Uutta valoa paidasta?

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Pehmoluopio
Viestit: 1565
Liittynyt: 28.04.2007 18:24
Paikkakunta: Hanko

Viesti Kirjoittaja Pehmoluopio »

Anonymous kirjoitti:Tuli mieleen tuosta parrattomuusvaatimuksesta, että onkohan se sitten tuon alakarvoituksen kanssa sama asia? Pitäähän sitä siistiltä näyttää kun saunassa käydään, ettei tule maailmallisille huolimaton kuva todistajista.
Parrattomuus on sitä varten ettei näytä partaradikaalilta, vaikka suuri osa veljistä ei ollut edes syntynyt sinä aikana kun Suomessa oli partaradikaaleja.

Partaradikalismi yhdistetään tiettyyn poliittiseen aatesuuntaan.

Tiettyyn poliittiseen aatesuuntaan voidaan yhdistää vaikkapa AY-jäsenyys. Erääseen toiseen poliittiseen aatesuuntaan yhdistetään jätteiden lajittelu, polkupyörän käyttö henkilöauton sijaan ja materiaalien kierrättäminen, mutta tämä ei tunnu johtavan kieltoon Jehovan todistajissa.

Kävin kaupassa jossa oli hamppusaippuaa, hamppukasseja, hampputossuja, hamppusuklaatakin taisi olla. Minä yhdistän hampun elämäntapaan, jota Jehovan todistajan ei pitäisi viettää. Silti näiden tuotteiden ostaminen ei ole kiellettyä eikä erottamisen peruste.
Isoptera
Viestit: 76
Liittynyt: 08.05.2007 17:54
Paikkakunta: Hampuri

Viesti Kirjoittaja Isoptera »

Paidan väristä muistuu mieleen vain vuosikirjassa ollut kokemus, jossa lähetystyöntekijäpariskunta oli saapunut maahan, jossa kaikilla veljillä oli kokouksessa aina valkoinen paita päällä ja istuivat eri puolella salia kuin sisaret. Lähetystyöntekijäveli alkoi pitää kaikenvärisiä paitoja päällä osoittaakseen näin sanatta Seuran näkemyksen - ja tietysti istui myös vaimonsa vieressä.

Sellaisen jutun kuulin hiljan, että eräs veli oli saanut vanhimmalta kokouksen jälkeen nuhteet, kun oli lukenut kirjantutkistelussa ilman kravattia. Veli oli kotiin päästyään ollut raivoissaan ja sanonut vaimolleen, että eihän Jeesuksellakaan ollut kravattia.

Housuhameesta sanottiin meille about 15 vuotta sitten, että saa pitää jos todella muistuttaa hametta eikä shortseja, mutta että lavalla pitäisi sitten olla ihan oikea hame. Saksaan muutettuani oli järkytys havaita, että siellä - Suomea huomattavasti leudommassa talvisäässä - jopa vanhinten vaimot pukivat pitkät housut kentälle. Sanoivat, että tietenkin, kun eihän sitä hameella tarkene.

Mormoneilla muuten on olemassa pyhät alusvaatteet, mitä se sitten lieneekin...
Berzerk
Viestit: 78
Liittynyt: 09.05.2007 18:35

Viesti Kirjoittaja Berzerk »

Isoptera kirjoitti: Sellaisen jutun kuulin hiljan, että eräs veli oli saanut vanhimmalta kokouksen jälkeen nuhteet, kun oli lukenut kirjantutkistelussa ilman kravattia.
Kravatista on tullut palautetta minullekin. Tulee sellanen olo, että mikähän siinäkin hommassa on se idea, kraka vai asia? No, vituttaa muutenkin koko kirjantutkistelu.

