Omantunnon käännekohta COC

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Veli-Hopea
Viestit: 5324
Liittynyt: 28.12.2010 16:25

Omantunnon käännekohta COC

Viesti Kirjoittaja Veli-Hopea »

Hetken tauon jälkeen on tullut käytyä läpi kirjan suomeksi käännettyjä lukuja uudelleen.

Jaksavat nämä kyllä yllättää ja suosittelen näiden lukemista ihan kaikille. Harmi että koko kirjaa ei ole saatu käännettyä suomeksi, hyvää tavaraa kun on.

Äänestämiset ja 2/3 osan sääntö on kyllä jotakin ihan uskomatonta, kaikki käytännöt muutenkin kertovat täysin selvästi ettei se ole jumalasta, ei lähellekkään.

Ymmärtääköhän johto itsekään mitä ovat globaalisti mennyt ihmisille tekemään?

Tuhannet ovat kärsineet turhaan , järkyttävää.





http://www.jttuki.info/Franz/index.html
* Kirjan luvut Adobe Acrobat -muodossa
Is leaving WTBS/JWorg a crime punishable by the death penalty?

-"Jos haluat todella rikkaaksi, perusta uskonto" - Ron Hubbart, scientologian perustaja.
Avatar
Nukahtanut
Viestit: 1459
Liittynyt: 12.12.2015 16:03

Re: Omantunnon käännekohta COC

Viesti Kirjoittaja Nukahtanut »

Noita katkelmia luin myös johanneksenpojan sivuilta ja olis kiva lukea koko kirja.
Kyllähän noissa jo monta yllätystä oli, jotka sai touhun älyttömyyttä miettimään.

Hauskinta oli myös tieto, että ylimmillä portailla ei edes raamattua vaivauduttu käyttämään päätöksenteon yhteydessä, eikä kukaan käsiteltäviin aineistoihin ollut paneutunu juurikaan.
"You see, in this world there's two kinds of people, my friend: Those with loaded guns and those who dig. You dig."- The Good, The Bad and The Ugly
Veli-Hopea
Viestit: 5324
Liittynyt: 28.12.2010 16:25

Re: Omantunnon käännekohta COC

Viesti Kirjoittaja Veli-Hopea »

Hauskinta oli myös tieto, että ylimmillä portailla ei edes raamattua vaivauduttu käyttämään päätöksenteon yhteydessä,
Joo ei kyllä näyttää siltä että kovasti päätettiin ihan sen perusteella mikä herrojen mielipide milloinkin oli, joskus se mielipidekin vaihtui tunnin päästä ja asiat tehtiinkin toisin.

Kova "ykseys" tosiaan kun päätöksissä puolet on ihan erimieltä, jota kuitenkin jaetaan ulos läpi maailman erehtymättömänä totuutena.

Uskomatonta kuinka korotettuja HEn jäsenet oli itsellekin kun oli aktiivi, niinkuin nykyäänkin ovat kovin arvoisia aktiivitodistajille, näille jotka eivät oikeasti tiedä heistä oikein yhtään mitään.
Is leaving WTBS/JWorg a crime punishable by the death penalty?

-"Jos haluat todella rikkaaksi, perusta uskonto" - Ron Hubbart, scientologian perustaja.
Vastaa Viestiin