seurakunnan arkisto

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

kyrillos

seurakunnan arkisto

Viesti Kirjoittaja kyrillos »

ehdotan että niin haluavat lähettäisivät seurakuntansa tai entisen seurakuntansa esivalvojalle ja Jehovan todistajien suomen haaratoimistolle kirjeen; mielellään kirjattuna; jossa tuodaan esille seuraavat asiat:

Suomen lain antamin oikeuksin määrään seuraavaa:

Seurakunnan arkistosta; pidetään sitä sitten sihteerin kotona tai muussa paikassa ja haaratoimiston arkistosta poistetaan kaikki minua koskevat tiedot. mm:

-julistajakortit
-oikeuskomiteoiden pöytäkirjat ja raportit
-muut minua koskevat mahdolliset raportit ja asiakirjat.

Pyydän asiakirjojen ja tietojen poistamisesta kirjallisen vahvistuksen seuraavaan osoitteeseen: xxxxxx

>>>>>>>>>>>>>>

luulisin että jos seurakuntiin ja haaratoimistoon menee lähiviikkoina edes muutama kirje, herättää se asiassa tarpeellista keskustelua ja sellaisen mahdollisen arkiston tai syntilistan tarpeellisuutta punnitaan.
Viljo
Viestit: 1100
Liittynyt: 28.04.2007 13:13
Paikkakunta: Helsinki

Re: seurakunnan arkisto

Viesti Kirjoittaja Viljo »

kyrillos kirjoitti:luulisin että jos seurakuntiin ja haaratoimistoon menee lähiviikkoina edes muutama kirje, herättää se asiassa tarpeellista keskustelua ja sellaisen mahdollisen arkiston tai syntilistan tarpeellisuutta punnitaan.
Sinulla on melkoisen optimistinen käsitys jehovantodistajista. En usko, että he muuttaisivat käytäntöjään vaikka kirjeita tulisi tusina viikossa. Mutta entäpä jos väkeä alkaisi käydä ahkeraan Puutarhatiellä tarkastamassa tietojaan.

Henkilötietolaki: "Rekisterinpitäjän on ilman aiheetonta viivytystä varattava rekisteröidylle tilaisuus tutustua 26 §:ssä tarkoitettuihin tietoihin tai annettava tiedot pyydettäessä kirjallisesti. Tiedot on annettava ymmärrettävässä muodossa. Jos rekisterinpitäjä kieltäytyy antamasta tietoja, hänen on annettava tästä kirjallinen todistus. Todistuksessa on mainittava myös ne syyt, joiden vuoksi tarkastusoikeus on evätty. Tarkastusoikeuden epäämisen veroisena pidetään sitä, että rekisterinpitäjä ei ole kolmen kuukauden kuluessa pyynnön esittämisestä antanut kirjallista vastausta rekisteröidylle."
kyrillos

Viesti Kirjoittaja kyrillos »

viljo on oikeassa.

enkä uskokaan käytännön muuttuvan herkästi.
keskustelun herättäminen on jotain jo sekin.

ja meneehän se tässä palstallakin haaratoimiston ja veljien tiedoksi vaikka ei herätäkään keskustelua. hyvä näinkin.

luulisin kuitenkin kirjeen lähettämisen olevan keino jolla edes jotain menee keskusteluun asti.
Bergerac
Viestit: 2306
Liittynyt: 28.04.2007 08:15
Paikkakunta: Jersey

Viesti Kirjoittaja Bergerac »

En ole tutustunut tarkemmin lain pykäliin, mutta muutama virikkeellinen asia tai oikeastaan kysymys. Näihin henkilötietoihin sekä Seuran clusteroituun taltiontijärjestelmään liittyen.

1. Salliiko henkilötietolaki arkaluonteisten tietojen kuten uskonnollisen vakaumuksen käsittelyn tai taltioinnin ? Seuran tapauksessa lähinnä ehkä se, että erotetaan uskonnollisen vakaumuksen takia ja merkitään asiaa muistiin ja taltioidaan ?

2. Jääkö Seurakunnan sihteerin oma henkilökohtainen rekisterimateriaali (jonka toisinsanoen Seura tavallaan ohjeistaa, mutta vastuu sitten innokkaalla vilpittömällä todistajalla) lain ulkopuolelle ? En tähän uskoisi, vaikka Seuran mukaan materiaali on vain innokkaan vilpittömän todistajan henkilökohtaista omaisuutta.

