sinner74 kirjoitti:Se lopputuloshan tulee olemaan:
Espanja-Italia 1-2
Balotelli tekaisee yhden maalin. Toivottavasti kukaan idiootti ei heitä kentälle banaania, Mario saattaa käyttäytyä sen jälkeen vähän arvaamattomasti:
http://www.iltasanomat.fi/jalkapallo/ar ... pos=ok-nln
Hieman Offia:
Joo, kaikenlainen rasismi, "huliganismi" sekä myös kaikenlainen räikeä suunsoitto ja myös väkivalta pitää kitkeä pois kentältä/katsomosta. Miten tähän päästään, en tiedä.
Usein puhutaan rasistisita ongelmista. Usein myös unohdetaaan se, että alkuperältään tummaverinen saattaa osoittaa ilmeisesti "kulttuuriinsa" perustuen äkkipikaisuuden sekä myös väkivaltaisuuden. Tätä ei voi yleistää, koskee toki kaikkia ihmisiä.
-> Edellämainittuun johtopäätökseen voin päätyä erään jalkapalloseuran pelaajien käytöksestä peleissä tai sen jälkeen. Jotta ei tulisi kunnianloukkauksia niin voisin vain todeta että ko. Seuran pelaajat ovat kunnostautuneet hienosti, kuten aloittamalla tappeluita ym.
Sanotaan niin että tapaus tai oikeastaan useat tapaukset liittyvät lounaiseen Suomeen ja 5-6 divariin.
Surkuhupaisinta tässä on se, että ko Seura mainostaa sivuillansa rehellisyyttä, ihmisien huomioon ottamista ja eräällä tavalla monikulttuurisuutta.
Yllätys että tämä Seura koostuu osittain/etenkin maahanmuuttajista, ja Seuralle/pelaajille vuosien varrella osoitetut TOISTUVAT rangaistukset/ylilyönnit osoittavat käsittääkseni sen, että "kulttuuri-taustan" -osalta näillä tyypeillä kenties kiehuu hieman herkemmin.
Täytyy vielä ihmetellä miten tälläinen Seura alemmilla divari-tasoilla sortuu vuosien varrella kerta toisensa jälkeen ihmeellisyyksiin.
Vinkki: Ko Seuran maalivahti hyökkäsi väkivaltaisesti kesken pelin sivussa olleen henkilön kimppuun. Potki sekä löi (tästä löytyy videomateriaalia). Ja kävi kuumana vielä senkin jälkeen kun joukkuetoverit yrittivät rauhoitella. Ja ko maalivahti ei ollut suomalais-syntyinen, kuten ei suurin osa tuosta joukkuuestakaan.
Vinkki2: ko Seura on jostain kumman syystä onnistunut järjestämään PELIN AIKANA rähinoitä muutaman vuoden aikana. Ja esiintynyt uutisotsikoissa näiden johdosta yllättävän useasti.
Off stop.
Ps. Tuohon iltalehden linkkiin liittyen siellä oli mielestäni hyvä kommentti:
"Banaanin heitto ei ole hyväksyttävää mutta tappaminen on? Balotellilla hauska logiikka."
Edit: Tässä hienoa jalkapalloa, kenties jopa eräällä tavalla kulttuurin rikastamisen muodossa
http://www.futismaailma.com/uutiset/uut ... p?id=20197
Ulkomaalaiset jotka rikastuttavat Suomen kulttuuria vastoin Suomen Lakeja, pitää palauttaa kotimaahan. Jos palauttamisen jälkeen uhkaa kuolema niin ei ole meidän ongelma.
Oma maa mansikka, muu maa must(a)ikka. Suomi Suomena.