Voimantorni kirjoitti:Niin kutsuttuja "vanhoja hyviä aikoja" ei ole koskaan ollut olemassakaan.
Ei etenkään ennen vuotta 1914.
Öljy ei ole loppumassa. Vuonna 1970 maailman öljyvarannot olivat 550 miljardia tynnyriä, ja seuraavan 20 vuoden aikana käytettiin 600 miljardia tynnyriä. Niinpä elon laskuopin mukaan vuoteen 1990 mennessä maailman öljyvarantojen olisi pitänyt olla 50 miljardia tynnyriä miinuksella. Sen sijaan tynnyreitä oli saatu kehitettyä lisää 900 miljardia kappaletta, eikä tuohon lukuun ollut vielä laskettu öljyhiekkaa eikä -liusketta, jotka yhdessä sisältävät noin 20-kertaisesti Saudi-Arabian tiedossa olevat öljyvarannot.
1970-luvulle osunut öljykriisi oli tarpeeksi iäkkäille jehovantodistajille epäämätön merkki maailmanlopusta, joka ajoittui Pohjan kuninkaan hallinnon loppuvaiheeseen:
Jehovan enkeli ennusti, että kommunistinen Pohjan kuningas ryhtyy ennen Harmagedonissa tulevaa loppuaan muihinkin hyökkäyksiin: "Ja hän ojentaa kätensä maita kohti; Egyptin maa ei ole säästyvä. Hän valtaa kulta- ja hopea-aarteet ja kaikki Egyptin kalleudet, ja liibyalaiset ja etiopialaiset liittyvät häntä seuraamaan. (Daniel 11:42, 43) (Tapahtukoon sinun tahtosi maan päällä, sivu 322)
Miten pitkälle Pohjan kuningas on päässyt silloin kun hän tulee ”lopun aikaansa”, sen näyttää yksin tulevaisuus. Mutta hänen on ennustettu saavan valtaansa tämän kaupallistetun, materialistisen maailman kulta-, hopea- ja kaikki kalleudet käsittävät aarteet, öljy mukaan luettuna. (Tapahtukoon sinun tahtosi maan päällä, sivu 325)
Katsotaan vielä oliko Vt-seuran mukaan tuo Jehovan enkeli oma-aloitteisesti liikkeellä danielinkirjaselityksineen. Kas näin Vt-seura hehkuttaa vielä senkin jälkeen kun Neuvostoliitto oli hajonnut:
Danielin profeetalliset osuudet rakentavat uskoa osoittamalla, että Jehova tuntee historian kulun vuosisatoja - jopa vuosituhansia - etukäteen. (dp-FI sivu 9)
Saamme olla kiitollisia siitä, että Jehova ei pidä tietoa tulevista tapahtumista itsellään. Hän on sen sijaan "salaisuuksien Paljastaja" (Daniel 2:28). Kun tarkastelemme Danielin kirjassa kerrottujen profetioiden täyttymystä, uskomme Jumalan lupauksiin vahvistuu. Olemme entistä varmempia siitä, että Jumala toteuttaa tarkoituksensa täsmälleen sinä aikana ja sillä tavalla, jonka hän valitsee. (dp-FI sivu 10)
Nyt sitten vaan odottelemaan Jehovan enkelin (Vt-seuran kautta) toimittamaa selitystä siitä miksi Jehova kadotti Pohjankunkun?
Väestönkasvu ei ole uhka. Vaikka maailman väestö on kasvussa, kasvun tahti on ollut laskussa jo viimeiset 50 vuotta. Syntyvyys on kaikkialla maailmassa nyt alhaisempi kuin vuonna 1960, ja kehittyvissä maissa se on suunnilleen puolittunut. Näin tapahtuu siitä huolimatta, että ihmiset elävät kauemmin ja lapsikuolleisuus on vähenemässä. YK:n arvion mukaan väestömäärä kääntyy nykyisellä menolla laskuun noin 9,2 miljardin kohdalla. Maailmassahan on jo seitsemän miljardia ihmistä, ja he syövät aina vain paremmin jokaisen uuden vuosikymmenen myötä.
Olen viime aikoina törmännyt useampaankin ennusteeseen, joissa pidetään 10 miljardin ylärajaa esillä. Käytännön esimerkki auttanee hahmottamaan kuinka väljää maapallolla on silloin kun ihmisten lukumäärä on 10 miljardia: Jokaiselle olisi Laatokan jäällä tilaa 1,77 m2, eli koko maapallon väestö mahtuisi makaamaan Laatokan jäälle.
Jehovan todistajilta ja kaikilta muiltakin maailmanlopun odottelijoilta tekisi mieli kysyä jälleen: Mille vuosikymmenelle tai vuosisadalle sijoittaisit itsesti syntymään, jos saisit vapaasti valita? Milloin maailman asiat olisivat olleet paremmin kuin nyt?
On kysytty useasti, mutta yhdeltäkään jehovantodistajaksi mieltämältämäni en ole saanut perusteltua ja vakavasti otettavaa vastausta.