Yksinkertaistaako Vt-seura toimintansa hengiltä?

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Vieraas
Viestit: 3220
Liittynyt: 20.06.2011 21:56

Yksinkertaistaako Vt-seura toimintansa hengiltä?

Viesti Kirjoittaja Vieraas »

Mievaan kirjoitti:rahaaa rahaa lisää rahaa, jopa lasten viikkorahat ja pienet elääkkeetkin kelpaavat. Päällimmäiseksi herää itsellä kysymys, miksi rahaa ei tule? siis nythän jt on enemmän ku koskaan historiassa, yli 7 miljoonaa. Jotain on pahasti vialla, kun ihmiset ei lahjota.
Vieraas kirjoitti:Tässä asiassa Watchtower tuntuu saaneen itse itsensä syöksykierteeseen: yleinen innostus laskee -> lahjoitukset vähenevät -> säästetään -> säästöjen takia yleinen innostus laskee lisää -> lahjoitukset vähenevät -> säästetään... toistetaan tarpeen mukaan. Nimim. Setä muistaa kun konventeissa oli karkkia ja ykkösolutta.
SuurinBabylon kirjoitti: Ehkä pitäisi ennemmin kysyä, että mitä niissä on vialla jotka oikeasti lahjoittavat tänä päivänä sinne konventin tai valtakunnansalin lahjalaatikkoon. Ei kukaan halua maksaa siitä, että joutuu kuuntelemaan propagandaa 3 päivää putkeen. Ruokaakaan ei ole tarjolla, joten eväätkin pitää tehdä itse. Lisäksi propagandatilaisuuden valmisteluihin voi joutua osallistumaan palkattomana työnteijänä. Ja tämän jälkeen Vt-seura vielä luulee, että lahjoitusinto olisi jotenkin korkealla?
Mievaan kirjoitti:Vinkkaa Vieraalle, määki muistan karkit ja jätskin ja ja nakit=) plus Hämeenlinnan kakkupöydän oiiiih. Sillon oli viel käytössä ne kupongit. Eikä mun mielestä ruuassakaan ollu mitään valittamista. Noi taitaa olla harvoja kivoja muistoja.
Vähän OT:ta pukkaa, mutta keitettyjen nakkien tuoksusta tulee edelleen välittömästi piirikonventti mieleen. Vaahtosammuttimen kokoisena konventissa ollessa järjestettiin ohjelman jälkeen jopa kuljetuksia Lintsille ja Korkeasaareen (tosin kenttäpalvelukseenkin piti mennä porukalla). Tästä ääripäästä on sitten karsittu pykälä kerrallaan kaikki liian kiva (ja kallis) pois. Elävän musiikin kieltäminen tuntui todella tylyltä vedolta, se nyt ei voinut liittyä edes kustannuksiin. Ruokailun lopettaminen oli kyllä kaiken huippu. Lahjoitusten vähenemisen suhteen ei järjestölle voi todeta kuin klassisen "mitäs tilasitte".
Viimeksi muokannut Tony, 23.10.2012 08:32. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
Syy: Jaettu omaksi aloitukseksi ketjusta "Candace Contin hyväksikäyttötapaus"
Video ei ollut ohjeistusvideo.
SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Candace Contin hyväksikäyttötapaus

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

Vieraas kirjoitti:Elävän musiikin kieltäminen tuntui todella tylyltä vedolta, se nyt ei voinut liittyä edes kustannuksiin.
Hallintoelin haluaa kaikkien marssivan samassa tahdissa. Äänitteiden käyttö eliminoi sooloilun mahdollisuuden.
Vieraas
Viestit: 3220
Liittynyt: 20.06.2011 21:56

Re: Candace Contin hyväksikäyttötapaus

Viesti Kirjoittaja Vieraas »

SuurinBabylon kirjoitti:
Vieraas kirjoitti:Elävän musiikin kieltäminen tuntui todella tylyltä vedolta, se nyt ei voinut liittyä edes kustannuksiin.
Hallintoelin haluaa kaikkien marssivan samassa tahdissa. Äänitteiden käyttö eliminoi sooloilun mahdollisuuden.
Onhan tietysti mahdollista, että joku jossain konventissa on konkreettisesti vetäissyt räkäisen fonisoolon tai kitarasta särkijän päälle. Sitten ukkelit on laittaneet stopin koko hommalle. :)
Video ei ollut ohjeistusvideo.
Mievaan
Viestit: 486
Liittynyt: 14.10.2011 00:15

