"Raamatullinen erottamisjärjestely"

Jehovan todistajien oppien lähempää tarkastelua

Valvoja: Moderaattorit

SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

"Raamatullinen erottamisjärjestely"

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

Vaikka Jehovan todistajat ja heidän Jumalan puhetorvena pitämänsä Vartiotorni-seura vannovat pitävänsä Raamattua ylimpänä auktoriteettinään, monet heidän opeistansa eivät saa tukea edes Raamatusta. Raamatun totuusarvosta voidaan olla montaa mieltä, mutta eikö "tosi uskonnon" tulisi perustaa ne opit ihan oikeasti siihen Raamattuunsa?

Yksi monista todistajien epäraamatullisista opetuksista on ns. karttamisoppi, jota Vartiotorni-seura kutsuu nimellä "raamatullinen erottamisjärjestely".
Pitäkää itsenne Jumalan rakkaudessa, s.208-209 kirjoitti:Uskolliset kristityt perheenjäsenet eivät etsi tekosyitä voidakseen olla tekemisissä erotetun sukulaisen kanssa, joka ei asu kotona. Uskollisuus Jehovalle ja hänen järjestölleen saa heidät sen sijaan tukemaan raamatullista erottamisjärjestelyä.
Olen koonnut tänne muutamia perusteluja siitä, miksi karttamisoppi on täysin vastoin Raamatun -ja varsinkin Jeesuksen- ajatuksia.
mikkuitti
Viestit: 277
Liittynyt: 01.10.2011 14:40

Re: "Raamatullinen erottamisjärjestely"

Viesti Kirjoittaja mikkuitti »

oikein hyvä artikkeli, luin sen pariin kertaan.. Kiva saada näkemyksiä tästä aiheesta, just olin miettinyt useamman päivän että mikähän olisi raamatullinen erottaminen/karttaminen.. Ei tunnu jehovantodistajien käytäntö oikealta ja raamatulliselta.

Tuli mieleen efesolaiskirjeen 6:4 jossa kehoitetaan perheen isiä olemaan kiihottamatta lapsiaan vihaan.. Huomaan että ex-todistajilla on jopa vihaa ja katkeruutta kun menettivät vanhempiansa, aivan luonnollista.. eiks tässä ole juuri sitä, isät on kiihottaneet lapsiaan vihaan kun erottavat ja karttavat noin julmasti? Mitähän todistaja-vanhimmat sanoo tästä jakeesta? Jos halutaan erottaa joku, nii eikö sen vois tehdä rakkaudella ja pyrkiä antamaan erotetulle rauhanmieli,kuitenkin niin että erotettu havaitsee olevansa kaivattu ja tärkeä henkilö, ilman koston ilmanpiiriä?

Katselin ex-jt mielenosoituksista kuvia netissä ja näin kuvan banderollista jossa luki "äiti, mitä kuuluu?", oli riipaisevaa nähdä sellainen, jos äidit tuon nähtyään ottavat yhteyttä erotettuihin lapsiinsa, se on varmasti rakkautta ja sehän on Jumalan tahto.. Tuntuu enemmän synniltä pysyä niin kovana.

Kyllä mä ymmärrän että katumattomat ja paatuneet öykkärit pitää poistaa seurakunnasta mutta jos joku kokee rakkautta öykkäriä kohtaan, nii ei se voi olla mikään rikos mennä tapaamaan sitä öykkäriä seurakunnan ulkopuolella, vapaa ajalla..
Uskon Jeesukseen ja olen helluntaiseurakunnan jäsen.
SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: "Raamatullinen erottamisjärjestely"

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

Kyllä mä ymmärrän että katumattomat ja paatuneet öykkärit pitää poistaa seurakunnasta mutta jos joku kokee rakkautta öykkäriä kohtaan, nii ei se voi olla mikään rikos mennä tapaamaan sitä öykkäriä seurakunnan ulkopuolella, vapaa ajalla..
Tämä onkin sitä äärimmäisyyksiin menemistä, mistä artikkelissani mainitsinkin.
Vieras

Re: "Raamatullinen erottamisjärjestely"

Viesti Kirjoittaja Vieras »

"nii ei se voi olla mikään rikos mennä tapaamaan
sitä öykkäriä seurakunnan ulkopuolella, vapaa ajalla..
Jos ihminen on 24h/vrk jehovantodistaja, niin milloin hänellä onkaan
"vapaa-aikaa" siitä?
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: "Raamatullinen erottamisjärjestely"

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

No, ruokatunti ja kahvitunnit. Mutta näin ei ole ainoastaan todistajuudessa, onhan ihminen, voi hyvä tavaton, sitä mitä hän on kokonaisvaltaisesti kuuluipa johonkin "firmaan" tai oli kuulumatta mihinkään.

Eihän vakaumus ole "työaikalain" sitoma. On aivan eri juttu, jos hän itse haluaa tehdä näistä sellaisia "muka-poikkeuksia". Tästäkin huolimatta hän on, sitä, mitä on. Voisin kysyä vastaan, näkeekö Allah pimeässä!
SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: "Raamatullinen erottamisjärjestely"

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

Jehovan todistajalla ei ole vapaa-aikaa, ja jos on, niin pitää äkkiä keksiä miten sen voisi käyttää "Herran työssä". Ihminen on näet ikuisessa työvelassa Jehov...Vartiotorni-seuralle.

Edit: typo
Vastaa Viestiin