Jehovan todistajien Oulun konventtisali tuottaa päänvaivaa

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Avatar
Johanneksen poika
Viestit: 3702
Liittynyt: 29.04.2007 13:49
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Jehovan todistajien Oulun konventtisali tuottaa päänvaivaa

Viesti Kirjoittaja Johanneksen poika »

Jehovan todistajien konventtisali Oulun lähellä Kellossa on myynnissä, kuten Kotimaa24 ja Kaleva ovat kertoneet. Konventtisalin kohdalla on ollut vuosien mittaan monenlaisia suunnitelmia ja käänteitä.

Tuo sali oli alunperin patjatehdas, mikä muutettiin konventtisaliksi.

Jehovan todistajat halusivat vuonna 2009 rakentaa konventtisalin yhteyteen yöpymistiloja. Asemakaavan muutosta ei hyväksytty.

Vuonna 2013 Jehovan todistajat tekivät taas suunnitelmia konventtisalin muutostöille. Asemakaavaan muutosta haettiin. Ideana oli jakaa tontti kahdeksi erilliseksi tontiksi. Asemakaavan muutosehdotus hyväksyttiin 2014 syksyllä.

Syksyllä 2015 Jehovan todistajat päättivät myydä konventtisalin. Luotettavasta lähteestä saatu tieto kertoo, että ensimmäinen ostajaehdokas on käynyt katsomassa salia.

http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s526.html

Kuva
Avatar
Nukahtanut
Viestit: 1459
Liittynyt: 12.12.2015 16:03

Re: Jehovan todistajien Oulun konventtisali tuottaa päänvaivaa

Viesti Kirjoittaja Nukahtanut »

Mietin vain, että minne ihmeeseen pohjoissuomen jeppulat sit kokoontuu? Vai vuokrataanko aina vaan joku tila?
"You see, in this world there's two kinds of people, my friend: Those with loaded guns and those who dig. You dig."- The Good, The Bad and The Ugly
Avatar
Psalmista606
Viestit: 92
Liittynyt: 18.05.2015 18:32

Re: Jehovan todistajien Oulun konventtisali tuottaa päänvaivaa

Viesti Kirjoittaja Psalmista606 »

Nukahtanut kirjoitti:Mietin vain, että minne ihmeeseen pohjoissuomen jeppulat sit kokoontuu? Vai vuokrataanko aina vaan joku tila?
Ei niinkään väliä, sillä kohta alkavan suuren ahdistuksen saavuttua kokoukset pidetään ystävien perunakellareissa ja pommisuojissa:

Kuva

Säästösyistä on parempi dumpata salit jo nyt, niin ei sitten aiheudu harman aikana turhia kuluja.
"On enemmän aineistoa Valtakunnan olemassaolon puolesta kuin siitä, että on olemassa painovoimaa, sähköä ja tuulta."
-Stephen Lett
Vastaa Viestiin