Berzerk
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Isoptera kirjoitti:Mormoneilla muuten on olemassa pyhät alusvaatteet, mitä se sitten lieneekin...
Garnmenttejahan ne ovat.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
Ellen
Viestit: 139
Liittynyt: 24.09.2007 19:57
Paikkakunta: Österbotten

Kootut kommentit koruista ym

Viesti Kirjoittaja Ellen »

Muutama pikkuhuomautus raamatullisuudesta ja asusteiden käytöstä.
Kultakorut ovat suotavia ja mieluiten niiden pitäisi olla painavia =pitoisuus korkea.Ei helyjä.
Nenärengas on suorastaan jumalallinen. Asianlaidan voi tarkistaa 1Mos.24:22,30,47. Rebecca-tyttönen ,joka oli Iisakin serkun tytär iloitsi näistä lahjoista. (Sukurutsaus ja p-filia näiden muinaisten heppujen keskuudessa onkin sitten vallan eri asia ,mikä sopiikin sitten WT:n nykyhistoriaan .Linkit muinaisuudesta tähän päivään ovat "ylitsepursuavia".)
Entäs sitten krakan historia.! Miesten pukumuodin muuttuessa kalupussin käyttö väheni ja siirryttiin kaulan aluetta korostamaan. Miehisyyden mainoksena synnytettiin kravatti,joka ei tosin ollut ihan nykymallinen. Mutta symboliikka säilyi ja on säilynyt tähän päivään saakka. Toisin sanoen kun maskuliinit kiristävät krakan kaulaansa he kuljettavat edustassaan falloksen kuvaa. Kukin oman haaveensa mukaan. 8)
Omnia mea mecum porto
Vieras

Re: Kootut kommentit koruista ym

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Ellabella kirjoitti: Toisin sanoen kun maskuliinit kiristävät krakan kaulaansa he kuljettavat edustassaan falloksen kuvaa. Kukin oman haaveensa mukaan. 8)
Elikkä se, että roikkuuko kaulassa ohut säälittävä nahkaläpyskä vai koko etumuksen peittävä komeus (a'la Kalevi Sorsa) kertookin miehestä vähän enemmän kuin ensiksi tulisi mieleenkään :lol:
Istuva Härkä
Viestit: 193
Liittynyt: 29.08.2007 18:58

Re: Kootut kommentit koruista ym

Viesti Kirjoittaja Istuva Härkä »

Anonymous kirjoitti:
Ellabella kirjoitti: Toisin sanoen kun maskuliinit kiristävät krakan kaulaansa he kuljettavat edustassaan falloksen kuvaa. Kukin oman haaveensa mukaan. 8)
Elikkä se, että roikkuuko kaulassa ohut säälittävä nahkaläpyskä vai koko etumuksen peittävä komeus (a'la Kalevi Sorsa) kertookin miehestä vähän enemmän kuin ensiksi tulisi mieleenkään :lol:
Kyllä nyrkin kokoinen windsor-solmu on se paras!! Sillä se saamattomammankin ego nousee, edes hieeman.. :D
Toivon sinulle irtipäästämisen onnea - ja uusia alkuja. (P. Brown)
Leviathan
Viestit: 121
Liittynyt: 11.08.2009 03:10

Re: Uutta valoa paidasta?

Viesti Kirjoittaja Leviathan »

Heh, JOS (älkää pelätkö) nyt palaisin, niin olisi sekin rumaa kun korut ottaisin pois. Huulessa olisi reikä, korvissa kummassakin neljä reikää. Joista alareikien läpi menee pian sormi, ilma puhaltaa läpi. Toisaalta siitä on hyötyä, että takana istuva näkisi puhujan pallille korvalehtieni venytettyjen reikien läpi :roll: :shock:

Mites tatuoinnit? Joskus iiiihan lopulla kun jossain konventissa olin, suurempien kaupunkien veljet ja sisaret olivat ottaneet tatuointeja, ja olkapäät paljaaksijättävä mekko tai muu riepu paljasti ne aika hyvin. Tai nyt kun olen itse ottamassa koko käden isoja tatuointeja, mutta sen jälkeen kun ne on hakattu löisin pääni ja menettäisin aivosoluja tarpeeksi palatakseni, mites sitten? Käsissä perkeleenkuvia ja korvalehdet kuin sangot :?: Onko se sitten "paaluni" (risti HYI HYI) koko loppu palvelukseni kunnes Harmagedonin jälkeen paratiisissa jumalan taikahenkäys pyyhkii pois tatskani ja kutistaa korvalehteni?

