Kuten olen sanonut, ruodin parhaillaan Ilmestyksen uutta versiota entisen bittiavaruuteen kadonneen sijaan, siis eräänlaista referaattia. Hänelle, jota tällainen tutkiminen huvittaa voin sanoa sen olevan ihan kivaa ja antoisaa kaikkine "kukkasineen", mutta kärsivällisyyttä vaativaa.
Ohittaa ei sovi hyvää ja hyödyllistä teosta re-FI, tätä jo muinaisaikaista tutkisteluopusta, mitä sittemmin 2006 copy-paste-periaatteella rekonstruoitiin. Tämä vasta mukavaa luettavaa on kaiken sen yli puolimetrisen kirjapinon ohessa, mitä muuta luettavaa minulla on. Kas näin, sisaret ja veljet:
”Niin on myös sinulla niitä, jotka samoin pitävät kiinni Nikolauksen lahkon opetuksesta.” (Ilmestys 2:15)
Juuri näin tämän voi lukea alkutekstistäkin (NESTLE 27. ed. joo, tiedän 28. ed:n jo ilmestyneen, mutta tällä tasolla riittä tämä, jopa int-E, mikä ei sinänsä ole hullumpi laitos sekään alkeita opiskelevalle), mutta selitys on vekkulia re-FI:ssä:
"Varhaisista ajoista saakka kristillisen seurakunnan on täytynyt taistella ylpeitä luopioita vastaan, jotka mairittelevin ja petollisin puhein ”aiheuttavat jakaumia ja antavat kompastumisen aiheita vastoin sitä opetusta”, jota saadaan Jehovan kanavan välityksellä. (Roomalaisille 16:17, 18)"; (re-FI s 44 kpl 14a).
Mikäli joku muu, kuin asiaan vihkiytymätön tätä lukisi, hän kukaties taputtaisi pieniä karvaisia käsiään ja hihkuisi: "Oi, miten hienosti sanottu!" Mutta mitä tuossa rivien välissä oikeasti lukeekaan! "Scheiße", sanoisi asiaa tunteva kelpo katolinen tai luterilainen saati uskonnoton saksalainen. Mitä te sanoisitte? Onhan meidänkin keskuudessamme niitä, jotka pitävät kiinni Jehovan todistajien opetuksesta ja niitä jotka eivät enää pidä ja niitä, jotka vain ihmettelevät.
Mutta tällaista tämä Raamatun tutkiminen ja raamatuntutkiminen on. Kukin lähtökohdistaan, sanoisin. Ja saattahan se olla, että kirjoitusosastolla on popsittu lisäksi Psilocybe semilanceataa ja tuupattu sitten kanavaan. Se kun tunnetusti antaa vekkuleita tulkintoja ympäröivästä todellisuudesta, kuten Kaarmis epäilee. En silti suosittele.
Raamatun tulkintaa ja raamatuntulkintaa
Valvoja: Moderaattorit
- Jaakko Ahvenainen
- Viestit: 8099
- Liittynyt: 28.04.2007 15:41
- Paikkakunta: Lieksa
-
Markku Meilo
- Viestit: 13450
- Liittynyt: 24.04.2007 10:28
Re: Raamatun tulkintaa ja raamatuntulkintaa
Uskonnollisen liikkeen perusvaatimus - epärehellisyys - itseriittoisuudella kuorrutettuna. Aistiharhoista kärsinyt FF golas jouluksi 1992 ja re-kirja julkaistiin 1988, joten pääoraakkelilla lienee sormet pelissä re-tekstin suhteen. FF on malliesimerkki luopioitumisesta, ensin hän luopioitui Rutherfordin opetuksesta, sitten omastaan, palaten osin omaansa takaisinkin. Rutherford taas luopioitui WTBTS:n perustajan ajatuksista, joka taas luopioitui ensin presbyteeriperheensä uskonnosta ja sitten (second) adventismista.Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Mitä te sanoisitte?
Vt-liikkeen määritys luopioista poikkeaa sanakirjojen perinteisestä määrityksestä, mutta sehän ei haittaa epärehellistä uskonnollista liikettä millään tavalla. Näitä Vt-liikkeen määrittämiä - siis aiempaa uskonnollista liikettään kritisoivia - luopioita on liikkeen ylimmässä johdossakin.
Ihmettelijät ovat taatusti huomanneet, että saliuskottavista vain varomattomat ja/tai elämäänsä muuten vaan kyllästyneet jehovantodistajat lähtevät haastamaan entisiä jehovantodistajia opilliseen kisaan.Onhan meidänkin keskuudessamme niitä, jotka pitävät kiinni Jehovan todistajien opetuksesta ja niitä jotka eivät enää pidä ja niitä, jotka vain ihmettelevät.
Jehovantodistaja ei tutki Raamattua, vaan Vt-materiaalia, Raamattua tutkimalla ei kukaan voi päätyä jehovantodistajaksi, Raamattua tutkimalla voi korkaintaan päätyä pois jehovantodistajuudesta.Mutta tällaista tämä Raamatun tutkiminen ja raamatuntutkiminen on. Kukin lähtökohdistaan, sanoisin.
Ruttefordi kirjallise tuotanno pluggaamine o nimeomaa siit syyst kliffaa, et se aukee vast samas tilas kuse se o skrivattuki, snadis fyllas.Ja saattahan se olla, että kirjoitusosastolla on popsittu lisäksi Psilocybe semilanceataa ja tuupattu sitten kanavaan. Se kun tunnetusti antaa vekkuleita tulkintoja ympäröivästä todellisuudesta, kuten Kaarmis epäilee. En silti suosittele.
-
YksinäinenSusi
- Viestit: 3808
- Liittynyt: 19.06.2010 08:27
Re: Raamatun tulkintaa ja raamatuntulkintaa
Tämä on maailman tosinta.Markku Meilo kirjoitti:Raamattua tutkimalla ei kukaan voi päätyä jehovantodistajaksi, Raamattua tutkimalla voi korkaintaan päätyä pois jehovantodistajuudesta.
Kun ryhdyin jt:nä lukemaan raamattua ja olin lukenut 5. mooseksenkirjaan asti järjestyksessä, niin tajusin että nämä jutut täällä raamatussa ovat ihan kauheita, tätä ei saata ymmärtää. ja vielä höpistään että jehova olisi rakkaus.
Se vähäinenkin uskoni murskautui lopullisesti ja alkoi uskonhaaksirikko ja kaikki pilvilinnat romahtivat.
Makasin sängyssäni, kärsin suunnattomasti, mutta siitä kaikesta on kasvanut vähitellen uusi minä, joka ei ole enää ihan niin lapsellinen kuin silloin.
Ihmisellä on oikeus yksilönä - määrätä oma kohtalonsa.
-
Masterpiece
- Viestit: 333
- Liittynyt: 09.10.2011 22:15
Re: Raamatun tulkintaa ja raamatuntulkintaa
Raamatun pyhäksi totuudeksi uskova Jehovan todistaja on oksymoroni. Tiukan paikan tullen Raamattu on se, joka on väärässä, ei järjestö. Vika on vain ihmisessä, kun ei ymmärrä mitä Raamattu oikeasti sanoo.Markku Meilo kirjoitti: Jehovantodistaja ei tutki Raamattua, vaan Vt-materiaalia, Raamattua tutkimalla ei kukaan voi päätyä jehovantodistajaksi, Raamattua tutkimalla voi korkaintaan päätyä pois jehovantodistajuudesta.