Koska JwAnalyst oli valittanut oikeuskomitean päätöksestä, järjestettiin valituskomitea tutkimaan, oliko alkuperäinen oikeuskomitea tehnyt oikein erottaessaan JwAnalystin.
Valituskomitean lisäksi paikalla oli myös alkuperäinen oikeuskomitea lukuunottamatta Raimo Vatjaa.
On huomattavaa se, että koko aikana ei yritettykään käsitellä sitä, onko seurakunnan jäsenellä oikeus esittää häntä vaivaavia kysymyksiä. Siitähän kaikki oli alkanut, kun JwAnalyst oli puhunut vanhimmille oppikysymyksistä, joihin hän ei ollut saanut vastauksia. Nämä kysymykset sivuutettiin täysin. Voidaan sanoa, että hoidettiin vain oireita kun olisi pitänyt puuttua syihin.
Komiteat syyttivät JwAnalystia siitä, että hän on levittänyt netissä "väärää opetusta". Samalla logiikalla voitaisiin syyttää Vartiotorniseuraa paljon vakavammasta asiasta. Se on vuosikymmeniä levittänyt vääriä opetuksia. Miksi voidaan sanoa näin? No siksi, kun heidän on jatkuvasti korjattava oppejaan ja tulkintojaan.
Kahdet punnukset. Järjestö voi levittää väärää oppia, eikä se saa mitään sanktioita. Sen sijaan rivijäsen heitetään pihalle, jos hän kyselee näistä opeista. Sairasta.
http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s308.html