Saako kiroilla tähän loppuun pinnallisuutta... eikös se ole se sisällä oleva "sydän" tai usko tai joku muu hömppä mikä ratkaisee, eikä se naamavärkki?
Omilla aivoilla ajattelun tärkeys saattaa joskus unohtua, mutta kun totuus alkaa sinua kuristaa ja pääset sen ikeestä, muistat miten sinulle on suotu vapaa tahto.
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Uutta valoa paidasta?

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Leviathan kirjoitti:Saako kiroilla tähän loppuun pinnallisuutta... eikös se ole se sisällä oleva "sydän" tai usko tai joku muu hömppä mikä ratkaisee, eikä se naamavärkki?
Teot puhukoot puolestaan -Miika.
Selma
Viestit: 73
Liittynyt: 05.03.2009 11:57

Re: Uutta valoa paidasta?

Viesti Kirjoittaja Selma »

Mä olen saanut noottia koska kuljin eräässä kesäkonventissa paljain jaloin. Se oli kuulemma epäkunnioittavaa.
i will die with both of my hands untied
almi
Viestit: 943
Liittynyt: 06.05.2007 15:33

Re: Uutta valoa paidasta?

Viesti Kirjoittaja almi »

Selma kirjoitti:Mä olen saanut noottia koska kuljin eräässä kesäkonventissa paljain jaloin. Se oli kuulemma epäkunnioittavaa.
"Minun nuoruudessani" (olen ns. ysäriteini) pukukoodina oli sukkahousut + avokkaat. Ei siis paljaita jalkoja edes kengissä.
Kaikki on vastausta, tietäisipä vain kysymyksen.
- Paul-Eerik Rummo
Selma
Viestit: 73
Liittynyt: 05.03.2009 11:57

Re: Uutta valoa paidasta?

Viesti Kirjoittaja Selma »

almi kirjoitti:
Selma kirjoitti:Mä olen saanut noottia koska kuljin eräässä kesäkonventissa paljain jaloin. Se oli kuulemma epäkunnioittavaa.
"Minun nuoruudessani" (olen ns. ysäriteini) pukukoodina oli sukkahousut + avokkaat. Ei siis paljaita jalkoja edes kengissä.
No jes :roll: Ei ois onnistunut!
Mä pidin pääni hippi-lookini kanssa ja mennä töpsöttelin varpaisillani pitkin pirkkahallin paskaisia käytäviä koko kolme päivää :P
i will die with both of my hands untied
almi
Viestit: 943
Liittynyt: 06.05.2007 15:33

Re: Uutta valoa paidasta?

Viesti Kirjoittaja almi »

^ Olet Selma varmaan saanut aikaan kunnon reaktiot. Kuva
Kaikki on vastausta, tietäisipä vain kysymyksen.
- Paul-Eerik Rummo
Kaarmis
Viestit: 3909
Liittynyt: 29.04.2007 22:13

Re: Uutta valoa paidasta?

Viesti Kirjoittaja Kaarmis »

Jess Selma asennetta! :D

Jeesus olis ollu valmis pesemään sun jalat, mutta nämä fariseukset olivat vain valmiit rist... paaluunnaulitsemaan sut paljaista jalkapöydistäsi... :mrgreen:
"Meinasin sanoa että älä tule haudallenikaan. Mutta - tule silti."
toolman
Viestit: 448
Liittynyt: 07.02.2009 00:13

Re: Uutta valoa paidasta?

Viesti Kirjoittaja toolman »

Eihän VAUVAT tarvii kenkiä.
tool ja öl on elämää.
Vastaa Viestiin