Erittäin kannatettava ajatus, jonka tärkeyttä painotetaan sillä, että näin edesautetaan myönteistä kuvaa puhujasta, Vt-seurasta ja jumalasta. Mutta miksi ihmeessä sitten jehovantodistaja saattaisi edes sanoa jotain, mikä ei pitäisi paikkaansa, syyksi esitetään:Esitä tietoja, jotka vastaavat tarkalleen tosiasioita.
Eli täsmällisyys myös pikkuasioissa kasvattaa luottamusta esitettyjen asioiden paikkansapitävyyteen. Avainasiaksi esitetään aivan loogisesti valmistautuminen, josta annetaan vielä yksityiskohtaisia ohjeita, kuten esimerkiksi lähdetietojen paikkansapitävyyden suhteen:Ehkä hän vain toistaa sellaista, mitä on kuullut, vaivautumatta tarkistamaan tosiasioita, tai liioittelee asiaa, koska on ymmärtänyt lähdeaineiston tiedot väärin.
Mikä sitten jehovantodistajalle on luotettava tietolähde:Ajankohtaiset tapahtumat, lainaukset ja kokemukset voivat olla hyödyllisiä, kun halutaan valaista ja soveltaa jotain. Miten voi varmistua niiden paikkansapitävyydestä? Yksi keino on ottaa ne luotettavista lähteistä... Kysy itseltäsi: Onko tietolähteellä luotettavan lähteen maine? Voiko tiedon vahvistaa jotenkin muuten? Jos epäilet tiedon totuudellisuutta, älä käytä sitä.
”Yli sadan vuoden ajan on Vartiotorni-seuran julkaisuissa esitetty kaikkia elämän eri puolia koskevia ilahduttavia, oikeita totuuden sanoja, ja niitä on levitetty laajalti monilla kielillä.” (Vartiotorni 15. joulukuuta 1990 s. 26)
”Jehova opettaa kansaansa erityisesti sen viikoittaisen Raamatun tutkistelun välityksellä, jossa käytetään opetuksen apuna Vartiotornia. Pidätkö tätä kokousta tilaisuutena, jossa voit olla Jehovan opetettavana?” (Vartiotorni 1. elokuuta 1995 sivu 17)
"Raamatun lukemisen ei tietenkään tule korvata sen erinomaisen tutkimusaineiston käyttöä, jonka olemme saaneet "uskollisen ja ymmärtäväisen orjan" välityksellä. Sekin on Jehovalta - ja hyvin arvokas." (Vartiotorni 1. toukokuuta 1995 sivu19)
”Jehovan kansa saa kaikkialla maailmassa runsaasti hengellistä opetusta ja rohkaisua seurakunnan kokouksissa ja konventeissa sekä Jehovan järjestön valmistamien julkaisujen välityksellä. Jehova antaa pyhän henkensä ja totuuden Sanansa avulla kaiken tarvittavan, jotta Jumalan kansaan kuuluvat voivat olla ”sopivasti yhteen liittyneitä samanmielisinä ja samassa ajatussuunnassa” ja pysyä ”vakaantuneina uskossa” (1. Kor. 1:10; Kol. 2:6, 7). Olemme varmasti kiitollisia Jehovan hengellisistä antimista näinä viimeisinä päivinä. Siksi ”uskollinen ja ymmärtäväinen orja” ei anna hyväksyntäänsä millekään julkaisuille, kokouksille tai Internet-sivustoille, joita ei ole valmistettu tai järjestetty sen ohjauksessa (Matt. 24:45–47).” (km-FI syyskuu 2007 sivu 3)
"Voidaksemme valmentaa ajattelukykyämme meidän on kehitettävä halu tutkia Raamattu ja "uskollisen ja ymmärtäväisen orjan" julkaisuja sekä tyydytettävä se." (Vartiotorni 15. toukokuuta 2010 sivu 23)
Aiheeseen liittyen muistutettiin kuitenkin, että tietojen tulisi olla ajantasaisia ja:
Jehovantodistajan on siis syytä tarkistaa ja hylätä myös Vt-materiaalista nopeasti vanhentuneet lainaukset, kuten tämä:Tilastot jäävät ajastaan jälkeen, tieteelliset tutkimustulokset vanhenevat nopeasti ja sitä mukaa kuin opitaan tuntemaan entistä paremmin historiaa ja vanhoja kieliä, aiempaan tietämykseen perustuvia päätelmiä täytyy tarkistaa.
