Viina virtaa

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Voimantorni
Viestit: 989
Liittynyt: 07.06.2009 16:16

Re: Viina virtaa

Viesti Kirjoittaja Voimantorni »

Titti kirjoitti:Tiedän, että monia veljiä ja sisaria on kehoitettu/painostettu Minnesota hoitoon alkoholiongelman vuoksi.
Noin tuhatyhdeksänsataa vuotta sitten kerrottiin, että Jumalan voimalla parannettiin kaikki ihmisiä riivanneet sairaudet, varmasti myös alkoholismin vertaisia sairauksia. Jostain syystä nyt ei sitten enää näin toimitakaan. Mitä ilmeisimmin jumala vain haluaa koetella nykyään elävien ihmisten uskoa tällaisella kuurupiilolla...
Titti kirjoitti:mutta onhan se aika hämmästyttävää, että, ainakin Etelä-suomen seurakunnissa tähän hoitomuotoon on joutunut tarviutumaan useampi nykyinen sisar ja veli...?
Niin. Näinhän asian ei pitäisi olla, mikäli Jt-touhussa todella olisi kyse hengellisestä paratiisista ja Jumalan ohjauksesta.
YksinäinenSusi
Viestit: 3808
Liittynyt: 19.06.2010 08:27

Re: Viina virtaa

Viesti Kirjoittaja YksinäinenSusi »

Vieras kirjoitti:jonkun mielestä ssis raiskausporno on...kivaa..?
No, sanotaan että tuollainen shokeeraava pornomuoto vetoaa miehen syvimpään petomaisuuteen ja pimeyteen, joka miehen sisimmässä on integroituneena aina syntymästään saakka.

Tämä herää nuorena aikuisena ja voimistuu vanhetessa, kun tavallisesta seksistä ei enää saa kunnon sävärei ja kiksei.

Tuollainen porno siis on ravintoa miehen sisimmässä majailevalle pedolle, jollainen mies pohjimmaltaan on, vaikka esittäisi kuinka hurskasta Jumalan palvelijaa hyvänsä.

Tämän vuoksi on virhe, kun mies kieltää tämän asian, että hän siis olisi pohjimmiltaan peto ja raiskaaja, jollainen hän syvimmältä olemukselta on. Koska jos syvimmän pimeän puolensa kieltää, niin sitä vastaan ei voi taistella menestyksekkäästi.

Aina jos jonkin oman ongelman kieltää, että sitä ei itsellä ole, niin se on itsepetosta ja ulkokultaisuutta.

Siksi raamatussa kehoitetaan kuolettamaan lihalliset halut, mutta tässä ei monikaan veli onnistu, varsinkin jos ei ole vaimoa,jota raiskata silloin tällöin(näinhän naiset väittävät, että miehet monasti raiskaavat heidät), ja vaikka vaimo oliskin niin siltikin tuollainen porno houkuttelee.

Koska sellainen porno ruokkii miestä jollain pimeällä tasolla, niin mies tarvitsee sitä aina, jos on antanut sille pikkusormen.

Lieneekö miehen täytynyt olla sellainen primitiivisinä esihistoriallisina barbaarisina aikoina, kun mies joutui suojelemaan reviiriään ja tappamaan eläimiä elääkseen ja perheensä elättääkseen ja tarvittaessa suojelemaan perhettään tappamalla hyökkäileviä ihmisvihollisiaan.

Jos mies ei olisi tällainen hirviö ollut, niin tuskimpa ihmissuku olisi selvinnyt alkua pidemmälle ja kuollut sukupuuttoon jo alussa.

Nainen taas on se vastakohta, joka rakastaa ja vaalii perhettään myös henkisesti, koska mies on suojelemassa selustaa, että naisella olisi turvallista keskittyä rakastamaan lapsiaan ja tehdä siis lapsistaan tasapainoisempia, ainakin tyttölapsista tasapainoisempia.

Pojillahan on aina vaellushalu ja tappamisvietti voimakas, koska pojasta tulee perheensä suojelija.
Näin on ollut ammoisista ajoista lähtien, turha sitä on kaunistella.

Siksi mies ei mielestäni sovi jehovantodistajaksi ollenkaan, se on oikeastaan aika järkyttävää, mies kaikessa hirveydessään,petomaisuudessaan leikkii laupiasta, voi hyvänen aika sentään, kaikkea sitä onkin tullut tehtyä, onneks vanhempana järkiintynyt hiukan tämäkin tapaus.

