Kesän konventissa julkaistaan kirjanen "Palaa Jehovan luo"?

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Kesän konventissa julkaistaan kirjanen "Palaa Jehovan luo"?

Re: Kesän konventissa julkaistaan kirjanen "Palaa Jehovan lu

Kirjoittaja Vieras » 08.04.2015 12:54

Kaarmis kirjoitti:Kelpasiko tiivistelmäni selitykseksi? :mrgreen:
Jep.

Re: Kesän konventissa julkaistaan kirjanen "Palaa Jehovan lu

Kirjoittaja Kaarmis » 08.04.2015 01:08

Sinä olet se Kaarmis, joka on kehuskellut ettei koskaan uskonutkaan jehovantodistajiin? Odotit maailmanloppua vuonna 1975 vai et odottanut?
Kiitos Vieras tarkkanäköisyydestäsi, tuo vaatiikin kieltämättä jonkinlaista selitystä. :D No minäpä yritän:

Pääsääntöisesti en ole koskaan uskonut jeppulaopetuksiin, en jumalaan, en saatanaan ym. Mutta tuossa iässä (7-9v) ajatukset eivät välttämättä ole niitä rationaalisimpia mahdollisia, enkä ees kovin tarkkaan muista niitä. Jotenkin tuo maailmanloppuvouhotus kuitenkin läpäisi UV-suojakertoimeni, joten aattelin Harmaa jotenkin mahdollisena skenaariona, kun nuoreen mieleeni toitotettiin maailman olevan todella kurjassa kondiksessa ja menevän koko ajan huonompaan suuntaan kohti tuhoaan. Elettiin kylmää sotaa jne. Muistan tuon ajatukseni ettei ehdi tyttöä pussaamaan, mutta suhtauduin siihen aika lunkisti, ikäänkuin mielenkiinnolla.

Sitten joskus 1976 tai 1977 vaan hokasin että kas, eipäs sitä tullukaan. Se vei lopulliset lapsenuskonrippeeni siitä että jepukoilla olis mitään muutakaan salattua tietoa yhtään mistään. Kulttuurijehovuuteni kuitenkin huipentui kasteeseeni 18-vuotiaana 1983, kun piti saada pillua, ja sai päätepisteensä 1998, jälleen samasta syystä (vaimoltani ei enää silloin ollu aikoihin toosaa irronnu).

Kelpasiko tiivistelmäni selitykseksi? :mrgreen:

Re: Kesän konventissa julkaistaan kirjanen "Palaa Jehovan lu

Kirjoittaja Markku Meilo » 07.04.2015 20:24

Filippos kirjoitti:Mikä erioikeus pro et contrabasistilla on muutes saarnata melkein aina asian vierestä?
Omista kokemuksistamme voimme johtaa päätelmän, että todellisuuden myöntäminen lyhentää ensin jt-uraa ja sitten hengariuraa, molempia loppupäästä.
...[jt:n] omaa tekstiä vai pelkkää vt-shaibaa.
Niissä on ylen harvoin suuria asiaan liittyviä painotuseroja, oletan. Toisaalta on palstan lukijoille eduksi kun on ääripäiden tarjontaa, joku saa siitä väliltä jotain ja mahdollisesti innostuu tarkistelemaan asioita oma-aloitteisesti ja ilman vaalenapunaisia Vt-paalulaseja.

Re: Kesän konventissa julkaistaan kirjanen "Palaa Jehovan lu

Kirjoittaja Filippos » 07.04.2015 20:02

Mikä erioikeus pro et contrabasistilla on muutes saarnata melkein aina asian vierestä? Muutenkin on rasittavaa lukea noita jatkuvia pitkiä lainauksia vt-teksteistä, varsinkin kun ei koskaan merkkaa lainauksiaan kunnolla, eikä tiedä onko noissa mikään omaa tekstiä vai pelkkää vt-shaibaa.

