Mikä oli seuran ensimmäinen valhe, jonka huomasit?

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Lothar II
Viestit: 412
Liittynyt: 08.12.2009 10:52

Re: Mikä oli seuran ensimmäinen valhe, jonka huomasit?

Viesti Kirjoittaja Lothar II »

SuurinBabylon kirjoitti: olisiko siinä mitään järkeä, että rakkaudellinen Jumala olisi tälläisiä ansoja ihmisen kiusaksi luontoon viritellyt.
Lisäksi on paha suunnitteluvirhe itse maapallossa, maan sisuksista vapautuu Radonia, joka aiheuttaa pelkästään Suomessa kolmisensataa keuhkosyöpätapausta vuosittain.
SisarHento
Viestit: 112
Liittynyt: 07.08.2012 16:22

Re: Mikä oli seuran ensimmäinen valhe, jonka huomasit?

Viesti Kirjoittaja SisarHento »

Itse en koskaan aidosti uskonut 1914 alkaneisiin lopunaikoihin. Muistan meidänkin seurakunnan esivalvojan luona kylässä ollessamme kuinka hän 1990-luvun alkupuolella sanoi, että kyllä se harmagedon ei voi olla enää kaukana. Tähän päätelmään hän oli tullut sen seikan perusteella, että 1914-luvun tapahtumia nähneitä ei ole elossa enää kovinkaan monta. Kuuntelin hänen argumenttejaan mielessäni ajatellen, että jaa jaa. Ihan ihmettelinkin (kenties ihailinkin) hänen niin voimakasta vakaumustaan. Mutta kun en uskonut 1914-sukupolveen, en kertakaikkiaan voinut sille mitään, vaikka kuinka luin sitä seuran kirjoituksista. ...Tästäpä heräsi itselleni kysymys: kuinka heikko olinkaan hengellisesti?
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Mikä oli seuran ensimmäinen valhe, jonka huomasit?

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Lothar II kirjoitti:Lisäksi on paha suunnitteluvirhe itse maapallossa, maan sisuksista vapautuu Radonia, joka aiheuttaa pelkästään Suomessa kolmisensataa keuhkosyöpätapausta vuosittain.
Eikä ainoa laatuaan, mannerlaattojen liike saa aikaansaa jatkuvasti kuolemaa ja aineellista tuhoa, silti jumala näki tuon suunnittelupiirteen hyväksi. Samoin jumalan hyväksi havaitsemat vulkaaniset purkaukset lienee useimpien lähiasukkaiden näkökannalta tarpeeton suunnittelupiirre.

Hilpeintähän noissa onkin Vt-seuran selitys, ettei jumala ole noilta osin luomisestaan vastuussa, vaan kyseessä olisi luonnonilmiö!
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Mikä oli seuran ensimmäinen valhe, jonka huomasit?

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

SisarHento kirjoitti:Tähän päätelmään hän oli tullut sen seikan perusteella, että 1914-luvun tapahtumia nähneitä ei ole elossa enää kovinkaan monta.
Jos tuo seurakuntalaisiaan harhautteleva esivalvoja lukisi enemmän Raamattua ja vähemmän Vt-hömppää, niin hänen olisi lapsellisen helppo käsittää, että UT:n ajan porukka eli jo loppuun tuon lopun ajan:
”Katso! Sanon teille pyhän salaisuuden: Emme kaikki nukahda kuolemaan, mutta meidät kaikki muutetaan, tuokiossa, silmänräpäyksessä, viimeisen trumpetin aikaan. Sillä trumpetti soi, ja kuolleet herätetään turmeltumattomina, ja meidät muutetaan.” (1. Kor. 15:51, 52 UMK)

”Mutta tiedä tämä, että viimeisinä päivinä tulee olemaan kriittisiä aikoja, joista on vaikea selviytyä. Sillä ihmiset tulevat olemaan itserakkaita, rahaa rakastavia, suuriluuloisia, pöyhkeitä, rienaajia, vanhemmilleen tottelemattomia, kiittämättömiä, uskottomia, vailla luonnollista kiintymystä, haluttomia mihinkään sopimukseen, panettelijoita, vailla itsehillintää, raivoisia, vailla hyvyyden rakkautta, kavaltajia, uppiniskaisia, ylpeydestä pöyhistyneitä, nautintoja ennemmin kuin Jumalaa rakastavia; heillä on jumalisen antaumuksen muoto, mutta he osoittautuvat pettymykseksi sen voimaan nähden; ja näistä käänny pois. Sillä näistä nousevat ne miehet, jotka tunkeutuvat viekkaasti huonekuntiin ja ottavat vangeikseen syntien kuormittamia, monenlaisten halujen johdattamia heikkoja naisia, jotka aina ovat oppimassa eivätkä silti milloinkaan kykene tulemaan totuuden täsmälliseen tuntemukseen.” (2. Tim. 3:1-7 UMK)