Uskonto on naisten asia.
Ihmisellä on oikeus yksilönä - määrätä oma kohtalonsa.
Mievaan
Viestit: 486
Liittynyt: 14.10.2011 00:15

Re: Viina virtaa

Viesti Kirjoittaja Mievaan »

Sivusta seuranneena voin sanoa että kyllä ne aika pitkään katselee sormien läpi juomista. Varsinki, jos itse vanhin/mat on mukana siinä. Kelles meet puhumaan, ku isoimmista pomoista on mukana touhussa ja päättämässä asiosta....Betel on varmaan ainoa paikka, joka ehkä ottaa asian vakavasti. Jos ny jaksaa niin pitkälle mennä. Surullista mutta totta mä vaan sain tarpeekseni koko jutusta ajat sitten. Ei kukaan välitä.
YksinäinenSusi
Viestit: 3808
Liittynyt: 19.06.2010 08:27

Re: Viina virtaa

Viesti Kirjoittaja YksinäinenSusi »

Toisaalta tämäkin on asia, joka vie järjestöä kohti tuhoaan ja vääjäämättä.

Jehovantodistajuudessa on liian paljon kaikenlaista vanhoillista ja epäpuhdasta toimintaa, että se ei voi siksi menestyä nykyajan maailmassa, vaan kuivettuu vähitellen pois.
Ihmisellä on oikeus yksilönä - määrätä oma kohtalonsa.
Mievaan
Viestit: 486
Liittynyt: 14.10.2011 00:15

Re: Viina virtaa

Viesti Kirjoittaja Mievaan »

sitä odotellessa Jarkke....
Vieraas
Viestit: 3220
Liittynyt: 20.06.2011 21:56

Re: Viina virtaa

Viesti Kirjoittaja Vieraas »

JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:Tuollainen porno siis on ravintoa miehen sisimmässä majailevalle pedolle, jollainen mies pohjimmaltaan on, vaikka esittäisi kuinka hurskasta Jumalan palvelijaa hyvänsä.
Pakko todeta, että tämä on melko synkkä näkemys ihmisestä. Evoluutio on tehnyt työtään tuhansia vuosia, enää ei oteta heti kirvestä esiin vieraan tullessa vastaan tai pistetä vihollista poskeensa. Mitä pitemmälle ihmiskunta on kehittynyt, sitä tärkeämmiksi ovat tulleet sosiaaliset taidot, koska laumassa pärjää paremmin. Enkä nyt ihmisen empatiakykyäkään kokonaan unohtaisi.

Nyt globalisaatio etenee sitä vauhtia, että entistäkin tärkeämmäksi tulee erilaisuuden sietäminen. Voisin väittää täysin subjektiivisena näkemyksenä kehityksen kehittyvän siihen suuntaan, että muutaman sukupolven jälkeen sovinismi, homofobia, ksenofobia ja muut hölmöydet ovat suurimmaksi osaksi eilistä päivää. Viime aikoina ilmaantuneita hetkellisiä pahanhajuisia muukalaisvihamielisiä tuulahduksia menneiltä vuosikymmeniltä muistellaan pian huvituksella. Reaaliaikainen viestintä, globaali talous ja globaalit ongelmat tekevät omien rajojen sisään sulkeutumisesta yksinkertaisesti mahdotonta. Kyllä se Pohjois-Koreankin arabikevät saapuu.

Ylipäänsä muuten koko "raiskausporno" tuntuu omituiselta ylilyönniltä tässä keskustelussa. Mitä ihmettä? Käsi ylös joka saa kiksejä moisesta.
Video ei ollut ohjeistusvideo.
SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Viina virtaa

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

Vieraas kirjoitti:Ylipäänsä muuten koko "raiskausporno" tuntuu omituiselta ylilyönniltä tässä keskustelussa. Mitä ihmettä? Käsi ylös joka saa kiksejä moisesta.
Älähän nyt, Vartiotorni on oikein eritellyt "saastaiset" pornon muodot "pehmeästä" pornosta. Miksi lie tälläistä jakoa tehty ja kuka tutkimustyön on tehnyt?

Mainittu Minnesota-hoito on muuten surillisen kuuluisa todistajien yliedustuksesta hoitopaikoissa. Lähdeppä viemään Minnesota-hoitolan työntekijää kokoukseen, voi olla mielenkiintoista; Veli Vanhinkin saattaa olla vanha tuttu. :shock:
Vieraas
Viestit: 3220
Liittynyt: 20.06.2011 21:56

Re: Viina virtaa

Viesti Kirjoittaja Vieraas »