3. Henkilötietojen keräämiseen Seuralla lienee täysi oikeus, koska innokkaan vilpittömän Jehovan Todistajan ja Seuran välille syntyy asiakassuhde,jäsenyys, sekä myös asumisoikeussuhde betelin osalta. Tavallaan tälläinen kuvainnollinen liiketoiminta-business-suhde. :lol: Rehellisyyden nimissä haluan olettaa että Seura, Seurakunnat ja vilpittömät todistajat rekisteröivät uuden innokkaan jäsenen lain mittapuiden mukaisesti ja esimerkillisesti ; kuten uskonnollisen yhdyskunnan tulee toimiakin.

4. Miten tässä tietojen Seuran clusteroidussa tietojen varastointi-ympäristössä. Jehovan Todistajat ja Seura tottelevat esivaltaa (soveltaen room haluamansa mukaisesti) mutta onko pois suljettua se, että teokraattisen sodankäynnin nimissä Seura pitäisi henkilötiedoista vielä jotain erillistä (totaalisesti salattua/monistettua?)tietovarastoa josta Seura olisi vastuussa vain itse Jehovalle ? :?

5. Jos Seura ei noudattaisi (? :roll: :wink: 8) henkilötietolakia ?
Eikö näissä tapauksissa tai jos esille nousisi väärinkäyttötapauksia... Seurahan olisi ilmeisesti korvausvelvollinen tai rikokseen tuomittavissa. Kuten myös mahdollisesti yksittäinen vilpitön todistaja jolla saattaisi olla henkilökohtaista rekisteriä jne.
Jos Seura tuomittaisiin vahingonkorvauksiin niin silloinhan innokkaat vilpittömät Todistajat maksaisivat nämä korvaukset. Mutta entä jos yksittäinen innokas vilpitön Jehovan Todistaja tuomittaisiin korvauksiin,, kuka maksaa vai yksittäinen Todistaja ? (vaikka Seura toteaa että jotkut jutut ovat sitten veljien henkilökohtaista omaisuutta...)

6. Seuran ja vilpittömien Jehovan Todistajien suullinen rekisteri. Voidaanko tälläistä rekisteriä katsoa joissakin tapauksissa kortistoksi? Ei ole välttämättä tavatonta sekään, että paikkakuntaa vaihdettaessa tiedot yksittäisestä todistajasta tai kiinnostuneesta kiirivät uuden paikan Seurakuntaan ennen kuin ko. henkilöt ovat sinne muuttaneet tai itse aktivoituneet asian suhteen. Ei ole välttämättä poissuljettua että muuttaneen JT:n tai kiinnostuneen asiat (hyvät ja huonot) voidaan mahdollisesti toimittaa tavalla tai toisella uuden Seurakunnan alueelle, ehkä sillai varantiksi.

Edit pari typoa ja muutama jäikin vielä
Ulkomaalaiset jotka rikastuttavat Suomen kulttuuria vastoin Suomen Lakeja, pitää palauttaa kotimaahan. Jos palauttamisen jälkeen uhkaa kuolema niin ei ole meidän ongelma.
Oma maa mansikka, muu maa must(a)ikka. Suomi Suomena.
kyrillos

Viesti Kirjoittaja kyrillos »

Bergerac kirjoitti:En ole tutustunut tarkemmin lain pykäliin, mutta muutama virikkeellinen asia tai oikeastaan kysymys. Näihin henkilötietoihin sekä Seuran clusteroituun taltiontijärjestelmään liittyen.


2. Jääkö Seurakunnan sihteerin oma henkilökohtainen rekisterimateriaali (jonka toisinsanoen Seura tavallaan ohjeistaa, mutta vastuu sitten innokkaalla vilpittömällä todistajalla) lain ulkopuolelle ? En tähän uskoisi, vaikka Seuran mukaan materiaali on vain innokkaan vilpittömän todistajan henkilökohtaista omaisuutta.

tätä on aiemminkin pohdittu. seurakunnan sihteerillä oleva aineisto on viranomaisen kannan mukaan osa seurakunnan arkistoa ja siten tarkastusoikeuden ja tietojen poistamisen kannalta
henkilötietolain alainen.

tiedä sitten miten käytännössä.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

kyrillos kirjoitti:...tiedä sitten miten käytännössä.
Vartiotorniseuran nykyiseen lainvastaiseen menoon kajastaa jo uutta valoa, uskoakseni olemme parin viikon sisällä etvaksen verran viisaampia tässä asiassa.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
kyrillos

Viesti Kirjoittaja kyrillos »

Markku Meilo kirjoitti: Vartiotorniseuran nykyiseen lainvastaiseen menoon kajastaa jo uutta valoa, uskoakseni olemme parin viikon sisällä etvaksen verran viisaampia tässä asiassa.
aina on hyvä viisastua asiassa kuin asiassa.


