Humalaisen persoonallisuustyyppi

Uskontoon liittymätön keskustelu.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin

Mikä humalatyyppi kuvaa (omasta mielestäsi) itseäsi parhaiten?

Hemingway
4
67%
Pähkähullu professori
0
Ei ääniä
Maija Poppanen
2
33%
Mr. Hyde
0
Ei ääniä
 
Ääniä yhteensä: 6

Avatar
Tony
Viestit: 7521
Liittynyt: 28.04.2007 07:38

Humalaisen persoonallisuustyyppi

Viesti Kirjoittaja Tony »

Tutkijat löysivät humalaisille neljä persoonallisuustyyppiä – "Mr. Hyde" arvaamattomin

Missourin yliopistossa on tutkittu alkoholin vaikutusta käytökseen. Tutkimuksen tarkoituksena oli selvittää, onko tietyillä persoonallisuustyypeillä suurempi riski ajautua ongelmiin alkoholin vaikutuksen alla.

Tutkijat löysivät neljä erilaista humalaistyyppiä.

Missourin yliopiston tutkimus perustuu 342 opiskelijan persoonallisuustesteihin.

Ensimmäisessä testissä heitä pyydettiin vastaamaan kysymyksiin omana normaalina itsenään. Toisessa testissä heitä pyydettiin miettimään, millaisia he olivat humalassa.

Lisäksi kunkin opiskelijan paras ystävä arvioi itsenäisessä testissä, millainen asianomainen henkilö oli humalassa.

Vastausten perusteella tutkijat jakoivat vapaaehtoiset neljään persoonallisuustyyppiin, joille he antoivat kansanomaiset nimet.

Hemingwayt olivat henkilöitä, joiden älyllinen kyky tai käyttäytyminen ei juuri muuttunut alkoholin vaikutuksen alaisena.

Pähkähullut professorit kokivat suurimman persoonallisuusmuutoksen alkoholin vaikutuksen alaisena. He olivat selvin päin hiljaisia ja sisäänpäin kääntyneitä, mutta humalassa erittäin ulospäin suuntautuneita ja tavallista holtittomammin käyttäytyviä.

Maija Poppaset olivat miellyttäviä ja sopuisia selvin päin ja säilyttivät nämä ominaisuutensa myös alkoholin vaikutuksen alaisena.

Mr. Hydet kokivat persoonallisuusmuutoksen siten, että he muuttuivat humalassa säännönmukaisesti epämiellyttäviksi ja arvaamattomiksi.

Vastausten analysointi osoitti, ettei millään ryhmällä ollut erityisiä eroja käytettyjen alkoholijuomien määrässä.

Silti Mr. Hyde -tyyppiä edustavat henkilöt päätyivät alkoholinkäytön seurauksena muita useammin erilaisiin ongelmiin.

He katuivat muita enemmän humalassa tehtyjä tekoja, saivat juomisen seurauksena heikompia arvosanoja ja turvautuivat muita useammin krapularyyppyihin.

Ongelmattomin ryhmä olivat Maija Poppaset.

Aiemmissa tutkimuksissa on havaittu, että persoonallisuuden muutokset alkoholin vaikutuksen alaisena voivat ennakoida alkoholiongelmia.

Tuore tutkimus täsmentää, etteivät kaikki persoonallisuuden muutokset ole ongelmallisia. Se auttaa haarukoimaan mahdollisia ongelmaryhmiä.

Tutkimuksen julkaisi Addiction Research & Theory.
http://www.hs.fi/tiede/a1438480699452
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
Polyester
Viestit: 2973
Liittynyt: 11.05.2007 22:11

Re: Humalaisen persoonallisuustyyppi

Viesti Kirjoittaja Polyester »

Nuorempana Pähkähullu professori, iän ja treenin myötä paremminkin Hemingway. Ei saa takaisin sitä mieletöntä fiilistä, mitä Leevi and the Leavingsin laulussakin haikailtiin, mutta toisaalta, aika aikaa kutakin.
Kaarmis
Viestit: 3909
Liittynyt: 29.04.2007 22:13

Re: Humalaisen persoonallisuustyyppi

Viesti Kirjoittaja Kaarmis »

Enhän mä ite ossoo tuota sannoo, kertokaa mulle mikä mä noista olen ni rastitan sit!

Oman käsitykseni mukaan oon muutenki nii seko, etten alkoholin vaikutuksesta sen pahemmaksi muutu? :)
"Meinasin sanoa että älä tule haudallenikaan. Mutta - tule silti."
Avatar
Verilettu
Moderaattori
Viestit: 1862
Liittynyt: 06.07.2014 17:30
Viesti:

Re: Humalaisen persoonallisuustyyppi

Viesti Kirjoittaja Verilettu »

Sopivaa vaihtoehtoa ei löydy (vai olisiko se tuo Hemingway/Maija Poppanen sitten), sillä en muutu humalassa oikeastaan miksikään. Korkeintaan tulen hyväntuulisemmaksi, eli rakastan kaikkia rakkaita vähän enemmän. Enkä koskaan ota rähinäviinaa :D

Nyt tosin en ole muutamaan vuoteen juonut ollenkaan, on sellaiset lääkkeet että kävisi huonosti alkoholin kanssa. Onneksi se ei ole ongelma, pärjään hyvin ilmankin :)
Jaakob
Viestit: 707
Liittynyt: 28.04.2007 14:43

Re: Humalaisen persoonallisuustyyppi

Viesti Kirjoittaja Jaakob »

Silloin harvoin kun otan, olen Hemingway.
Religion was created when the first conman met the first fool
-Mark Twain
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Humalaisen persoonallisuustyyppi

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Eräs, nyt jo aikoja edesmennyt duunari, kaverini tuli sitä hiljaisemmaksi, mitä enemmän joi. Näin ollen hän sai aina juotavaa halutessaan. Toista kaltaistaan en ole tavannut. Itse lienen lähinnä tyyppiä Hemingway, nooh, nautitun etanolin määrästä riippuen kenties.

Sanokaamme näin: "In vino veritas".
Vastaa Viestiin