Suomen Kuvalehden bloggaaja Okko Karvonen esittää tuoreessa kirjoituksessaan hyviä pointteja eri sukupolvista ja kirjoitustyyleistä netissä. Kirjoituksessa mainittua ryönä-tyyppistä argumentointiahan näkyy paljon, medioiden kommenttiketjuissa yleensä pahinta laatua. HS sai tasoa nostettua selvästi kun pakotti rekisteröitymään ja teki lehdestä osin maksullisen.
En ole varma SK:n linkkien pysyvyydestä, joten lainaan suoraan tähän.
---
Tehkää itse paremmin
Pertti on mahdollisesti perheetön tai eronnut mies. Koska Pertti on eläkkeellä, hänellä on paljon aikaa seurata yhteiskunnallisia tapahtumia.
Pertti tilaa ja lukee paljon lehtiä, ja hän tietää paljon yhteiskunnallisista asioista.
Pertti nähdään usein internetin keskustelupalstoilla keskustelemassa, esimerkiksi kommentoimassa juuri näitä Nuorten Ääni -toimituksen tekemiä blogikirjoituksia.
Sananlaskut ”ennen oli paremmin” ja ”vanhat hyvät ajat” sopivat hyvin, kun kuvaillaan Pertin tapaa ajatella yhteiskunnallisia asioita. Kun Pertti kävi kansakoulua, hänen luokallaan ei ollut maahanmuuttajia, eikä sanaa homo ollut olemassakaan. Pertti oppi jo nuorena ajattelemaan omilla aivoillaan. Tätä taitoa hän on myös käyttänyt aktiivisesti. Perttihän suhtautuu yleisesti ottaen useimpiin asioihin elämässään sekä yhteiskunnassa varsin kriittisesti. Siten on ollut jo pitkän aikaa.
Pertin ajattelun kriittinen sävy näkyy myös hänen internet-käyttäytymisessään. Pertin nuoruudessa netikettiä ei ollut keksittykään, ja kun Pertti todella innostuu kommentoimaan esimerkiksi blogikirjoitusta, kylmää kyytiä saavat vuorollaan tekstin mielipiteet, vuoroin jopa kirjoittaja itse.
Usein Pertti ei kuitenkaan viitsi perustella mielipiteitään, vaan vetoaa mieluummin omiin ennakkoluulohinsa ja -olettamuksiinsa. Kaikille muille olisi syytä olla päivänselvää, että Pertin mielipiteet ovat oikeita, eikä niitä siksi tarvitse perustella.
Erityisellä varauksella Pertti suhtautuu nuoriin, hän kun ei aina ymmärrä kovin hyvin heidän ajatusmaailmaansa tai nykyaikaa. Hän tietää, ettei nuorten elämänkokemus voi riittää ymmärtämään monia yhteiskunnallisia asioita.
Onhan se totta, että kun aiheeseen syventynyt 17-vuotias pohtii Venäjän yhteiskunnallista tilannetta monipuolisesti, ovat tekstiä paremmatkin ”yritykset” lähes automaattisesti paskaa, joka pitäisi kirjoittaa kokonaan uusiksi. Eikä aiheeseen laajasti perehtyneellä, aiheesta TV-insertin tehneellä samanikäisellä voi olla mitään käsitystä Kontulan tämänhetkisestä tilanteesta asuinpaikkana.
Pertti ei aina ole paras mahdollinen henkilö ymmärtämään poikkeavia mielipiteitä internetin keskustelufoorumeilla. Koska Pertti sattuu pysymään melko terveenä ja koska hyvinvointivaltio pitää huolta myös sen suurista ajattelijoista, Pertti todennäköisesti onnistuu harrastamaan yhteiskunnallista keskusteluaan vielä 14 vuotta. Sitten viikatemies korjaa hänet mielenkiintoisemmille keskusteluareenoille.
Sillä välin, lyhyesti kaikille teille Perteille: ennen kuin käy täysin syyttä käsiksi toisen suoritukseen, kannattaa rauhoittua ja miettiä, osaisiko itse tehdä sen paremmin. Sellaiset kommentit, joissa vain haukutaan, eikä esitetä rakentavia parannusehdotuksia tai mitään kunnon argumentteja, eivät ole vakuuttavia.
Jos itse ei osaa kirjoittaa parempaa blogikirjoitusta kuin toimituksemme jäsen, kannattaa miettiä, onko varaa loanheittoon laisinkaan. Sellainen ei muissakaan tilanteissa juuri kannata. Rakentava kritiikki sen sijaan on erittäin sallittua - jopa suotavaa.
Bloggaus nettikäyttäytymisestä
Valvoja: Moderaattorit
-
Vieraas
- Viestit: 3220
- Liittynyt: 20.06.2011 21:56
Bloggaus nettikäyttäytymisestä
Video ei ollut ohjeistusvideo.