tämän lisäksi kiitos kaikille jotka olette jakaneet tarinanne tällä palstalla.
olen jo jonkin aikaa sitten eronnut todistajista maistraatin kautta, tänään katkesivat loputkin siteet jt-seurakuntaan kun tein entisen seurakuntani esivalvojalle ilmoituksen erostani virallisesti.
AchanBeroean
Viestit: 467
Liittynyt: 06.05.2007 17:56
Paikkakunta: Luopio

Re: seurakunnan arkisto

Viesti Kirjoittaja AchanBeroean »

kyrillos kirjoitti: luulisin että jos seurakuntiin ja haaratoimistoon menee lähiviikkoina edes muutama kirje, herättää se asiassa tarpeellista keskustelua ja sellaisen mahdollisen arkiston tai syntilistan tarpeellisuutta punnitaan.
Minä taas luulisin, että jehovantodistajien johto pitäisi kirjeitä osoituksena:
a) luopioiden saatanallisesta ja maailmanlaajuisesti järjestäytyneestä toiminnasta; ja
b) vainosta ja siten todisteena lahkon kaikenpuolisesta ylemmyydestä.

Lahko toimii koko maailmassa yhdysvaltalaisen reseptuurin nojassa ja Yhdysvalloissahan on erilainen kansalaisten rekisteröinti ja seuranta muuttunut kansalliseksi pakkomielteeksi etenkin vuoden 2001 ja internet-tekniikan mahdollisuuksien myötä.

En tiedä onko tempauksella muuta kuin pieni arvo tyyliin: kiusa se on pienikin kiusa.

Jos asialle saadaan sopivaa julkisuutta, voisi se herättää ihmiset pohtimaan, miten lahko asettautuu maallisten lakien yläpuolelle.
"Mutta emme usko enää tällaiseen hölynpölyyn, vaan pidämme Vartiotorni-seuran aatetta fanaattisena ja vaarallisena ideologiana, koska se orjuuttaa ihmiset aivopesuohjelmansa avulla" - Herrick Åberg
Lehtiveli
Eläkeläinen
Viestit: 1741
Liittynyt: 13.04.2007 10:07
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lehtiveli »

kyrillos kirjoitti:kaneet tarinanne tällä palstalla.
olen jo jonkin aikaa sitten eronnut todistajista maistraatin kautta, tänään katkesivat loputkin siteet jt-seurakuntaan kun tein entisen seurakuntani esivalvojalle ilmoituksen erostani virallisesti.
Onneksi olkoon. Itse muistelen lukeneeni sinulta joskus hyvinkin JT-mielisiä kirjoituksia ;)
Pakko kysyä että "miltä nyt tuntuu?" :)
kyrillos

Viesti Kirjoittaja kyrillos »

Lehtiveli kirjoitti:
Onneksi olkoon. Itse muistelen lukeneeni sinulta joskus hyvinkin JT-mielisiä kirjoituksia ;)
Pakko kysyä että "miltä nyt tuntuu?" :)
kiitos kysymästä, aika hurjaa on ollut.

myönnän etten olisi mitenkään uskonut kaikkia näitä pahoja puheita todeksi aiemmin.

no, ei mitään katkeruutta, eihän meillä kuitenkaan ole kuin tämä hetki elettäväksi koskemme voi elää menneisyydessä emmekä tulevaisuudessa. :D
kyrillos

Viesti Kirjoittaja kyrillos »

tietosuojavaltuutetun sivulla on valmis tutkimuspyyntö varmistamaan onko kaikki tiedot poistettu vt-seuran rekistereistä.

http://www.tietosuoja.fi/11151.htm
Marilyn
Viestit: 292
Liittynyt: 01.05.2007 15:14

Viesti Kirjoittaja Marilyn »

kyrillos kirjoitti: tämän lisäksi kiitos kaikille jotka olette jakaneet tarinanne tällä palstalla.
olen jo jonkin aikaa sitten eronnut todistajista maistraatin kautta, tänään katkesivat loputkin siteet jt-seurakuntaan kun tein entisen seurakuntani esivalvojalle ilmoituksen erostani virallisesti.
Onnittelut! Kiinnostaisi tietää sellainen asia, että oliko seurakuntaan kantautunut tuo tieto erostasi maistraatin tai muun tahon kautta vai oliko se heille täysi yllätys?