Re: Candace Contin hyväksikäyttötapaus

Viesti Kirjoittaja Mievaan »

Muistaakseni virallinen selitys meni, että musiikin harjotteluun menee liikaa aikaa pois tärkeämmältä toiminnalta. Teema 90 luvulla oli yksinkertaistaminen...muistan ikuisesti sen termin. mä oon ihan samaa mieltä, että kaikki kiva on viety, nyt pitäs vaan kenttäilä...ei muuta seuran mielestä.ja tiiän et menee offiin kunnolla. Oli vaan pakko viel vastata tohon syyhyn.
Avatar
Tony
Viestit: 7521
Liittynyt: 28.04.2007 07:38

Re: Yksinkertaistaako Vt-seura toimintansa hengiltä?

Viesti Kirjoittaja Tony »

Vieraas kirjoitti:Elävän musiikin kieltäminen tuntui todella tylyltä vedolta, se nyt ei voinut liittyä edes kustannuksiin.
Esitettiinkö tästä muuten varsinaista suoraa kieltoa missään vaiheessa? Hatara muistikuva olisi että kyse olisi ollut suosituksesta. Toki on huomioitava että Seuran suositukset ovat useimmiten käytännön toimintamalleja.

Kun muutos sitten toteutettiin, niin muistan että kontrasti elävän musiikin ja pelkistetyn nauhalta tulevan pianon välillä oli kyllä iso. Oli jopa hölmistyneet fiilikset kun eläväisen ja miellyttävän kuuloisen orkesterimusiikin tilalla kuului nyt vain karua yksinäisyyttään itkevä kolkko pianon pimputus.

Vt-seuran linjanveto toiminnan yksinkertaistamiseksi on ollut moninkertainen facepalm. Jos toiminnasta viedään sisältöä ja fiilistä, niin ei voi mitenkään olettaa ettei se vaikuttaisi porukan innostuneisuuteen viimeistään pitkällä aikavälillä. Jos ihminen ei lahkonäkemyksen mukaan elä pelkästä leivästä, niin ei se kyllä elä pelkästä lahkopropagandastakaan. Pitäisi olla edes vähän elämyksellisyyttä ja fiilistä mukana. Pelkkä lahkon ohjelma ei täytä niitä tarpeita, vaikka siitä kuinka konventissa ja kokouksissa porukalla toisilleen valehdeltaisiin. Tällainen ryhmä-itsepetos päinvastoin lisää jäsenten riittämättömyyden tunnetta ja uskonnollista sekä psyykkistä pahoinvointia.

Jos yksinkertaistaminen on muka ollut taloudellinen pakkorako, niin Vt-seuran päättäjiä ei voi kaukokatseisuudesta syyttää. Jos esim. konventtiruokailun lopettamisen syyt olivat verotukselliset, niin se on malliesimerkki lyhytnäköisyydestä sekä taloudellisesti että jäsenten motivaation ja innostuneisuuden suhteen. Tuhansien ruokkiminen talkootyöllä on yksi helpoimmista tavoista tehdä sekä jonkin verran taloudellista tulosta, että pitää porukka tyytyväisenä.
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
Lothar II
Viestit: 412
Liittynyt: 08.12.2009 10:52

Re: Yksinkertaistaako Vt-seura toimintansa hengiltä?

Viesti Kirjoittaja Lothar II »

Joo, muistan todella hyvin, kun kierroskonventeissa piti kuunnella puuduttavan tylsiä puheita.
No, palkaksi sai sitten väliajalla syödä omia kylmiä eväitä jonkun maalaiskoulun hieltä haisevassa voimistelusalissa.
Silloin tuli mieleen, että eiköhän tämä suapi riittää?
Aloitin oman yksinkertaistamis ohjelman.
Vieraas
Viestit: 3220
Liittynyt: 20.06.2011 21:56

Re: Candace Contin hyväksikäyttötapaus

Viesti Kirjoittaja Vieraas »

