykyään on kovasti muodissa nuo "hiljaisuuden retriitit". Valtakunnankansliaan voisi mennä nauttimaan hiljaisuudesta.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Känsän kärttyisä käsi

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

On kiitoksen aika. Kypärästä kaivettu pelastusfyrkka oli - Jaakobin ja Marilynin laskemana - huikeat 96,75 euroa. Tämä kärttyisyyden aste on selvä merkki siitä, että Veljesseuran sivuston havaitaan toimivan ja toiminnan halutaan jatkuvan. Tuolla kypärällisellä Veljesseura on nykysuosiolla pystyssä unkefäär kalenterinkierron, ei siis mikään pikkujuttu.

Lämmin kiitos kaikille miittiin osallistuneille. Olen samaa mieltä muiden kanssa, että tästä olisi jo hyvä ponnistella astetta 'hengellisemmälle' tasolle. Itse näkisin, että jokin seuraavista miiteistä voisi olla jossain avarammassa tilassa ja osin ohjelmallinen. Siis kokkaretyyppinen yksityistilaisuus, näillä näkymin paikkakin järjestyisi ilman eri korvausta.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
Bergerac
Viestit: 2306
Liittynyt: 28.04.2007 08:15
Paikkakunta: Jersey

Re: Känsän kärttyisä käsi

Viesti Kirjoittaja Bergerac »

Markku Meilo kirjoitti:Itse näkisin, että jokin seuraavista miiteistä voisi olla jossain avarammassa tilassa ja osin ohjelmallinen. Siis kokkaretyyppinen yksityistilaisuus, näillä näkymin paikkakin järjestyisi ilman eri korvausta.
Tuo kuulostaisi erinomaiselta idealta. Veriläträyksen mestarimaakunnastakin voisi tälläiseen mielellään lähteä, mikäli aikataulut järjestyvät.
Ulkomaalaiset jotka rikastuttavat Suomen kulttuuria vastoin Suomen Lakeja, pitää palauttaa kotimaahan. Jos palauttamisen jälkeen uhkaa kuolema niin ei ole meidän ongelma.
Oma maa mansikka, muu maa must(a)ikka. Suomi Suomena.
Vastaa Viestiin