Koska jos pystyy eroamaan ilman sosiaalisia sanktioita niin sitähän kannattaa alkaa rummuttamaan laajemminkin. Niin tilastot voisi näyttää oikeampaa lukua kun ainoastaan sosiaalisten suhteiden takia mukana olevat karsiutuu pois jäsenmäärästä.
Quidquid latine dictum sit, altum viditur.
kyrillos

Viesti Kirjoittaja kyrillos »

Marilyn kirjoitti:
Onnittelut! Kiinnostaisi tietää sellainen asia, että oliko seurakuntaan kantautunut tuo tieto erostasi maistraatin tai muun tahon kautta vai oliko se heille täysi yllätys?

Koska jos pystyy eroamaan ilman sosiaalisia sanktioita niin sitähän kannattaa alkaa rummuttamaan laajemminkin. Niin tilastot voisi näyttää oikeampaa lukua kun ainoastaan sosiaalisten suhteiden takia mukana olevat karsiutuu pois jäsenmäärästä.
niin kantautuuhan se tieto haaratoimistosta eli rekisterinpitäjältä.
ja voihan sen ohittaa selittämällä sen vain juridiseksi rekisteristä poistoksi.

niin voi jatkaa tavallaan eronneena ja tavallaan seurakunnan jäsenenä.
toimiihan se välivaiheena.

kaikki todistajat eivät kuulu mainittuun rekisteriin joten tuo juridinen ero ei päde omassa seurakunnassa jossa vanhimmisto päättää jäsenen eroamisesta.

eli kun olet eronnut maistraatin kautta ja em. tavalla toimimalla voit tulkita itsesi eronneeksi ja silti säilyttää perhe ym. suhteita käytännössä.

ongelma on siinä että voitko tuntea olevasi irti jt-seurakunnasta jos et käy kokouksissa olet eronnut maistraatin kautta mutta seurakunta pitää sinua vielä veljenä/sisarena.
tosin sanotaanhan siellä sitten että - ei se mitään mukana enää oo, roikkuu vaan.

vaikee juttu
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

kyrillos kirjoitti:ongelma on siinä että voitko tuntea olevasi irti jt-seurakunnasta jos et käy kokouksissa olet eronnut maistraatin kautta mutta seurakunta pitää sinua vielä veljenä/sisarena.
tosin sanotaanhan siellä sitten että - ei se mitään mukana enää oo, roikkuu vaan.
vaikee juttu
Muistan hyvin, että vikisit vastaan, kun jo vietiin. Tämä kuuluu irtautumisprosessiin. Minua ei koskaan olla pidetty minkään seurakunnan veljenä, edes luterilaisen (johtunee luonteestani epäillä absoluuttisia totuuksia).

Ongelmasi poistunee aikanaan, kuten tiedät Jehovan todistajien systeemi on, jos "luopio" ei itse tajua, hänet luopioitetaan. Siihen asti voit nauttia etuuksistasi ja hyödyntää ne tulevaisuudessa kokemuksinasi vankeudesta vapauteen rimpuileville. Ennen (70/80-luvulla) henkilö putosi tyhjyyteen ja synkkään yksinäisyyteen -ei enää. Tämä on hyvä, tukea ja kaikkinaista muutakin apua on saatavilla - tosin ei siinä määrin kuin toivoisin.

Jehovantodistajuus, esim. luterilaisuuden kannalta, on jo sinänsä tekijä, joka oikeudettomasti saattaa heittää apua tarvitsevan henkilön ammattiauttajienkin ulkopuolelle. Pahoittelen tätä ihmisten rajoittuneisuutta omasta puolestani (siksi kirjoitin Diakonia-lehteen artikkelini), mutta otaksun näillä foorumeilla tukea löytyvän. Onnea matkaan elämässä.
Avatar
Johanneksen poika
Viestit: 3702
Liittynyt: 29.04.2007 13:49
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Hetki lyö, aivan kuten Kirkan laulussa...

Viesti Kirjoittaja Johanneksen poika »

Markku Meilo kirjoitti:Vartiotorniseuran nykyiseen lainvastaiseen menoon kajastaa jo uutta valoa, uskoakseni olemme parin viikon sisällä etvaksen verran viisaampia tässä asiassa.
Kello tikittää, ja aamukammassa on enää neljä piikkiä. :D

(Habakuk 2:3) – – Sillä näky on vielä määräaikaa varten, ja se rientää kiihkeästi kohti loppua, eikä se valehtele. Vaikka se viipyisikin, odota sitä, sillä se toteutumalla toteutuu. Se ei myöhästy.

Näin on näkyleivät! :lol:
Vastaa Viestiin