Mievaan kirjoitti:Muistaakseni virallinen selitys meni, että musiikin harjotteluun menee liikaa aikaa pois tärkeämmältä toiminnalta. Teema 90 luvulla oli yksinkertaistaminen...muistan ikuisesti sen termin. mä oon ihan samaa mieltä, että kaikki kiva on viety, nyt pitäs vaan kenttäilä...ei muuta seuran mielestä.ja tiiän et menee offiin kunnolla. Oli vaan pakko viel vastata tohon syyhyn.
Niinpä, harjoitteluun joka varmasti tehtiin pääosin omalla ajalla. Valtakunnan lauluthan ovatkin niin free jazzia, että kokeneelta soittajalta tärvääntyy varmaan huikeasti aikaa treeneihin. ;)

Tämä sama "aikaa pois tärkeämmältä toiminnalta" -argumentti koski konventtien perunateatteria. Siinähän oli olemassa mahdollisuus, että joku välttyy hetkellisesti persien puuduttamisesta hengellisen "vahvan ruuan" ääressä. Säästöjen lisäksi rivien välistä paistaa, että jokainen todistajan vapaa hetki on riski hallintoelimen kannalta. Kuten Ray Franz kertoo yhden hallintoelimen jäsenen sanoneen "jos annamme niille yhden kokouksen vapaaksi, mitä ne sen jälkeen vaativat?"
Tony kirjoitti:Esitettiinkö tästä muuten varsinaista suoraa kieltoa missään vaiheessa? Hatara muistikuva olisi että kyse olisi ollut suosituksesta. Toki on huomioitava että Seuran suositukset ovat useimmiten käytännön toimintamalleja.
Ainakin se loppui kuin seinään sekä konventeista että saleilta, sen jälkeen ei ole ollut havaintoa elävästä musiikista.
Video ei ollut ohjeistusvideo.
SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Yksinkertaistaako Vt-seura toimintansa hengiltä?

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

Vieraas kirjoitti:Ainakin se loppui kuin seinään sekä konventeista että saleilta, sen jälkeen ei ole ollut havaintoa elävästä musiikista.
Espoo-Kauniaisten seurakunassa on elävää musiikkia (pianosäestys). Muualla en ole nähnyt.
Seuraaja

Re: Yksinkertaistaako Vt-seura toimintansa hengiltä?

Viesti Kirjoittaja Seuraaja »

Voisiko "kivan" karsiminen johtua osaltaan myös siitä että konventtiruokailullellekkin asetetut vaatimukset ovat kasvaneet mm. erikoisruokavalioiden suhteen ja alati lisääntyvien ruoka-aineallergioiden johdosta tasapuolisuuden nimessä tulisi olla tarjolla vaihtoehtoja mikä lisää edelleen kustannuksia ja hävikkiä sekä asettaa myös ammatillista osaamista kohtaan haasteita?

On mainittava myös nykyinen hygienialainsäädäntö ja sen asettamat vaatimukset mm. hygieniapassien suhteen niiden joukossa jotka käsittelevät ruokaa yleisötapahtumissa, lisäksi "halpojen" elintarvikeraaka-aineiden ajat ovat jääneet kauaksi 90 -luvulle, kylmäelintarvikkeiden katkeamattoman kylmäkuljetus ja säilytysketjun valvonta lisää osaltaan taas kustannuksia rahtipuolelta alkaen, omavalvonta on suoritettava elintarvike säädännön ja suositusten mukaan ja tästäkin on laadittava kirjalliset muistiinpanot, sähkönhinta ja sitäkautta kustannukset lisäävät jälleen annoksen hintaa entisestään ja lopulta tekijöitä ei tahdo enää saada ja vastuu kaatuu yksien niskaan...

kaukanapa nekin "yksinkertaiset" ajat ovat jolloin emännät keittivät soppatykeillä lihakeiton ja riisipuuron isolle porukalle ja kaikki olivat tyytyväisiä, tämmöinen ruokavaliohan ei oikein nykyihmisille enää kelpaa.

- kyllähän sitä joskus tuntee haikeutta kun muistelee konventtien tarjontaa; nakkeja, mansikka, aleksanteri ym.leivoksia ja kahvia, ym ym, lapsena tuli syötyä kuponkeja vastaan suffeleita eräässä konventissa urakalla :)

Elävä orkesteri soitti, valtakunnan laulut kajahtivat reippaasti ja puheita oli mukava kuunnella, erityisesti täällä pohjoisessa odotettiin K.Salavaaran puhetta muiden ohella...
Avatar
Tony
Viestit: 7521
Liittynyt: 28.04.2007 07:38

Re: Yksinkertaistaako Vt-seura toimintansa hengiltä?