”Jumala, joka kauan sitten puhui monissa tilaisuuksissa ja monin tavoin esi-isillemme profeettojen kautta, on näiden päivien lopussa puhunut meille Pojan kautta, jonka hän asetti kaiken perilliseksi ja jonka välityksellä hän teki asiainjärjestelmät.” (Hepr. 1:1, 2 UMK)

”Muutoin hänen olisi pitänyt kärsiä usein maailman perustamisesta asti. Mutta nyt hän on tehnyt itsensä ilmeiseksi kerran kaikiksi ajoiksi asiainjärjestelmien päättymisessä pannakseen synnin pois uhraamalla itsensä.” (Hepr. 9:26 UMK)

”Lapsukaiset, on viimeinen hetki, ja niin kuin olette kuulleet, että antikristus on tulossa, niin onkin nyt tullut monia antikristuksia; siitä me tiedämme, että on viimeinen hetki.” (1. Joh. 2:18 UMK)

”Mutta nämä kohtasivat heitä toistuvasti esimerkkeinä, ja ne kirjoitettiin varoitukseksi meille, joille asiainjärjestelmien loput ovat saapuneet.” (1. Kor. 10:11 UMK)

”Sillä tämän sanomme teille Jehovan sanan perusteella, että me elossa olevat, jotka säilymme Herran läsnäoloon, emme millään tavoin tule edeltämään niitä, jotka ovat nukahtaneet pois, sillä Herra itse laskeutuu taivaasta käskyhuudon, ylienkelin äänen ja Jumalan trumpetin kuuluessa, ja ne, jotka ovat kuolleita Kristuksen yhteydessä, nousevat ensin. Jälkeenpäin meidät elossa olevat, jotka säilymme, temmataan yhdessä heidän kanssaan pilvissä Herraa vastaan ilmaan, ja näin me tulemme aina olemaan Herran kanssa. Lohduttakaa siis jatkuvasti toisianne näillä sanoilla.” (1. Tess. 4:15-18 UMK)

”Mutta kaiken loppu on tullut lähelle.” (1. Piet. 4:7 UMK)

”Rakkaat, älkää oudoksuko keskuudessanne olevaa paloa, joka tapahtuu teille koettelemukseksi, ikään kuin teille sattuisi jotakin outoa. Päinvastoin iloitkaa jatkuvasti, koskapa olette osallisia Kristuksen kärsimyksiin, jotta voisitte iloita ja riemuita myös hänen kirkkautensa ilmestymisen aikana....Sillä on määräaika, jona tuomio alkaa Jumalan huoneesta. Mutta jos se alkaa ensiksi meistä, niin mikä on niiden loppu, jotka eivät tottele Jumalan hyvää uutista?” (1. Piet. 4: 12, 13, 17 UMK)

”Sillä te tiedätte ensiksikin sen, että viimeisinä päivinä tulee pilkkapuheineen pilkkaajia, jotka kulkevat omien halujensa mukaan ja sanovat: ’Missä on se hänen luvattu läsnäolonsa? Onhan siitä päivästä asti, jona esi-isämme nukahtivat pois, kaikki pysynyt juuri sellaisena kuin luomakunnan alusta asti.’” (2. Piet. 3:3, 4 UMK)

”Lisäksi sanon tämän, veljet: jäljellä oleva aika on supistunut.” (1. Kor 7:29 UMK)