Re: Kesän konventissa julkaistaan kirjanen "Palaa Jehovan lu

Kirjoittaja Markku Meilo » 07.04.2015 19:36

jext kirjoitti:Tuo avoliitto on muuten oikeasti hyvä tapa pitää järjestö loitolla. Eivät ole pahemmin takaisin pyytäneet tai muutenkaan soitelleet. Mutta ovella ovat kyllä käyneet, kun ovat eka vakoilleet, että olen lähtenyt töihin ja heti sen jälkeen juosseet avomiestä kiusaamaan.

Sinänsä ihan jännää, että järjestön silmissä avoliitto on jotenkin moraalittomampaa kuin jatkuva irtosuhteiden harrastaminen.
Nykyisin tunnettu avioliittoon vihkiminen on nk. Suuren Babylonin keksintö noin tuhannen vuoden takaa. Raamatun nk. avioliitto muistuttaa enemmän avoliittoa kuin nykyistä avioliittoa. Ja mitä taas yhden illan pysäkkeihin ja vaakamamboon tulee, niin odottelen edelleen jakeita, joiden pohjalta ko. harrastus on pahasta. No ei sen puoleen, odottelen myös jakeita, joilla moniavioisuus olisi Raamatun mukaan pahasta, no onneksi orjuus on kuitenkin Raamatun rakkaudellisen jumalan järjestely.

Re: Kesän konventissa julkaistaan kirjanen "Palaa Jehovan lu

Kirjoittaja jext » 07.04.2015 17:50

Tuo avoliitto on muuten oikeasti hyvä tapa pitää järjestö loitolla. Eivät ole pahemmin takaisin pyytäneet tai muutenkaan soitelleet. Mutta ovella ovat kyllä käyneet, kun ovat eka vakoilleet, että olen lähtenyt töihin ja heti sen jälkeen juosseet avomiestä kiusaamaan.

Sinänsä ihan jännää, että järjestön silmissä avoliitto on jotenkin moraalittomampaa kuin jatkuva irtosuhteiden harrastaminen.

Re: Kesän konventissa julkaistaan kirjanen "Palaa Jehovan lu

Kirjoittaja Vieras » 07.04.2015 16:37

Kaarmis kirjoitti:Itse odottelin tuota ennen vuotta 1975, asenteella ettei ehdi ees tyttöä pussaamaan. Noh, on tullu ehdittyä muutakin.
Sinä olet se Kaarmis, joka on kehuskellut ettei koskaan uskonutkaan jehovantodistajiin? Odotit maailmanloppua vuonna 1975 vai et odottanut?

Re: Kesän konventissa julkaistaan kirjanen "Palaa Jehovan lu

Kirjoittaja Kaarmis » 07.04.2015 13:21

Itse odottelin tuota ennen vuotta 1975, asenteella ettei ehdi ees tyttöä pussaamaan. Noh, on tullu ehdittyä muutakin.

Silloin, vajaa kymmenvuotiaanakaan, ei ollu pienintäkään epäilystä etteikö se olis ollu juuri jeppulajärjestö joka tuoksi vuodeksi harmageddonia tyrkytti. Siitä on nyt 40 vuotta! Tälle perustalle on nyt sitte vahva rakentaa usko Jeesuksen saapumiseen ja sitämyötä kaikkiin raamatun lupauksiin... :D

Re: Kesän konventissa julkaistaan kirjanen "Palaa Jehovan lu

Kirjoittaja Polyester » 06.04.2015 23:45

Pro et contra kirjoitti:Tälle perustalle on vahva rakentaa usko Jeesuksen saapumiseen ja sitämyötä kaikkiin raamatun lupauksiin.
Niin... Eihän tuota ole odotettu kuin vasta pyöreät kaksi tuhatta vuotta.

Re: Kesän konventissa julkaistaan kirjanen "Palaa Jehovan lu

Kirjoittaja Markku Meilo » 06.04.2015 23:06

Pro et contra kirjoitti:En ohita raamatun asiayhteyttä eikä Jeesus osoittanut sanojaan pelkästään niille jotka tuolloin olivat fyysisesti läsnä sillä Jeesus kertoi opetuslapsiaan vainottavan jopa kuolemaan saakka ( Mark 12:9-12 ).
Tuo lausuntosi tarkoittaa käytännössä sitä, että pidät Paavalin ja kavereittensa odottelua (joka sitten on kirjattu Raamattuun) perusteettomana, siis väärällä pohjalla olevana. No samapa se kuinka haluaa Raamatun tekstiä runnoa.

