Mitä raamatuntutkistelulla tarkoitetaan?

Jehovan todistajien oppien lähempää tarkastelua

Valvoja: Moderaattorit

Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Mitä raamatuntutkistelulla tarkoitetaan?

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Mitä raamatuntutkistelulla tarkoitetaan? Mikäli tämä kysymys esitetään todistajalle, oivaltaa hän heti, ettei kysymykseen tule suinkaan Raamatun tutkistelu, vaan esimerkisksi WTBTS:n kirjan, kuten vaikka cf-FI:n ("Tule minun seuraajakseni") tutkiminen. Mikäli saman kysymyksen esittää "maailmalliselle", hän todennäköisimmin olettaa tutkittavan Raamattua sinänsä.

Monet todistajat ovat elämänsä varrella käyneet läpi useita raamatuntutkisteluja, mutta mitä he itse asiassa ovat tutkineet, Raamattuako!. Ei, vaan Seuran kirjallisuutta ennalta tarkoin laaditun ohjelman mukaisesti.

Mitä tällaisesta raamatuntutkistelusta opitaan, Raamattuako? Ei. Seuran kirjallisuuttako? Ei sitäkään. Mitä sitten opitaan? Seuran senhetkistä opetusta ja doktriinia. Tästä syystä todistajaparka ei todellisuudessa tunne Raamattuaan, vaikka osaakin omasta Raamatustaan näppärästi poimia kulloinkin tilanteeseen sopivia raamatunkohtia, jotka näyttävät sopivan esille noustettuun tai nousseeseen aiheeseen.

Tällä feikillä hän kuitenkin kykenee jallittamaan useimmat mahdollisesti "kiinnostuneet" näiden sitä oivaltamatta. Osaamalla poimia jo ennalta esitetyt raamatunkohdat (edellyttää hyvää valmistautumista) hän antaa kuvan todellisesta raamatuntuntijasta. Menikös tämä nyt näin?

Onko tämä raamatuntutkistelua? Mikäli, niin miten? Ellei, niin miksi?
Voimantorni
Viestit: 989
Liittynyt: 07.06.2009 16:16

Re: Mitä raamatuntutkistelulla tarkoitetaan?

Viesti Kirjoittaja Voimantorni »

Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Mitä raamatuntutkistelulla tarkoitetaan? Mikäli tämä kysymys esitetään todistajalle, oivaltaa hän heti, ettei kysymykseen tule suinkaan Raamatun tutkistelu, vaan esimerkisksi WTBTS:n kirjan, kuten vaikka cf-FI:n ("Tule minun seuraajakseni") tutkiminen. Mikäli saman kysymyksen esittää "maailmalliselle", hän todennäköisimmin olettaa tutkittavan Raamattua sinänsä.
Oikein hyvä esimerkki siitä ladatusta kielestä, jota jehovantodistajuudessa käytetään; säännöllisesti käytetyn termin sisältö ei vastaa sen sanallista sisältöä. Niinpä myös esimerkiksi sosiallisilla suhteilla kiristäminen tunnetaan Jt-piirissä "rakkaudellisena järjestelynä" ja palkaton lahkotyöskentely yhdistettynä työntekijän antamiin rahallisiin lahjoituksiin tunnetaan pelkkänä "etuna".
Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Mitä tällaisesta raamatuntutkistelusta opitaan, Raamattuako? Ei. Seuran kirjallisuuttako? Ei sitäkään. Mitä sitten opitaan? Seuran senhetkistä opetusta ja doktriinia.
Totta. Vt-seura myös ryhdistäytyi tässä muutama vuosi sitten ja "korjasi" seurakunnan kirjantutkistelun muotoon seurakunnan Raamatun tutkistelu, vaikka kyseinen kokous perustuu yhä edelleen jonkun järjestön julkaiseman kirjan läpikäymiseen kysymys-vastaus -periaatteella. Toisin sanoen järjestön voimassa olevan opin järjestelmällinen pänttääminen on Jehovan todistajan mielestä sama asia kuin Raamatun tutkiminen. Ja aina kun oppi muutttuu, muuttuvat myös päntättävät kirjat, mutta silti aina kyse on vain "Raamatun tutkimisesta".
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Mitä raamatuntutkistelulla tarkoitetaan?

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Ja oppimuutosten keskellä puhutaan koko ajan Raamatun totuudesta.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Mitä raamatuntutkistelulla tarkoitetaan?

