"Erotetut voivat käydä kokouksissamme. Halutessaan he voivat myös saada hengellistä apua seurakunnan vanhimmilta." oooh joy^^ Jos oikeesti haluaa mennä istumaan yksin, kukaan ei tervehdi, juoruamisesta puhumattakaan. Täytyy olla masokisti, että voi pitää etuna että pääsee "nauttimaan" ystävien seurasta. Vahinten "apu" jepjep. En edes halua kommentoida asiaa.
Siinä jätettiin taas lahjakkaasti kokonaan vastaamatta kysymykseen.
Jehovantodistajat neuvovat hyvin innokkaasti kääntymään heidän puoleensa, jos uskonnostaan tai toimintatavoistaan ilmenee jotain kysyttävää. Netistä ei kuulemma saa oikeaa tietoa, paitsi tietenkin jehovantodistajien virallisilta sivuilta. Nyt sitten kun vastaukset ovat tätä luokkaa (= kysymykseen ei vastata ollenkaan, vaan jutellaan ihan muista asioista), niin herää kysymys, että miksi asioista tulisi kysyä jehovantodistajilta?
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
Vartiotorniseura on lipevä suustaan. Ulkopuolisille kerrotaan ihan toista tarinaa kuin sisällä oleville. Meneekö tälläinen kieroilu yhteen Raamatun kanssa, johon jehovantodistajat väittävät oppinsa perustuvan?
Matteus 5:347; KR 92 kirjoitti:Kun myönnätte, sanokaa vain: 'Kyllä', kun kiellätte, sanokaa: 'Ei.' Enempi on pahasta
Onkohan uutta ohjeistusta se, että eronneen kanssa ei varsinaisesti aleta enää "tutkimaan", että
jos jotkin oppikysymykset kiikastavat, niin pitäisi ne tutkia itse. (Etteivät vaan vanhimmat joudu kohtaamaan kriittisiä kysymyksiä :D) Näin ainakin itselleni erotessani sanottiin.
"Me emme karta niitä, jotka on kastettu Jehovan todistajiksi mutta jotka ovat lakanneet kertomasta hyvää uutista toisille tai ehkä jopa ajautuneet pois todistajien yhteydestä."
Ja aivan oikein Johanneksen poika osoitti sivuillaan, että toimeton on vielä kastettu Jehovan todistaja, uskontokunnan jäsen, joten kysymys väistetään alkamalla kertoa toimettomien kohtelusta ympäripyöreästi, mikä ei ollut kysymyksen aiheena - muuten kysymys olisi ollut "Kartatteko te uskontokuntanne epäaktiivisia jäseniä?" Tökerö propagandakikkailuyritys.
"Ilmaus "uskollinen ja ymmärtäväinen orja" viittaa siis ryhmänä kaikkiin niihin tuon voidellun hengellisen kansan jäseniin, jotka kulloinkin ovat eläneet maan päällä vuodesta 33 lähtien aina nykyaikaan saakka" -w04 1/3 s. 8-12
Ja jälleen kerran kirjoittaja on tehnyt sen aivan tahallaan - aivan kuin olisi saanut ohjeeksi "kirjoita vaan härskisti asian vierestä, ei sitä kukaan huomaa". Todella törkeää propagandaa sekä ihmisten aliarvioimista.
Onneksi tuo puppu on niin helposti havaittavissa hevonpaskaksi, sekä että samalla hakusanalla ("jehovan todistajat" tms) löytyy netistä oikeampaakin tietoa. Jos kirjoituksen tarkoituksena on johtaa ovenavaaja-kiinnostunut harhaan, todennäköisesti hän etsii tietoa muualtakin netistä jolloin eksytysyritys on hukkaanheitettyä tarmoa.
"Meinasin sanoa että älä tule haudallenikaan. Mutta - tule silti."
Muutama ajatus artikkelista:
" ajautuneet pois todistajien yhteydestä" voidaan ulkopuolisen silmin ymmärtää eronneiksi, mutta todistajat näkevät kyllä eron näissä kahdessa.