-
theos
- Viestit: 389
- Liittynyt: 29.07.2012 16:30
Re: Bloggaus nettikäyttäytymisestä
Hyvä kirjoitus. Noinhan asia on Jt-järjestössäkin. Kun usein esitetään että vanhuus tuo viisautta (jossa toki on jossain määrin perää) niin siltikään tuon ajatuksen kannattajat eivät halua pulmissaan kääntyä itseään vanhempien puoleen. Harvalta 100-vuotiaalta käydään pyytämässä neuvoa kun ongelmatilanteita tulee vastaan. Esimerkiksi atk:n käytössä.
Mitä sitten tulee itse Okko Karvoseen (ikä näyttää olevan tuo mainittu 17 vuotta), niin tuossa hänen kirjoituksessaan tuntuu hieman purkautuvan poliittisesti aktiivisen pojan turhautuminen siitä, kun häntä ei oteta vanhempien ihmisten osalta niin vakavasti kuin omasta mielestään pitäisi. Mutta hyvinhän tuo Okko on jo politiikonuraansa alulle saattanut.
Mitä sitten tulee itse Okko Karvoseen (ikä näyttää olevan tuo mainittu 17 vuotta), niin tuossa hänen kirjoituksessaan tuntuu hieman purkautuvan poliittisesti aktiivisen pojan turhautuminen siitä, kun häntä ei oteta vanhempien ihmisten osalta niin vakavasti kuin omasta mielestään pitäisi. Mutta hyvinhän tuo Okko on jo politiikonuraansa alulle saattanut.
-
Markku Meilo
- Viestit: 13450
- Liittynyt: 24.04.2007 10:28
Re: Bloggaus nettikäyttäytymisestä
Okosta tulee vielä insinööri jos noin viisaana pysyy. Stadin slangissa ei ennen 1950-lukua todellakaan tunnettu homo-sanaa. Tuolloin 1900-luvun alkupuolen homofiilari-sana sai väistyä nykyisen lyhyemmän version tieltä.Vieraas kirjoitti:Suomen Kuvalehden bloggaaja Okko Karvonen esittää...eikä sanaa homo ollut olemassakaan.
-
theos
- Viestit: 389
- Liittynyt: 29.07.2012 16:30
Re: Bloggaus nettikäyttäytymisestä
Pilkalliseen käyttöön tarkoitettu homo-lyhennys otettiin tosiaankin nykykäyttöön vasta sitten, kun homoseksuaalisuutta ei enää pidetty virallisesti sairautena. Sairaitahan ei saa nimitellä. Okko-poika lienee niin paljon nuori ja kokematon tämän asian suhteen (kun ei Okkoa vielä edes ollut isänsä pussinpohjalla) että sanaleikkejä on kivaa heitellä ilmaan tuntematta taustoja. Mikä siis oli blogissa vanhempien ihmisten ongelma.
Tosin homo-sanakin on jo vääntynyt muotoon hintti alaväännöksineen.
Tosin homo-sanakin on jo vääntynyt muotoon hintti alaväännöksineen.
- Jaakko Ahvenainen
- Viestit: 8099
- Liittynyt: 28.04.2007 15:41
- Paikkakunta: Lieksa
Re: Bloggaus nettikäyttäytymisestä
Se on kieli, joka kehittyy, theos. Nyky kielenkäytössä sanotaan esmes "vittu, jaska!", mikä tietenkin on ystävällisenä tervehdyksenä otettava. Vielä 1945 vuoden puoliväliin neuvostoliittolainen oli ryssä, kunnes moinen termi poistui käytännöstä aina 1990-luvun alkupuolelle asti, mutta sen jälkeen koki renessanssin.
Joka tapauksessa hartaasti toivon, ettei ketään ihmistä, saati lasta kouluissa, blogeissa, tekstareissa tai muualla sosiaalisessa mediassa homoteltaisi, hintiteltäisi, lesboteltaisi, huoriteltaisi, jehovaksi tai ryssäksi tai muulla haukkumanimellä mainittasi. Minä (Homo sapiens, sapiens) taidan olla aatoksissani vanhanaikainen, mutta sallittakoon. Vieraas kirjoittaa asiaa, kuten tapansa on.
Joka tapauksessa hartaasti toivon, ettei ketään ihmistä, saati lasta kouluissa, blogeissa, tekstareissa tai muualla sosiaalisessa mediassa homoteltaisi, hintiteltäisi, lesboteltaisi, huoriteltaisi, jehovaksi tai ryssäksi tai muulla haukkumanimellä mainittasi. Minä (Homo sapiens, sapiens) taidan olla aatoksissani vanhanaikainen, mutta sallittakoon. Vieraas kirjoittaa asiaa, kuten tapansa on.