”Osoittakaa tekin kärsivällisyyttä; tehkää sydämenne lujiksi, sillä Herran läsnäolo on tullut lähelle. Älkää huokailko toisianne vastaan, veljet, jottei teitä tuomittaisi. Katso! Tuomari seisoo ovien edessä.” (Jaak. 5:8, 9 UMK)
Samoin esivalvojan olisi ollut yhtä lapsellisen helppo käsittää miksi ko. jengi eli ajanlaskumme ensimmäisellä vuosisadalla hyvin loogisesti ja (uskonsa kannalta) perustellusti lopun aikaa. Kaikki pohjasi uskoon Jeesuksen katteettomaan paluulupaukseen, jonka piti tapahtuman noiden lopun aikaa eläneiden elinaikanana:
”Kun teitä vainotaan yhdessä kaupungissa, paetkaa toiseen, sillä totisesti minä sanon teille: te ette missään tapauksessa käy loppuun Israelin kaupunkeja, ennen kuin Ihmisen Poika saapuu.” (Matt. 10:23 UMK)

"Sillä Ihmisen Pojan on määrä tulla Isänsä kirkkaudessa enkeliensä kanssa, ja silloin hän maksaa kullekin hänen käyttäytymisensä mukaan. Totisesti minä sanon teille, että tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät lainkaan maista kuolemaa, ennen kuin he ensin näkevät Ihmisen Pojan tulevan valtakunnassaan." (Matt. 16:27, 28 UMK)

"Oppikaa nyt viikunapuusta kuvauksena tämä: Niin pian kuin sen nuori oksa mehevöityy ja työntää esiin lehtiä, te tiedätte, että kesä on lähellä. Samoin myös te, kun näette kaikki nämä, tietäkää, että hän on lähellä, ovilla. Totisesti minä sanon teille, että tämä sukupolvi ei missään tapauksessa katoa, ennen kuin kaikki nämä tapahtuvat. Taivas ja maa katoavat, mutta minun sanani eivät missään tapauksessa katoa.” (Matt. 24:34 UMK)

”Hän sanoi heille lisäksi: ’Totisesti minä sanon teille: tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät lainkaan maista kuolemaa, ennen kuin he ensin näkevät Jumalan valtakunnan jo tulleen voimassaan.’” (Mark. 9:1 UMK)

"Totisesti minä sanon teille, että tämä sukupolvi ei missään tapauksessa katoa, ennen kuin kaikki nämä tapahtuvat." (Mark. 13:30 UMK)

"Mutta minä sanon teille totuudenmukaisesti: tässä seisovien joukossa on muutamia, jotka eivät lainkaan maista kuolemaa, ennen kuin he ensin näkevät Jumalan valtakunnan." (Luuk. 9:27 UMK)

"Totisesti minä sanon teille: tämä sukupolvi ei missään tapauksessa katoa, ennen kuin kaikki tapahtuu." (Luuk. 21:32 UMK)
Mutta kun en uskonut 1914-sukupolveen, en kertakaikkiaan voinut sille mitään, vaikka kuinka luin sitä seuran kirjoituksista.
Niin mistä muualta vuodesta 1914 voisikaan lukea, Raamatussa kun ei sellaista viittausta ole, enkä usko, että Jeesuskaan on tuota vuosilukua maininnut, vaikka Vt-seura näin on esittänyt:
"This cannot be very far off, for Jesus said that the generation that saw 1914 'will by no means pass away until all these things occur.'-Matt. 24:34, NW." (w56 Oct. 15 p. 616)

"As Jesus said, the end would occur in the same generation that saw the beginning of the 'last days' in 1914.-Matt. 24:34" (w68 May 1 p. 265)

”Jeesus sanoi myös siitä ihmissukupolvesta, joka näki ”viimeisten päivien” alun vuonna 1914: ’Totisesti minä sanon teille, että tämä sukupolvi ei missään tapauksessa katoa, ennen kuin kaikki nämä tapahtuvat.’ (Matt. 24:34) Tämä merkitsee, että jotkut niistä ihmisistä, jotka olivat elossa, kun ensimmäinen maailmansota alkoi vuonna 1914, olisivat yhä elossa todistamassa nykyisen asiainjärjestelmän loppua. Tuo ensimmäisen maailmansodan sukupolvi on tulossa hyvin vanhaksi nyt, ja tämä on voimakas todistus siitä, että pahuuden loppu on nopeasti lähestymässä.” (gc-FI sivu 22)

