Veljesseuran "pikkujoulut" 17.11.2007 Kuopiossa!

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Jakke
Viestit: 1843
Liittynyt: 28.04.2007 18:23
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Jakke »

13 on ilmoittautunut... sehän on varsin raamatullinen lukumäärä ehtoollispöytään 8)

Vielä toki sopii mukaan!
How's your Jesus Christ been hangin'? -Tori Amos
Kaarmis
Viestit: 3909
Liittynyt: 29.04.2007 22:13

Viesti Kirjoittaja Kaarmis »

Istuva Härkä kirjoitti:
Lehtiveli kirjoitti:Nyt saadaan taas konventtiin hyvää matskua siitä miten saatanalliset luopiot tapailevat jossain perverssibaarissa. :lol:

Katsotaan hyödyntääkö Betel tätäkin vinkkiä
Vinkki todennäköisesti lähinnä voi johtaa tarkkailuun:
Luulen että hyvinkin kun tiedetään luopiojuhlista tms. voidaan betelistä ottaa yhteyttä paikallisen seurakunnan esivalvojaan joka järjestää sen että joku vanhin käy vaikka ajamassa autolla ravintolan ohitse ja kuvaa kameralla ravintolaa ja/tai autoja sen ulkopuolella (rekisterikilvistä saisi henkilötiedot selville), tai sitten joku vain tarkkailee kauempaa autosta ravintolaa ja sinne menijöitä.. Tietysti aika äärimmäinen olettamus tämä tämmöinen mutta totuus kaiketi on se että luopioiden tunnistaminen on järjestöllle tärkeää sillä jos ovat yhä jäseniä, voivat olla vaaraksi seurakunnassa. Tällaista mietein, mahdollista on jos paikka ja aika juhlille kerta on tiedossa. Joku voisikin erikseen tarkkailla, tarkkaileeko joku jossain.
Uskoisin että jos joku tulee vakoilemaan, on se joku potentiaalinen uloslähtijä joka tulee haistelemaan ilmapiiriä, muttei vielä uskalla lähteä sekaamme. Sellaiset tarkkailijat olisi jopa toivottavia! :)
Kirsieveliina

Viesti Kirjoittaja Kirsieveliina »

Istuva Härkä kirjoitti:Vinkki todennäköisesti lähinnä voi johtaa tarkkailuun:
Luulen että hyvinkin kun tiedetään luopiojuhlista tms. voidaan betelistä ottaa yhteyttä paikallisen seurakunnan esivalvojaan joka järjestää sen että joku vanhin käy vaikka ajamassa autolla ravintolan ohitse ja kuvaa kameralla ravintolaa ja/tai autoja sen ulkopuolella (rekisterikilvistä saisi henkilötiedot selville), tai sitten joku vain tarkkailee kauempaa autosta ravintolaa ja sinne menijöitä.. Tietysti aika äärimmäinen olettamus tämä tämmöinen mutta totuus kaiketi on se että luopioiden tunnistaminen on järjestöllle tärkeää sillä jos ovat yhä jäseniä, voivat olla vaaraksi seurakunnassa. Tällaista mietein, mahdollista on jos paikka ja aika juhlille kerta on tiedossa. Joku voisikin erikseen tarkkailla, tarkkaileeko joku jossain.
Kuulostaa ihastuttavan salamyhkäiseltä! :)
Istuva Härkä
Viestit: 193
Liittynyt: 29.08.2007 18:58

Viesti Kirjoittaja Istuva Härkä »

Kirsieveliina kirjoitti:Kuulostaa ihastuttavan salamyhkäiseltä! :)
Olen vaan itse oppinut kaikkea näkemään ja kuulemaan järjestössä. Siellä sisällä harjoitetaan tarpeen tullen melkoista gestapoleikkiä, jonka tehokkuus ja näkyvyys riippuu tilanteista.
Miksi kutsun gestapoksi? Wikipedia kertoo natsisaksan versiosta:

Gestapo saattoi toimia koko valtakunnan alueella ja sen toimia ei voitu alueellisella tasolla vetää oikeuteen. Organisaatiolle annettiin myös oikeudet tehdä tutkimuksia mahdollisista rikkeistä valtiota ja puoluetta vastaan. Todistaja ei voi syyttää ketään vanhinta urkkimisesta yms. vaikka kuinka toimet olisivat epäilyttäviä. Vanhimmat ovat seurakunnan johtoa ja esivalvoja erityisesti koskematon.