"Päinvastoin haluamme auttaa heitä ja yrittää saada heidät jälleen kiinnostumaan hengellisistä asioista." Tosiasiassa he eivät myöskään eronneita halua millään konkreettisin tavoin auttaa ongelmatilanteissa, mutta yrittävät kyllä "saada kiinnostumaan hengellisistä asioista". Voitaisiin sanoa siis, että he haluavat auttaa yrittämällä saada kiinnostumaan hengellisistä asioista.
"... perheenjäsenten välinen kiintymys säilyy", no, kiintymys ehkä mutta käyttäytyminen muuttuu radikaalisti. Jos puolisoista toinen eroaa, jäljelle jäänyt alkaa pitää puolisoaan pahana, tuomittavana ja ennenkaikkea uskoo, että joutuu elämään paratiisi-ikuisuutensa ilman tätä puolisoa. Tilanne on tietysti pelottava! Tämä tuo suuria ristiriitoja parisuhteeseen, tietysti, jos parisuhde muuttuu muotoon, jossa toinen on jatkuvasti alempiarvoinen uskonnollisen statuksensa takia.
Tuonnehan voisi järjestää todellisen ex-kursion. ;D
Toimistot ja kiertokäynnit
Olet lämpimästi tervetullut kiertokäynnille toimistoihimme ja painotiloihimme. Täältä löydät osoitteet ja aukioloajat.
Valitse paikka
Suomi
Puutarhatie 60
01300 VANTAA
SUOMI
+358 9 825 885 Kiertokäynnit
Maanantaista perjantaihin
8.00–11.00 ja 13.00–16.00
Kesto noin 1,5 tuntia
theos kirjoitti:Tuonnehan voisi järjestää todellisen ex-kursion. ;D
Toimistot ja kiertokäynnit
Olet lämpimästi tervetullut kiertokäynnille toimistoihimme ja painotiloihimme. Täältä löydät osoitteet ja aukioloajat.
Valitse paikka
Suomi
Puutarhatie 60
01300 VANTAA
SUOMI
+358 9 825 885 Kiertokäynnit
Maanantaista perjantaihin
8.00–11.00 ja 13.00–16.00
Kesto noin 1,5 tuntia
Hyvä idea. Soitapa Veikolle ja sovi etukäteen, että hän toimii oppaana koko ex-JT-ryhmälle. Sovi myös niin, että kiertokäynnin jälkeen on noin tunnin mittainen "Veikon kyselytunti". Silloin ihmiset saisivat kysyä Veikolta mitä vain ja .... Veikko vastaisi mitä vain.
Johanneksen poika kirjoitti:Hyvä idea. Soitapa Veikolle ja sovi etukäteen, että hän toimii oppaana koko ex-JT-ryhmälle. Sovi myös niin, että kiertokäynnin jälkeen on noin tunnin mittainen "Veikon kyselytunti". Silloin ihmiset saisivat kysyä Veikolta mitä vain ja .... Veikko vastaisi mitä vain.
Hauska idea. Itselläkin olisi muutama pikku kyssäri. Saattais tulla aikamoinen piinapenkki Veikolle. Beettelihän on "jumalan huone", siis pyhä sellanen, joten erotetut/luopiot ei oo varmaankaan tervetulleita. Kuvottaa jo pelkästään ajatus että joutuis kattomaan valtakunnan hymyä(lue tekohymyä), ihmisten kasvoilla siellä.
Sovi myös niin, että kiertokäynnin jälkeen on noin tunnin mittainen "Veikon kyselytunti". Silloin ihmiset saisivat kysyä Veikolta mitä vain ja .... Veikko vastaisi mitä vain.
Amen! Jos tämä onnistuu, niin odottelen innolla kuulumiset reissusta!
Huonona puolena loistoideassa on se, etteivät kaikki halukkaat palstalaiset (kuten minä) voi/uskalla paikanpäälle saapua, etteivät joudu hankaluuksiin luopiomateriaalin lukemisesta, ja vielä pahempaa, yhteistoiminnasta näiden kanssa.
Olisi kyllä mahtavaa päästä osallistumaan tällaiseen, tuskin kovin monessa maassa tämänkaltaista on tapahtunut, että erotetut järjestäisivät keskenään kiertokäynnin Beteliin. Mahtavaa!