SuurinBabylon kirjoitti:Älähän nyt, Vartiotorni on oikein eritellyt "saastaiset" pornon muodot "pehmeästä" pornosta. Miksi lie tälläistä jakoa tehty ja kuka tutkimustyön on tehnyt?
Niin on tehnyt, laitoin linkin jakoon vähän aikaa sitten. Itsekin ihmettelen VT-seuran asiantuntemuksen määrää aiheessa. Kyse voi tietysti olla seuran normaalista demonisoinnista, eli tehdään asiasta niin paha kuin ikinä keksitään. En silti lähtisi seuran linjoille ja esittämään että "raiskausporno" olisi jotenkin kovinkin suosittua. Media raportoi vastikään, että pornon lajien kulutusta ei Suomessa ole juurikaan tutkittu, asiaan on kuitenkin kymmenisen vuotta perehtynyt professori Susanna Paasonen, jota haastateltiin muutama päivä sitten. Nyt on meneillään laajin tähän asti tehty kyselytutkimus: http://www.finlit.fi/kra/keruut/hamahakki.pdf. Ihan villinä veikkauksena arvaisin, että "raiskausporno" sijoittuu melko alas verrattuna VT-seuran (taas kerran) omituisiin näkemyksiin.
Video ei ollut ohjeistusvideo.
Vieras

Re: Viina virtaa

Viesti Kirjoittaja Vieras »

"Mainittu Minnesota-hoito on muuten surillisen kuuluisa todistajien yliedustuksesta hoitopaikoissa. "
Onkohan tästä ihan virallista luotettavaa tietoa?
Linkki?


"yliedustus-missä-milloin? "
Vieras

Re: Viina virtaa

Viesti Kirjoittaja Vieras »

"Vartiotorni on oikein eritellyt "saastaiset" pornon muodot "pehmeästä" pornosta"
"jonkun mielestä ssis raiskausporno on...kivaa..?"

Luulisi että jos kulutus on mennyt ohi uteliaisuuden tavaksi, niin valituksi tulee kiihottava "laji".
Voidaan kysyä että mikä on lapsuudessa mennyt mönkään ja ollut perverssiä että tuollainen väkivalta kiihottaa.
YksinäinenSusi
Viestit: 3808
Liittynyt: 19.06.2010 08:27

Re: Viina virtaa

Viesti Kirjoittaja YksinäinenSusi »

Vieras kirjoitti: Luulisi että jos kulutus on mennyt ohi uteliaisuuden tavaksi, niin valituksi tulee kiihottava "laji".
Voidaan kysyä että mikä on lapsuudessa mennyt mönkään ja ollut perverssiä että tuollainen väkivalta kiihottaa.
Hyvä kysymys, tässä vastaus.

Ei se kaikkia kiihotakkaan, vain niitä jotka ovat joko sadisteja tai masokisteja luonteeltaan.

Näitä ei tavallinen perusporno kiihota, vaan siihen täytyy sisältyä väkivalta, ennenkuin kiihottuu.

Syitä on monia kieroon kasvamiseen, yksi sellainen uskonnollinen ahdasmielisyys, jossa seksi demonisoidaan aina syntinä, ja joskus harvoin vaan saatetaan ilmaista että se on sopivaa aviopuolisoiden kesken, jottei aivan sukupuuttoon kuoltais.

Ja aviopuolisoidenkin kesken pitäisi toimia ikäänkuin siinä ei saisi olla nautintoa, vaan pelkästään suvun jatkaminen tarkoituksena.
Tässä voi ollakin syy siihen, miksi aviovaimot kokevat toisinaan aviomiehen raiskaavan heidät, aviomies voi kokea seksin syntisenä ja pyrkii vaan tyydyttämään omat halunsa hyvin nopeasti 58 sekunnissa ja sillä selvä, vaimo jää kylmäksi.
Ihmisellä on oikeus yksilönä - määrätä oma kohtalonsa.
Vieraas
Viestit: 3220
Liittynyt: 20.06.2011 21:56

Re: Viina virtaa

Viesti Kirjoittaja Vieraas »

JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:Syitä on monia kieroon kasvamiseen, yksi sellainen uskonnollinen ahdasmielisyys, jossa seksi demonisoidaan aina syntinä, ja joskus harvoin vaan saatetaan ilmaista että se on sopivaa aviopuolisoiden kesken, jottei aivan sukupuuttoon kuoltais.
Lahko tosiaan valtaansa ylläpitääkseen yhtäältä tukahduttaa seksuaalisuutta ja toisaalta nostaa sen järjettömän suureen asemaan ihmisen elämässä. Ei ihme, että näillä keinoin sukupuolisuus usein joko kuolee tai kieroutuu.

Parhaiten tuntuvat selvinneen ne todistajat, jotka ovat viis veisanneet lahkon kummallisista säännöistä. Pahimmillaan jälki on julmaa: aviomiesarvonnassa tyhjän lapun saanut sukulaissisar alkoi neljänkympin jälkeen puhua levottomia ja pian sen jälkeen tappoi itsensä. Asiaan liittyi mielenterveysongelmia, mutta lahkon kieltämä seksi tuntui jutuista päätellen olevan päällimmäisenä mielessä.
Video ei ollut ohjeistusvideo.
YksinäinenSusi
Viestit: 3808
Liittynyt: 19.06.2010 08:27

Re: Viina virtaa

Viesti Kirjoittaja YksinäinenSusi »

Vieraas kirjoitti: Parhaiten tuntuvat selvinneen ne todistajat, jotka ovat viis veisanneet lahkon kummallisista säännöistä. Pahimmillaan jälki on julmaa: aviomiesarvonnassa tyhjän lapun saanut sukulaissisar alkoi neljänkympin jälkeen puhua levottomia ja pian sen jälkeen tappoi itsensä. Asiaan liittyi mielenterveysongelmia, mutta lahkon kieltämä seksi tuntui jutuista päätellen olevan päällimmäisenä mielessä.
Tosi surullista.