Gestapon riveihin värvättiin ammattimaisia ja kokeneita poliiseja tavanomaisista poliisijoukoista ja sille annettiin suuremmat valtuudet kuin muille toimielimille. Vain sellaiset veljet valitaan esim. nuorten käyttäytymistä tutkimaan, jotka haluavat tehtävän ja ovat erityisen kykeneviä (motivoituneita) sekä Seuralle erityisen uskollisia. Uskon että esivalvoja todennäköisesti on tällainen 'erityisen kykenevä' (vaikkei välttämättä silti). Luonnollisesti nämä henkilöt myös kuuluvat srk:n oikeuskomiteaan. Heillä on käytännössä rajaton oikeus asioiden selvittämiseen. Tavallisella veljellä ei ole oikeutta toisia veljiä väijyä. Konventtipaikkojen kamera-autot ja kotkat aurinkolaseissaan vaativat erityisen sorttisia veljiä.

Sen tehtävä oli toimia eräänlaisena poliittisena poliisina, selvittäen ja taistellen "valtiolle vahingollisia taipumuksia" vastaan. Gestapon toimenkuvaan kuuluivat vakoilu-, maanpetos- ja sabotaasitapausten selvittely. Valtio=Seurakunta/Seura. Erityisesti luopiollisuus (pelkkä puhekin) aiheuttaa tutkimuksia. Onhan luopiollisuus myös synneistä pahin.

Kenties yleisin työväline oli oman turvallisuuden takia pidättäminen (Schutzhaft), joka oli kiertoilmaisu pidättämiselle ilman oikeudellista käsittelyä, yleensä keskitysleireille. Todistajille AINA selitetään kuinka heitä 'ojennetaan' heidän oman parhaansa tähden. Erityisesti luopiollisuudesta epäilty henkilö helposti eristetään seurakunnassa, hänelle ei tahdota ehkä puhua jne. yleensä tätä edesauttaa vanhinten ja avustavien palvelijoiden VAROITUKSET kyseisestä henkilöstä, parhaimmassa tapauksessa luopiollisesta aineksesta voidaan varoittaa lavalta (pitkälle edennyt epäily). Myös usein toistuva moraalittomuus ja muu räikeä synti aiheuttavat pahoja puheita henkilöistä ja välttelyä, vaikka kyseessä olisikin vain epäilyt.

Sodan aikana Gestapon toimenkuvaan kuului myös valloitettujen alueiden väestön kontrollointi ja esimerkiksi sosialistien, juutalaisten, poliittisesti vaarallisten ainesten ja homoseksuaalien seulominen väestön joukosta pidätettäväksi. Seurakunnan kotkat (myös tarkoittaen konventtipaikkojen kotkia) väijyvät periaatteessa kaikkea sitä mitä natsitkin, eli kaikkea epäilyttävää, sellaista mitä todistajat eivät hyväksy, olipa kyseessä ulkonäkö tai puheet, käyttäytyminen tai.. vaikka homous (no tietysti!).

Seurakuntien gestapous kärjistyy erottamismenettelyissä (täydellinen henkilön eristäminen ja ulosheitto) jotka eivät perustu raamattuun. Veli tai sisar jolla ei ole muita ystäviä kuin todistajat, joutuu kovan henkisen kiusan ja kärsimyksen ahdistamaksi erotettuna, kuin keskitysleiriin heitettynä. Tosin keskitysleireissä vangituilla oli sentään ystäviä.

Anteeksi että meni off-topiciksi.. joskus pitää vain purkaa :evil:
Toivon sinulle irtipäästämisen onnea - ja uusia alkuja. (P. Brown)
Kirsieveliina

Viesti Kirjoittaja Kirsieveliina »

Näinhän se tietysti on. Itse olen tottunut käyttämään sanaa totalitarismi. Kamera-autot ja ulosheittävät vartijat voivat kyllä jo uhata ihmisen yksityisyyttä, ja myös koskemattomuutta. Eiväthän jt:t sentään omista julkisia tiloja, vaikka pitäisivät siellä vaikka mitä. Onkohan tuossa nyt vähän ylireagoitu kaikkialle muutenkin tunkeutuvan terrorintorjunnan mallin mukaisesti... Naurettavaa.

Mutta hei, siis mukavia pikkujouluja Kuopivoon!
jariotus

Viesti Kirjoittaja jariotus »

:lol: I'll be there. Vapiskaa, humppahousut :lol:

Kummisedässä on safka ok, elikkäs hiton hyvää. Muuten ko. kapkki ei kuulu mitenkään "olohuoneisiini"

Paskaa musaa, liikaa "kukkahattutätejä" ja krakajuppeja yleensä, mutta seura tässäkohti tärkeämpää.

