http://tv.jw.org/#video/VODStudio/pub-j ... 05_1_VIDEO
Melkosta huttua.
Veli Lettin elekielessä on jotain joka häiritsee minua, lienekö ainoa?
Valvoja: Moderaattorit
Juu ei itellä meni vilmi poikki kun ensin :Peeveli kirjoitti:ei psyyke kestänyt katsoa tuota videota..muutaman pätkän vilkasin ja meinas tietokone näyttöineen lentää pihalle.
Ei saakeli jos vielä jt olisin niin tuossa tulisi se raja vastaan mullakin
Nerokasta tavallaan, mutta antamisen luonne on muuttunut lahjoitusten vastaanottamisesta niiden keräämiseksi ja ennen vapaaehtoisesta joskin tarpeellisesta lahjoitusten antamisesta on tehty velvoite.Kletos kirjoittaa:
Ja niitähän [lainoja] voi korvata vaikka maailman tappiin, kun ne on nollattu! Kuka niistä enää pitää lukua, nollatuista. Uskomatonta, mutta nerokasta kerrassaan!
Täällä meilläkin on juuri menossa saliremppa. Siellä ne vetää pitkästi toista kuukautta, monta päivää viikossa, omalla ajalla ja ansiotöistä on otettu pakostakin vapaata. Kalliiksi tulee todistajille tämä harrastustoiminta.Vartiotorni 15/5 1970 kirjoitti:
Yli yhdeksänkymmentä vuotta sitten sanoi tämän lehden toinen numero jo: ”Me uskomme, että JEHOVA tukee ”Siionin Vartiotornia”, ja koska näin on, niin se ei kerjää eikä pyydä milloinkaan ihmisiltä avustusta. Jos Hän, joka sanoo: ’Kaikki vuorten kulta ja hopea on minun’, ei anna tarvittavia varoja, niin me ymmärrämme, että on aika lakkauttaa julkaiseminen.”
Jehovantodistajuudessa vaan on yhä enenevässä määrin kyse rahasta ja uskontoon verhotusta kritiikittömästä luottamuksesta Vt-seuraan.Pro et contra kirjoitti:...olisi tarpeellista ja tärkeää muistaa että uskon voi vaihtaa rahaksi mutta uskoa ei voi koskaan ostaa rahalla...
Kun katselee Vt-seuran lukuisia pieleen menneitä ennustuksia ja odotuksia, niin siitä on helppo havaita oleellisin mitä tuo kyseinen antaja on tahtonut lahjoittaa. Onpa tuo antaja suuruudenhulluudessaan ylentänyt itsensä Jehovan voidelluksi profeetaksi ja itse asiassa näin vierittänyt mokaamisensa Jehovan syyksi....on tietysti selvää että uskoa on rakennettava sen jälkeen kun se saadaan lahjaksi mutta rakennuksia rakentamalla ei voi saada uskoa yhtään enempää kuin mitä sen Antaja tahtoo lahjoittaa.
Vieras kirjoitti:Lett 20min nurkilla: "Kahden seuraavan vuoden aikana tarvitaan 170 etäkäännöstoimistoa..Yksi etäkäännöstoimisto voi maksaa miljoona dollaria tai paljon enemmän."
Siis oikeasti? En katsonut kuin vasta pari pätkää sieltä täältä.Vieras kirjoitti:Lett 20min nurkilla: "Kahden seuraavan vuoden aikana tarvitaan 170 etäkäännöstoimistoa..Yksi etäkäännöstoimisto voi maksaa miljoona dollaria tai paljon enemmän."