KN1 kirjoitti:p0ter0 kirjoitti: Mikäli vertailemme tätä lakia muihin lakeihin, niin kuinka moni laki miellettäisiin järkeväksi koskiessaan vain eri sukupuolisia kumppaneita? Esimerkiksi jos työsopimuslaki koskisi ainoastaan miehen ja naisen välistä työsopimusta.
Esimerkiksi miesten
pakollinen asevelvollisuus koskettaa vain miehiä, siis se pakollisuus. Asia ei tunnu kovasti häiritsevän edes tällä palstalla, joten ei tuo pakoittavuus ja rajoittavuus eri lakimuodoissa eri sukupuolille ole koettu kovin suureksi ongelmaksi..
Kyllä tuokin koetaan suhteellisen laajaltikkin häiritsevänä tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden kannalta. Se on juuri yksi sellaisista porteista, mikä johtaa kaltevalle pinnalle. Erioikeuden suominen yhdelle johtaa siihen, että muillakin on perusteltu syy vaatia samaa. Purkukeinona tälle ei yleensä ole ajateltu asevelvollisuutta naisille, vaan kansalaisvelvollisuutta kaikille, jolloin haluavat voivat sen suorittaa edelleen asepalveluksen muodossa. Monenlainen kriisiosaaminen loisi turvaa rauhankin aikana, sillä puolustusvoimathan eivät ole juurikaan kunnostautuneet rauhanajan siviilitehtävissä. Venäjän metsäpalojenkin yhteydessä esikunnasta vain ilmoitettiin, ettei puolustusvoimat olisi käytettävissä vastaavan kriisin kohdatessa Suomea.
KN1 kirjoitti:p0ter0 kirjoitti:
Tradition jälkeen esität kaltevan pinnan argumentin, mikä on myös argumentointivirhe. Tässä tapauksessa erityisesti, koska avioliiton ylipäätään salliminen yhdelle ryhmälle avaa portin muiden vaatimuksille.
Oli virhe tai ei, mutta näin siinä näyttää käyvän. Siksi olisi aivan aiheellista sementoida avioliitto yhden miehen ja yhden naisen liitoksi. Jos homoseksuaalit saavat oikeuden avioliittoon vedoten avioliitolain syrjivään luonteeseen, niin olen aivan varma, että muslimit (moniavioisuus)rohkaistuvat vaatimaan samaa oikeutta jossain vaiheessa. Lisääntynyt adoptio on johtanut muutamaan otteeseen tilanteeseen, että sisarukset ovat vahingossa menneet naimisiin, pitäisikö heidän avioliitto sallia. Entäs lesbo/homo sisarukset, jotka eivät lisäänny keskenään, eihän heidän avioitumisella esteenä ole kuin moraalikysymykset.
Miksi juuri miehen ja naisen liitoksi, kun kalteva pinta kuitenkin alkaa juuri tuosta erioikeudesta? Mikäli se täytyy sinetöidä, niin miksi sitten ei yhtä hyvin kahden aikuisen välille? Muslimien laillinen polygynia ei voisi onnistua yhdenvertaisuusperiaatteen vuoksi, koska "puolisot" olisivat tuolloin lain mukaan eriarvoisessa asemassa. Ainoa moniavioisuuden muoto, mikä voisi tulla kysymykseenkään olisi joukkoavioliitto, missä kaikki osapuolet ovat toistensa kanssa naimissa. Polygynisessä avioliitossahan mies on naimissa kahden naisen kanssa, mutta naiset eivät ole aviossa toistensa kanssa. Joukkoavioliitossa myös naiset olisivat aviossa toistensa kanssa, jolloin liiton osapuolet olisivat juridisesti yhdenvertaisia. Mikäli muslimien moniavioisuus kauhistuttaa, niin kuinkahan moni musliminainen olisi valmis avioitumaan naisen kanssa?
Avioliittossahan osapuolet muodostavat uuden perheen. Sisarukset ovat jo saman perheen jäseniä, joten luonnollisesti perheen jäsenet eivät voi muodostaa uutta perhettä keskenään.
KN1 kirjoitti:Mielestäni tämä avioliittoasia on tasa-arvo kysymyksen lisäksi moraalikysymys.
Mielenkiintoisesti muotoiltu, sillä myös tasa-arvo on moraalikysymys.