Päästääköhän poke tämmösen hevihörhön sisään ? Hope so :D
Pehmoluopio
Viestit: 1565
Liittynyt: 28.04.2007 18:24
Paikkakunta: Hanko

Viesti Kirjoittaja Pehmoluopio »

Kirsieveliina kirjoitti:Kamera-autot ja ulosheittävät vartijat voivat kyllä jo uhata ihmisen yksityisyyttä, ja myös koskemattomuutta.
Toisaalta ei haluta olla missään tekemisissä ja toisaalta sitten kyylätään, kiikaroidaan, vakoillaan ja valokuvataan.
Kovin kaksinaamaista on toiminta.
Jakke
Viestit: 1843
Liittynyt: 28.04.2007 18:23
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Jakke »

jariotus kirjoitti::lol: I'll be there. Vapiskaa, humppahousut :lol:

Kummisedässä on safka ok, elikkäs hiton hyvää. Muuten ko. kapkki ei kuulu mitenkään "olohuoneisiini"

Paskaa musaa, liikaa "kukkahattutätejä" ja krakajuppeja yleensä, mutta seura tässäkohti tärkeämpää.

Päästääköhän poke tämmösen hevihörhön sisään ? Hope so :D
Jees tarkoitus oli valita paikka jossa kaikki pystyy oleskelemaan. Ottopojassa olis paremmat musat, mutta muuten olis osa porukasta voinu vähän nikotella :wink: Pitää valita vähän varovasti näitä paikkoja kun en minäkään tunne kuin muutaman näistä tulijoista.

Mutta siis joo mukava kun pääset sinäkin. Yhteensä siis 14 jo tulossa! Omakin saapumiseni varmistui lopullisesti viikonloppuna.
How's your Jesus Christ been hangin'? -Tori Amos
Turhapuro
Viestit: 137
Liittynyt: 28.05.2007 10:39
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja Turhapuro »

Istuva Härkä kirjoitti:Joo on totta että ehkä spekulaatio on äärimmäinen. Eli sellaisesta olisi jo tietoa.
Toisaalta konventeissa valokuvataan ulkopuolella 'epäilyttäviä' henkilöitä. Ns. seuranta-auto löytyy sieltä missä vahtikoiratkin. Näin erityisesti kun konventtipaikan edustalla on luopioita. Joten valokuvaamisprosedyyri on Seuralla käytössä ja ainahan sitä saattavat viedä pidemmällekin.. Toivottavasti ei.

Jos joitain kiinnostaa, keitä siellä on... kiinnostaako? Suodaan se ilo heille =) Heidänhän ei pitäisi olla kiinnostuneita eronneista tai erotetuista. Mitä väliä? Toivotetaan mukaan, jos ovat tuloillaan! Tervetulleita! Itse asun etelä-suomessa ja yritän olla paikalla, koska loma muutenkin olisi paikallaan. Siitä on lyhyt matka Rukalle =)

Jos joku on niin hauska persoona, että kuvaa näitä..., niin voin lähettää vaikka kuvan mailina ja vahvistaa osanottoni tilaisuuteen. Olen paikalla, jos vain saan silloin pitää ylityöt vapaana. Se taas ei riipu minusta.
-Joskus näin mustavalkoisena kaiken, mutta nyt kun näkee värit, niin paljon kauniimpi on maailma- -tp07-
Analysoija
Viestit: 1234
Liittynyt: 21.07.2007 19:51

Viesti Kirjoittaja Analysoija »

Alkon työntekijät uhkaavat lakolla

Eli kuten tiistain lehdissä uutisoitiin, Alkojen työntekijät uhkaavat mennä lakkoon meidän pikkujouluviikolla torstaista lauantaihin. Joten hankitaan sisältö taskumatteihin ajoissa!
Viimeksi muokannut Analysoija, 31.10.2007 05:48. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Istuva Härkä
Viestit: 193
Liittynyt: 29.08.2007 18:58

Viesti Kirjoittaja Istuva Härkä »

Analysoija kirjoitti:Alkon työntekijät uhkaavat lakolla
Todistajien ikävin uutinen pitkään aikaan! Kyl on ny viimiset päivät niin maan perusteellisen lähellä! Sitä ei käy kiistämän jos ovella puhetta tulee..
Toivon sinulle irtipäästämisen onnea - ja uusia alkuja. (P. Brown)
Lehtiveli
Eläkeläinen
Viestit: 1741
Liittynyt: 13.04.2007 10:07
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lehtiveli »

Jos rutte olisi vielä hengissä, huomenna julkaistaisiin uusi kirja jossa käsitellään tätä lakkoa saatanan ansana eksyttää ihmiskuntaa. :roll:
po

Viesti Kirjoittaja po »

Pääseekö tänne ohikulkiessa kuokkimaan joutumatta sihteeriksi tai ajatuksentarkastajaksi?

Nim. siirtoverimaailmallinen.
Jakke
Viestit: 1843
Liittynyt: 28.04.2007 18:23
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Jakke »

po kirjoitti:Pääseekö tänne ohikulkiessa kuokkimaan joutumatta sihteeriksi tai ajatuksentarkastajaksi?

Nim. siirtoverimaailmallinen.
Tervetuloa vaan!
How's your Jesus Christ been hangin'? -Tori Amos
po

Viesti Kirjoittaja po »

Kiitos, kalenterissa on merkki! t po
Vastaa Viestiin