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

Markku Meilo kirjoitti:Ja oppimuutosten keskellä puhutaan koko ajan Raamatun totuudesta.
Jehovann todistajilla on "Raamatun muuttumaton totuus" ja hallussa myös "Raamatun punainen lanka", jotka molemmat ovat osoittautuneet vähintään häilyviksi käsitteiksi. Naamioimalla asioiden todelliset merkitykset kiertoilmaisujen taakse onnistutaan hämäämään ainakin ulkopuolisia.
Vieraas
Viestit: 3220
Liittynyt: 20.06.2011 21:56

Re: Mitä raamatuntutkistelulla tarkoitetaan?

Viesti Kirjoittaja Vieraas »

SuurinBabylon kirjoitti:Jehovann todistajilla on "Raamatun muuttumaton totuus" ja hallussa myös "Raamatun punainen lanka", jotka molemmat ovat osoittautuneet vähintään häilyviksi käsitteiksi.
Kärsivällisyys on kieltämättä koetuksella, kun Totuus™, Raamatun punainen lanka, Jehovan todistajien järjestö vv. 100-1870, USA:sta johdettu kansainvälinen luopiojärjestö, Loch Nessin hirviö, Area 51:n alienit ja Himalajan lumimies ovat edelleen löytämättä.

Siitä luopiojärjestöstä esittäisin vielä pyynnön kaikille: jos teillä on yhteystietoja, kertokaa nyt ihmeessä ettei enää tarvitse hikoilla täällä foliohatun alla. Jos ette kerro, joudun tiedustelemaan suoraan Betelistä.
Video ei ollut ohjeistusvideo.
Vieras

Re: Mitä raamatuntutkistelulla tarkoitetaan?

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Tarkoitus ei ole puolustaa todistajien tapaa 'tutkia' Raamattua, mutta olisi mukavaa kuulla millälailla toisten lahkojen jäsenet kokoontumisissaan 'tutkivat' Raamattua paremmin. Olisiko esimerkkejä?
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Mitä raamatuntutkistelulla tarkoitetaan?

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Jos kysymys sallitaan laajennettavaksi esim. luterilaiseen kirkkoon, voin vastata. Kun tutkitaan Raamattua, tutkitaan Raamattua, ei mitään oheislukemistoa. Ei vastata mihinkään ennalta esitettyihin kysymyksiin, joihin löytyy valmis vastaus. Tutkittavaa raamatunkohtaa pohditaan yhdessä, toki niin, että tutkinnan vetäjä on tietoinen mahdollisista erilaisista raamatuntutkimukseen perustuvista käsityksistä.
Vieras

Re: Mitä raamatuntutkistelulla tarkoitetaan?

Viesti Kirjoittaja Vieras »

En ole havainnut kirkossa kuulijoilla omia Raamattuja joita tutkisivat.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Mitä raamatuntutkistelulla tarkoitetaan?

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Vieras kirjoitti:...olisi mukavaa kuulla millälailla toisten lahkojen jäsenet kokoontumisissaan 'tutkivat' Raamattua paremmin.
Samoin olisi mukavaa kuulla mitä jonkun toisen uskonnollisen liikkeen parempi tai huonompi (kuka sen sitten ratkaiseekin) raamatuntutkimisen nimellä kulkeva toiminta muuttaa sitä tosiasiaa, että jehovantodistajat tutkivat - Raamatun asemesta - Vt-seuran kulloisiakin raamatuntulkintoja? Etenkin kun tässä osiossa on aiheena ainoastaan jehovantodistajien näkemykset ja tulkinnat.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
Vieras

Re: Mitä raamatuntutkistelulla tarkoitetaan?

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Todellisuudessa jokainen lahko tilaisuuksissaan tutkii ja opettaa omia tulkintojaan. Tietääkseni yhdenkään lahkon kokoontumissa ei synny ahaa-ilmiöitä, jotka muuttaisivat oppikäsityksiä.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Mitä raamatuntutkistelulla tarkoitetaan?

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Vieras kirjoitti:Todellisuudessa jokainen lahko tilaisuuksissaan tutkii ja opettaa omia tulkintojaan. Tietääkseni yhdenkään lahkon kokoontumissa ei synny ahaa-ilmiöitä, jotka muuttaisivat oppikäsityksiä.
Tästä tuskin on erimielisyyttä havaittavissa, etenkin kun Raamatun suhteen ei olle olemassa yhtenäistä totuutta, ainoastaan erilaisia tulkintoja.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Mitä raamatuntutkistelulla tarkoitetaan?