Koko tekstiyhteys, jossa jehovantodistajille kerrottiin G.W. Crilen lainanneen Denysin kirjettä, tuli Vt-seuran ohjeen mukaan hylätä seuraavista syistä. Nimittäin Vt-lehden teksti jättää mainitsematta, että kyseinen ranskalainen lääkäri vaikutti 1600-luvulla, eli:“It is of no consequence that the blood is taken into the body through the veins instead of the mouth. Nor does the claim by some that it is not the same as intravenous feeding carry weight. The fact is that it nourishes or sustains the life of the body. In harmony with this is a statement in the book Hemorrhage and Transfusion, by George W. Crile, A.M., M.D., who quotes a letter from Denys, French physician and early researcher in the field of transfusions. It says: “In performing transfusion it is nothing else than nourishing by a shorter road than ordinary—that is to say, placing in the veins blood all made in place of taking food which only turns to blood after several changes.”” (w61 Sept. 15 page 558)
- 1600-luvulla lääkäri Denys kertoo englanninkielellä näkemyksensä verensiirrosta.
- 1800-luvulla lääkäri Ore referoi Denysin tekstiä ranskankielellä.
- 1900-luvulla lääkäri Crile kääntää Oren ranskankielisen referaatin Denysin näkemyksestä englanninkielelle.
- Vuonna 1961 Vt-seura lainaa Crileä esittäen Crilen lainaavan Denystä.
Eli Vt-seura katsoo oikeutetuksi esittää lainauksen lääkärin kommentista, joka kommentti ei kuitenkaan ole tältä lääkäriltä kotoisin, vaan on ranskankielisestä referaatista englannnikielelle käännettyä tekstiä. Ranskankielinen referaatti koskee yli 300 vuotta vanhaa englanninkielistä tekstiä. Eli vuonna 1961 Vt-seura laittoi 1600-luvun lääkärin suuhun verensiirtoon liittyviä sanoja, joita tuo kyseinen lääkäri ei ole koskaan kirjoittanut.
Toistetaan vielä mitä ajatusta Vt-seura opettaa seuraajilleen: ”Tieteelliset tutkimustulokset vanhenevat nopeasti.” No mitä Denys sitten kirjoitti 1600-luvulla? Hän kirjoitti, että verensiirto on samaa mikä näkyy luonnossa odottavan äidin ja sikiön välillä, eli sikiö saa ravintonsa yhteisestä verenkierrosta.
Tieteelliset tutkimustulokset tosiaan vanhenevat joskus jopa kolmessa vuosisadassa, etenkin jos on kyse 1600-luvun tieteellisyydestä. Denys ei tuntenut istukan merkitystä, mutta hän ei myöskään nähnyt verensiirrossa mitään väärää. Mutta mennään eteenpäin Vt-ohjeistuksessa:
Eli jälleen kerran jehovantodistajan tulee muistaa, että hänen tulee toimia Vt-seuran nimenomaan jäsenistöön kohdistaman ohjeiston mukaan, ei ottaa esimerkkiä Vt-seuran omaan toimintaan kohdistuvista menettelytavoista. Esimerkkinä voisi käyttää vaikka sitä, ettei jehovantodistajan tule vierittää omaa virhettään muiden harteille samalla tavalla kuin hallintoelin teki 1975-maailmanloppufiaskon jälkeen:Sen lisäksi että tarkistat tietolähteiden luotettavuuden, mieti huolellisesti, miten aiot käyttää tietoa. Katso, ettet käytä lainauksia ja tilastoja ristiriitaisesti niiden alkuperäiseen asiayhteyteen nähden. Jos yrität saada voimaa esitykseesi, varo, ettei ”jotkut” muutu ”useimmiksi”, ”monet” ”kaikiksi” ja ”joskus” ”joka kerraksi”.
-Typo oiottu”Mahdollisesti joillakuilla, jotka ovat palvelleet Jumalaa, on elämäänsä suunnitellessaan ollut virheellinen käsitys siitä, mitä oli määrä tapahtua jonain määräaikana tai määrävuonna. He ovat siitä syystä ehkä lykänneet tai laiminlyöneet tehtäviä, joista he muutoin olisivat huolehtineet. He eivät ole kuitenkaan ymmärtäneet tämän asiainjärjestelmän loppua koskevia Raamatun varoituksia, koska he ovat ajatelleet, että Raamatun ajanlasku paljastaa tarkan ajankohdan.” (Vartiotorni 1. lokakuuta 1976 sivu 448)