Viesti Kirjoittaja Tony »

Seuraaja kirjoitti:Voisiko "kivan" karsiminen johtua osaltaan myös siitä että konventtiruokailullellekkin asetetut vaatimukset ovat kasvaneet mm. erikoisruokavalioiden suhteen ja alati lisääntyvien ruoka-aineallergioiden johdosta tasapuolisuuden nimessä tulisi olla tarjolla vaihtoehtoja mikä lisää edelleen kustannuksia ja hävikkiä sekä asettaa myös ammatillista osaamista kohtaan haasteita?
Ei voisi. Konventtien ruokatarjontahan oli valmisruokaa, ja valmisruuat on nykyään miltei järjestäen laktoosittomia ja gluteenittomia (juuri siitä syystä että ne käyvät mahdollisimman monelle). Ne muutamat konventtiväestä, jolla on joku eksoottisempi ruoka-allergia, ovat tottuneita huolehtimaan itse muonittamisensa.
On mainittava myös nykyinen hygienialainsäädäntö ja sen asettamat vaatimukset mm. hygieniapassien suhteen niiden joukossa jotka käsittelevät ruokaa yleisötapahtumissa
Tämä ei ole mikään ongelma jos ei haluta että se on ongelma. Hygieniapassi lienee osalla jo valmiiksi, ja niillä joilla ei ole, voivat suorittaa sen ilman suurempia satsauksia tai vuosikursseja.
kylmäelintarvikkeiden katkeamattoman kylmäkuljetus ja säilytysketjun valvonta lisää osaltaan taas kustannuksia rahtipuolelta alkaen, omavalvonta on suoritettava elintarvike säädännön ja suositusten mukaan ja tästäkin on laadittava kirjalliset muistiinpanot, sähkönhinta ja sitäkautta kustannukset lisäävät jälleen annoksen hintaa entisestään ja lopulta tekijöitä ei tahdo enää saada ja vastuu kaatuu yksien niskaan...
Ymmärtääkseni valmisruuat säilytettiin ja toimitettiin kylmässä jo 80-luvulla? Sähköäkin sai kai vain rahaa vastaan?
kaukanapa nekin "yksinkertaiset" ajat ovat jolloin emännät keittivät soppatykeillä lihakeiton ja riisipuuron isolle porukalle ja kaikki olivat tyytyväisiä, tämmöinen ruokavaliohan ei oikein nykyihmisille enää kelpaa.
Miksi ei kelpaisi?
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
Seuraaja

Re: Yksinkertaistaako Vt-seura toimintansa hengiltä?

Viesti Kirjoittaja Seuraaja »

>>>Ei voisi. Konventtien ruokatarjontahan oli valmisruokaa, ja valmisruuat on nykyään miltei järjestäen laktoosittomia ja gluteenittomia.

- ja vielä edeltävänä aikana ne tehtiin paikanpäällä.
Valmisruoat ovat tosiaan _nykyään_ vähälaktoosisia ja gluteenittomia ja siten myös varsin hinnakkaita.

Mutta olipa nyt syy mikä tahansa niin siihen on tyytyminen ettei tarjoilua enää ole, kyllähän se saattaisi olla aikamoninen kontrasti niille vaikkapa afrikasta saapuville konventtivieraille joilla ei kotimaassaan ole konventeissaan myöskään tarjoilua mikäli täällä sitä edelleen olisi vieläpä yltäkylläisesti...
Avatar
Tony
Viestit: 7521
Liittynyt: 28.04.2007 07:38

Re: Yksinkertaistaako Vt-seura toimintansa hengiltä?

Viesti Kirjoittaja Tony »

Seuraaja kirjoitti:Valmisruoat ovat tosiaan _nykyään_ vähälaktoosisia ja gluteenittomia ja siten myös varsin hinnakkaita.
Sen vaikutus hintoihin on hyvin hyvin marginaalinen, jos sitäkään.
Mutta olipa nyt syy mikä tahansa niin siihen on tyytyminen ettei tarjoilua enää ole, kyllähän se saattaisi olla aikamoninen kontrasti niille vaikkapa afrikasta saapuville konventtivieraille joilla ei kotimaassaan ole konventeissaan myöskään tarjoilua mikäli täällä sitä edelleen olisi vieläpä yltäkylläisesti...
Puhumattakaan talvesta ja pakkasesta.
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
Lothar II
Viestit: 412
Liittynyt: 08.12.2009 10:52

Re: Yksinkertaistaako Vt-seura toimintansa hengiltä?