Siinä varmaankin kävi niin, että sisarella nuoruuden kukoistus alkoi kadota, ja hän vasta sitten tajusi täysin, ettei voisi kokea enää seksin ihanuutta, joka olisi pitänyt kokea nuorena jotta elämällä olisi merkitystä.

Kun hän menetti nuoruuden kukoistuksen, niin ainoa mikä olisi voinut pitää elämässä ja saada elämän tuntumaan elämältä, olisi ollut lapsi.

Mutta kun seksiä ei saanut aviottomana kokea, niin ristiriita oli kauhea ja hän tunsi että uskonto oli riistänyt häneltä sen ainoan, jolla oli loppujen lopuksi elämässä merkitystä.

Sen takiahan ihminen täällä elää, että jatkaisi sukuaan, ei minkään muun vuoksi, ainakaan uskonnon vuoksi.
Ainoastaa lapsen saannin vuoksi.
Kaikki ihmisen toimet pyörii lopulta vain lasten saamisen ympärillä.
Ihmisellä on oikeus yksilönä - määrätä oma kohtalonsa.
Vieraas
Viestit: 3220
Liittynyt: 20.06.2011 21:56

Re: Viina virtaa

Viesti Kirjoittaja Vieraas »

JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:
Vieraas kirjoitti: Parhaiten tuntuvat selvinneen ne todistajat, jotka ovat viis veisanneet lahkon kummallisista säännöistä. Pahimmillaan jälki on julmaa: aviomiesarvonnassa tyhjän lapun saanut sukulaissisar alkoi neljänkympin jälkeen puhua levottomia ja pian sen jälkeen tappoi itsensä. Asiaan liittyi mielenterveysongelmia, mutta lahkon kieltämä seksi tuntui jutuista päätellen olevan päällimmäisenä mielessä.
Tosi surullista.

Siinä varmaankin kävi niin, että sisarella nuoruuden kukoistus alkoi kadota, ja hän vasta sitten tajusi täysin, ettei voisi kokea enää seksin ihanuutta, joka olisi pitänyt kokea nuorena jotta elämällä olisi merkitystä.
Jotain tällaista itsekin arvelin, vaikka toisen ihmisen mieltä ei koskaan voikaan lukea. Seksipuheet ja itsemurha sattuivat niin peräkkäin, että joku tämäntyyppinen oivallus tosiaan saattoi olla viimeinen pisara.
Video ei ollut ohjeistusvideo.
Vieras

Re: Viina virtaa

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Vieraas kirjoitti:
JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:Tuollainen porno siis on ravintoa miehen sisimmässä majailevalle pedolle, jollainen mies pohjimmaltaan on, vaikka esittäisi kuinka hurskasta Jumalan palvelijaa hyvänsä.
Pakko todeta, että tämä on melko synkkä näkemys ihmisestä. Evoluutio on tehnyt työtään tuhansia vuosia, enää ei oteta heti kirvestä esiin vieraan tullessa vastaan tai pistetä vihollista poskeensa. Mitä pitemmälle ihmiskunta on kehittynyt, sitä tärkeämmiksi ovat tulleet sosiaaliset taidot, koska laumassa pärjää paremmin. Enkä nyt ihmisen empatiakykyäkään kokonaan unohtaisi.
Näyttää puurot ja vellit menevän pahemman kerran sekaisin ja luonnontieteetkin jääneet vieraiksi. Evoluutio on tehnyt työtään miljoonia vuosia ja sen osana esiintyy edelleen monien eläinlajien keskuudessa raiskaamisen vimmaa. Kyllä tuo sama sisäänrakennettu itsensä tyydyttämisen tarve on edelleen ihmisessäkin. Se on vain tukahdutettu tietoisesti järjenkäyttöön perustuvan yhteisöllisyyden seuraksena ja nykyihminen on kriminalisoinut sen sekä pyrkinyt säätelemään ihmismäistä seksuaalisuutta. Eikä seksuaalisuuteen liittyvät säännökset ole suinkaan pelkästään jehovantodistajiin liittyviä, vaan kyllä kristinusko on ollut niitä värkkäämässä jo paljon aikaisemmin.
Vastaa Viestiin