”Muista, mitä Jeesus sanoi niille, jotka eläisivät vuonna 1914 alkaneiden viimeisten päivien läpi: ”Totisesti minä sanon teille, että tämä sukupolvi ei missään tapauksessa katoa, ennen kuin kaikki nämä tapahtuvat.” (Vartiotorni 15. huhtikuuta 1991 sivu 7)
...Tästäpä heräsi itselleni kysymys: kuinka heikko olinkaan hengellisesti?
Ilmeisesti sulla oli samaa heikotusta kuin niillä maata viljelleillä raamatuntutkijoilla, jotka kylvivät keväällä 1925 ja saivat seurakunnissaan moitteita heikkouskoisuudestaan. Tosin seuraavana talvena nuo heikkouskoisimmat saivat edun ruokkia vahvauskoisempia maanviljelijöitä, jotka eivät kylväneet 1925 keväällä.
theos
Viestit: 389
Liittynyt: 29.07.2012 16:30

Re: Mikä oli seuran ensimmäinen valhe, jonka huomasit?

Viesti Kirjoittaja theos »

Aika omituinen väite on myös se, kun Jehovan todistajat opettavat mm. Abrahamin ja Nooan muine tuon aikakauden kummajaisineen olleen Jehovan todistajia.
Ensiksikin he olivat juutalaisia - eivät osa 1930 luvulla syntynyttä Jehovan todistajien lahkoa - eikä heillä edes ollut omana aikanaan käytössään YHWH nimeä. Toisekseen tuon nimen jumalalleen (juutalaispaimentolaisten jumalalle) antoi vasta Mooses paljon myöhemmin.

Virukset ovat myös aika omituinen asia. Jos kerran evoluutio ei ole niitä muodostanut niin silloinhan ainoaksi syntipukisksi jää Jehova.
Virukset näyttäisivät muutenkin olevan aihe jota vt-seura ei ole kovinkaan perusteellisesti käsitellyt muutoin kuin sairauksien yhteydessä. Voi olla kaikenkaikkiaan hieman ongelmallinen juttu mielikuvan 'rakkaudellinen Jehova' suhteen.
Seuraaja

Re: Mikä oli seuran ensimmäinen valhe, jonka huomasit?

Viesti Kirjoittaja Seuraaja »

Juuda ja Leevi...

Täsmentäisin etteivät Noa ja Abraham olleet "juutalaisia" , Abraham on Seemiläinen ja Noa esi-isä.
Jumalaa kutsuttiin hänen Nimellään jo Adamin elinpäivinä ( 1Mos.4:25 ).
Ariadna
Viestit: 2177
Liittynyt: 28.04.2007 10:16

Re: Mikä oli seuran ensimmäinen valhe, jonka huomasit?

Viesti Kirjoittaja Ariadna »

Seuraaja kirjoitti:Täsmentäisin etteivät Noa ja Abraham olleet "juutalaisia" , Abraham on Seemiläinen ja Noa esi-isä.
Jumalaa kutsuttiin hänen Nimellään jo Adamin elinpäivinä ( 1Mos.4:25 ).
Ei kutsuttu, "Mooseksen" kirjoittama kirja on VT:n nuorempia kirjoituksia.

Niin kutsuttu syntikin oli jo ollut kauan olemassa siitä vain ei pidetty kirjaa.
theos
Viestit: 389
Liittynyt: 29.07.2012 16:30

Re: Mikä oli seuran ensimmäinen valhe, jonka huomasit?

Viesti Kirjoittaja theos »

Seuraaja kirjoitti:Juuda ja Leevi...

Täsmentäisin etteivät Noa ja Abraham olleet "juutalaisia" , Abraham on Seemiläinen ja Noa esi-isä.
Jumalaa kutsuttiin hänen Nimellään jo Adamin elinpäivinä ( 1Mos.4:25 ).
He olivat Mooseksen lanseeraaman uuden juutalaisuuden esi-isiä ja oppi-isiä joten siinä suhteessa heitä voidaan mielestäni pitää juutalaisina. Noiden henkilöiden historiallisesta todellisuudestahan ei ole mitään todisteita.
Mutta minulle sopii jos Abrahamia jälkeläisineen kutsutaan vaikkapa kanaanilaisiksi. Sieltähän heidän jumaluutensakin on kotoisin - jonka nimi ei suinkaan ollut YHWH vaan El ja elohim (El ja Asera).
Jehovan todistajia heidän ei voida sanoa olleen kuitenkaan missään mielessä. Et keksi sellaista teoriaa joka siihen viittaisi ja vaikka kuinka koittaisit asiassa valehdella.
Vastaa Viestiin