Uusi Harmagedon-aikaraja lähestyy

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Vieraas
Viestit: 3220
Liittynyt: 20.06.2011 21:56

Uusi Harmagedon-aikaraja lähestyy

Viesti Kirjoittaja Vieraas »

Hallintoelin on uusitulla sukupolviopilla saanut pelatuksi lisää aikaa Harmagedonille, mutta sitoo samaan aikaan itsensä toiseen aikarajaan. Vartiotorni 15. syyskuuta s. 7 kappale 14 sanoo: “Näin ollen Angloamerikkalainen maailmanvalta on vielä Harmagedonin alkaessa hallitsevana maailmanvaltana.” Vartiotorni ei tässä erittele taloudellista, poliittista tai sotilaallista valtaa.

Taloudessa Kiina tulee Kansainvälisen valuuttarahaston mukaan ohittamaan USA:n vuonna 2016.

USA:n puolustusbudjetti vuonna 2011 oli 739,3 miljardia, Kiinan vain 89,8 miljardia, mutta “moni asiantuntija sanoo, että Kiinan todellinen kulutus puolustukseen on paljon korkeampi kuin hallitus raportoi.” Stockholm International Peace Research Institute on sitä mieltä, että “Kiinan todelliset luvut ovat ainakin 50 % enemmän kuin virallisesti ilmoitetut”. Virallistenkin lukujen perusteella Kiinan puolustusmenojen kehitys per capita näyttää tältä (Kiinan juaneita):

Kuva

Samaan aikaan Barack Obama ilmoittaa, että USA:n puolustusmenoja tullaan karsimaan. Washington Post ennakoi, että todellisuudessa tämä tarkoittaa puolustusbudjetin pysymistä suunnilleen nykyisellään seuraavan kymmenen vuoden aikana. Lisäksi pitää tietysti laskea mukaan Raamatun ennustuksen “anglo”-osuus, mutta Britannian puolustusbudjetti on alle kymmenesosa USA:n vastaavasta.

Joku lahjakkaampi voi laskea kuinka monta vuotta angoamerikkalaisen maailmanvallan sotilaallinen valta-asema tulee säilymään esim. tasaisen vauhdin taulukolla. Kiinan poliittinen järjestelmä lienee myös USA:ta vakaampi, joten äkillisiä laskelmista poikkeavia yllätyksiä voisi kuvitella tapahtuvan ennemmin USA:lle kuin Kiinalle.

Jos näihin spekulaatioihin otetaan vielä mukaan Venäjän ja muiden ydinasevaltojen sotilaallinen kehitys, angloamerikkalaisen “hallitsevan maailmanvallan” asema alkaa näyttää entistäkin kyseenalaisemmalta. Pian saattaa tulla tarvetta uuteen säätöön Vartiotornin ennustuksissa, taas kerran.

http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-16428133
http://rt.com/usa/news/imf-china-surpas ... ive-years/
http://www.washingtonpost.com/blogs/fac ... _blog.html
Video ei ollut ohjeistusvideo.
Lothar III

Re: Uusi Harmagedon-aikaraja lähestyy

Viesti Kirjoittaja Lothar III »

Jospa Kiina on tuleva pohjan kuninkas...
Vieras

Re: Uusi Harmagedon-aikaraja lähestyy

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Armeijat ovat erilaiset.
USA:n budjetista menee suuri osa palkkoihin.
Kiinassa on kai asevelvollisuus eikä upseeripalkatkaan USA:n luokkaa, aikoinaan Kiinalla piti olla 100 milj. sotilaan armeija.

USA:n armeijalta rupeaa taloudellinen pohja rapautumaan, Kiinalla kasvaa. Mutta Kiina ei ruvenne Harmageddon sotaan koska USA:lla on tuhovoimaa nimenomaan armeijan, maan johdon varalle
Vieraas
Viestit: 3220
Liittynyt: 20.06.2011 21:56

Re: Uusi Harmagedon-aikaraja lähestyy

Viesti Kirjoittaja Vieraas »

Vieras kirjoitti:Mutta Kiina ei ruvenne Harmageddon sotaan koska USA:lla on tuhovoimaa nimenomaan armeijan, maan johdon varalle
Kyse aloituksessa on nimenomaan tästä Jehovan Harmagedonista.
Video ei ollut ohjeistusvideo.
Mievaan
Viestit: 486
Liittynyt: 14.10.2011 00:15

Re: Uusi Harmagedon-aikaraja lähestyy

Viesti Kirjoittaja Mievaan »

Sitä odotellessa ;-)
SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Uusi Harmagedon-aikaraja lähestyy

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

Vieraas kirjoitti:
Vieras kirjoitti:Mutta Kiina ei ruvenne Harmageddon sotaan koska USA:lla on tuhovoimaa nimenomaan armeijan, maan johdon varalle
Kyse aloituksessa on nimenomaan tästä Jehovan Harmagedonista.
Jehovan Harmagedonilla on ollut pahana tapana siirtyä aina muutamalla vuodella eteenpäin. Silti se on aina aivan nurkan takana. Ristiriitaistako? Ei, jos sammutat aivosi, ja ulkoistat ajattelun New Yorkin Vartiotorniseuran pääkonttoriin.
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Uusi Harmagedon-aikaraja lähestyy

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

No joo. Nykydoktriinin mukaan kaiketi tulee sanoa pian. Tämä taas alkaa lähestyä vaarallisesti kristikunnan arviota, mikä luterilaisuudessa kuuluu: "Eläkää niin, että olette aina valmiit kohtaamaan Kristuksen paluun koska tahansa".
Kaarmis
Viestit: 3909
Liittynyt: 29.04.2007 22:13

Re: Uusi Harmagedon-aikaraja lähestyy

Viesti Kirjoittaja Kaarmis »

" "Eläkää niin, että olette aina valmiit kohtaamaan Kristuksen paluun koska tahansa"."

Joo olen valmis lyömään Kristuksen paaluun koska tahansa.
Kirvesmiehenä olen valmistautunutkin pitkin hampain, pitkin nauloin.
"Meinasin sanoa että älä tule haudallenikaan. Mutta - tule silti."
Vastaa Viestiin