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Vieras kirjoitti:En ole havainnut kirkossa kuulijoilla omia Raamattuja joita tutkisivat.
Jumalanpalvelus on jumalanpalvelus. Raamatuntutkistelu taas raamatuntutkistelu. Etsit jujua ihan vikapaikasta, oi todistaja. Jumalanpalveluksessa selitetään tai puhutaan yleensä tietystä tekstistä, mikä noudattelee kirkkovuosijaksoja. Näitä on kolme. Yleensä saarnataan ko. evankeliumitekstistä.

Voit vilkuilla tästä, jos kiinnostaa.
Vieras

Re: Mitä raamatuntutkistelulla tarkoitetaan?

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Ei kirkossakäynti ole Raamatun opettelemistilaisuus.
Tuossa mielessä jumalanpalveluksen osasta se, jossa pappi puhuu jostain teemasta, vaikkapa ajankohtaisista yleisistä tapahtumista ja kuinka ne on kristinopin kannalta ymmärrettävä, vastannee lähinnä kysymystä.
Kuitenkin eri papit voivat vastata eri tavoin eri ihmisten hengellisiin tarpeisiin siten voi olla "mielipappeja" ja pappi voi myös todeta että ei osaa johonkin asiaan edes vastata.

"millälailla toisten lahkojen jäsenet kokoontumisissaan 'tutkivat' Raamattua paremmin. Olisiko esimerkkejä?"

-Kyllä raamattupiirejä kokoontuu.

Luonnollinen tapa ymmärtää tuollainen raamattupiiri olisi että siellä on ainakin yksi henkilö, joka on enemmän perehtynyt Raamatun selityksiin, tieteelliseltä kannalta, koska tutkimustyötä kerran on tehty. Tuolloin kun herää kysymyksiä niin voidaan katsoa mtä tieteellä on sanottavana ja mitä ajatuksia herää.

Jehovantodistajat saavat liikaa ravintonsa painotettuna lahkon antamaan lupaukseen pikaisesta mahdollisuudesta leijonan korvantaustan rapsuttamiseen, erityisesti 1914, 1925, 1942, 1975 jne

Sen tukena on mahdoton oppi 1935 täyttyneistä taivaspaikoista. Tärkeä asema opeissa on ristin kieltäminen, vaikka sillä ei ole teologista merkitystä, ja kielto tapahtuu vääristeltyjen lähdetietojen kautta. Raamattupiireissä ei risti sinänsä voi tulla puheenaiheeksi, koska se on aiheena yhtä naurettava kuin ...Jeesuksen eväspussin väri ?
SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Mitä raamatuntutkistelulla tarkoitetaan?

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

Seurahan viittaa kirjoihinsa "Raamatun tutkimisen apuvälineinä", vaikka ne todellisuudessa ovat kaukana apuvälineestä, sillä niissä oleva informaatio ajaa tarvittaessa Raamatun ohi.
Vieras

Re: Mitä raamatuntutkistelulla tarkoitetaan?

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Oi todistaja. Kutsunko sinua sitten oi telepapiksi? Tosin sinä et ole pappi enkä minä todistaja.
Vaikka todistajat tunnetusti tutkivatkin omaa kirjallisuuttaan Raamatun nimissä, niin tehdäänkö tässä kärpäsestä härkästä ja annetaan harhainen kuva siitä, että joku toinen lahko toimisi asiassa paremmin? Minä en sellaisesta ole ainakaan kuullut eikä tähän mennessä tässäkään ole vielä sellaista esille tuotu. Ja kuten Vieras edellä toteaa, niin kirkossakäynti ei todellakaan ole Raamatun opettelemistilaisuus. Kaukana siitä.

Pääsääntöisesti tavalliset jt-seurakuntalaiset hakkaavatkin mennen tullen vastaavat toisten lahkojen edustajat Raamatun tuntemisessaan. Itse en joutunut milloinkaan todistaja vuosina hankaluuksiin toisten uskontojen edustajien Raamatun tuntemisen vuoksi. Enkä tiedä kenenkään muunkaan todistajan joutuneen. Tähän ei tarvitse tunkea yliopistotutkijoita vaan kyse on perusseurakuntalaistasosta.
Vastaa Viestiin