Viesti Kirjoittaja Lothar II »

Miksei afrikkalaisilla konventtilaisilla ole tarjoilua, vaikka on isoo talo ja isäntä takana ?
Ainahan talkooväki on tavattu ruokkia, ainakin meillä päin.
Viljo
Viestit: 1100
Liittynyt: 28.04.2007 13:13
Paikkakunta: Helsinki

Re: Yksinkertaistaako Vt-seura toimintansa hengiltä?

Viesti Kirjoittaja Viljo »

Eivät ole järjestössä ymmärtäneet ettei se hyvä fiilis, mistä jää mukavat muistot, ole juuri koskaan ollut konventtiohjelmien seuraamisesta johtuvaa poislukien ehkä jotkin näytelmät vaan yhdessä tekemistä: muistan kun vapaaehtoiset tekivät Jäähallilla voileipiä urakalla; minä toimin apupoikana kahvin, nakkien ja lihisten kuljetuksessa nakkipisteille. Ja silloin ennen kun ruoka vielä tehtiin paikan päällä, niin siellä oli todella hyvä henki: radiosta tuli yleensä konventtiohjelmaa mutta kyllä muutakin välillä kuunneltiin. Munkkeja paistavat veljet antoivat pikkupojille jakeluun kelpaamattomia (vähän epämuotoisia ja liian pieniä) munkkeja kun vaan kävi niitä kärkkymässä. Mä en enää muista minä vuonna konventeista tuli 3-päiväisiä mutta siitäkin on joskus ollut maininta täällä. En olisi muistanutkaan yhteiskenttäilyä ellei Vieraas olisi maininnut. :)

Kun hauskasta yhdessäolosta ja yhdessä tekemisestä otetaan hauskuus ja yhdessä tekeminen pois, niin jää vain yhdessäolo. Eikä se välttämättä olekaan sitten hauskaa. Huomasin että olen kirjoittanut vähän vaillinaisesti jotta viestini pointti tulisi laajemmin esille mutta en nyt jaksa enempää.

Mielestäni tähän sopii Diefenbachin romaanin nimi: Arbeit macht frei. Mielenhallinnan uhritkin ovat vapaita tehdessään mielekästä työtä.
"Pienet totuudet syövät isoa valhetta palan kerrallaan" - tuntematon
SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Yksinkertaistaako Vt-seura toimintansa hengiltä?

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

Viljo kirjoitti:Mielestäni tähän sopii Diefenbachin romaanin nimi: Arbeit macht frei. Mielenhallinnan uhritkin ovat vapaita tehdessään mielekästä työtä.
Ja hallintoelin on tehnyt pahan virheen luullessaan, että kenttäpalvelus olisi millään muotoa mielekästä. Sitähän lahkolaisille suositetaan jopa päivätyön korvaajaksi. Tienestit elämän pakollisiin menoihin, kuten vuokraan ja ruokaan, voi hankkia sitten omalla ajalla. Vt-seura ei muurahaisiaan taloudellisesti auta. Ei edes silloin, kun nämä näkevät nälkää. Vai oletteko nähneet Afrikan valtakunnansaleilla tarjottavan lämmintä soppaa? Tai edes leipää? Lahjalaatikko taitaa kuitenkin löytyä.

Mutta vastauksena varsinaiseen kysymykseen; sanoisin että Vt-seura on jo nyt yksinkertaistanut toimintansa hengiltä. Enää sitä ylläpidetään pelkällä tekohengityksellä. On vain ajan kysymys milloin piuhat vedetään lopullisesti irti ja järjestön kuolee. Siihen voi mennä viisikymmentä vuotta. Tai ehkä kaksikymmentä, en tiedä. Mutta se tulee tapahtumaan. Muistakaa, että Neuvostoliiton romahduskin tuli ihmisille yllätyksenä.
Vastaa Viestiin