Se mitä Jeesus kertoi opetuslapsillee, hän kertoi opetuslapsilleen, ei vajaa pari vuosituhatta myöhemmin perustetun amerikkalaisen 1800-luvun uususkonnon jäsenille. Ja jos sitten jossitellaan, niin jos olisi kertonut, niin nuo amerikkalaisen uususkonnon uhritkin ovat kaikki kuolleet tai kuolemassa aivan tavanomaisesti, ei heitä ole kahta sarjassa.
Nämä Jeesuksen sanat ilmoitettiin kauan sen jälkeen kun Apostolit olivat jo kuolleet ( esim Paavalin n.v 64 tapahtuneesta kuolemasta oli kulunut jo n.30 vuotta ) ehkäpä ainoastaan Johannesta lukuunottamatta. Tälle perustalle on vahva rakentaa usko Jeesuksen saapumiseen ja sitämyötä kaikkiin raamatun lupauksiin.
Tuo ilmoitus oli uskonvahvistusta tilenteessa, jossa käytännön toivo oli jo valunut hiekkaan, mutta haluttiin ylläpitää illuusiota, että Jeesusta kannattaa odottaa, vaikka ei palaisikaan.

Se meinaan se pian-sana oli pian-sana, jonka kuulijat ja lukijat ymmärsivät pian-sanaksi, ei lukuisiksi vuosisadoiksi. Kyseisen pian-ilmaisun esittäminen kattamaan aikaa 1800-luvusta eteenpäi´n (+ 1799 alkanut lopun aika) on melkoista Raamatun tekstin runnomista omiin tarpeisiin.

Re: Kesän konventissa julkaistaan kirjanen "Palaa Jehovan lu

Kirjoittaja Pro et contra » 06.04.2015 22:47

En ohita raamatun asiayhteyttä eikä Jeesus osoittanut sanojaan pelkästään niille jotka tuolloin olivat fyysisesti läsnä sillä Jeesus kertoi opetuslapsiaan vainottavan jopa kuolemaan saakka ( Mark 12:9-12 ).

Ilm 22:12 ’Katso! Minä tulen nopeasti, ja palkka, jonka annan, on mukanani antaakseni kullekin, niin kuin hänen työnsä on. 13 Minä olen Alfa ja Omega, ensimmäinen ja viimeinen, alku ja loppu.

Nämä Jeesuksen sanat ilmoitettiin kauan sen jälkeen kun Apostolit olivat jo kuolleet ( esim Paavalin n.v 64 tapahtuneesta kuolemasta oli kulunut jo n.30 vuotta ) ehkäpä ainoastaan Johannesta lukuunottamatta. Tälle perustalle on vahva rakentaa usko Jeesuksen saapumiseen ja sitämyötä kaikkiin raamatun lupauksiin.

Re: Kesän konventissa julkaistaan kirjanen "Palaa Jehovan lu

Kirjoittaja Markku Meilo » 06.04.2015 22:25

Pro et contra kirjoitti:Aiemmin ajateltiin että se keskeytyi...
Juu ja tuo ajattelu pohjasi siihen kun törttöilijä Rutherford kaivoi verta nenästään ja myös sai sitä. Itseaiheutettu ongelma selitettiin Raamatussa edeltäkerrotuksi - Raamatun pilkkaa vähintään.

Aiemmin oli aiemmin ja aikaa kului, maailmanloppuja meni ja tuli, joten oli PAKKO muuttaa opetusta, koska mittään odotettua ei (ole koskaan Vt-seurassa) tapahtunut. Anteeksi vaan, mutta kirjaimellisesti on pakko hymyillä huvittuneesti kun lukee jonkun lainaavan ja kirjoittavan tuolla tavalla.
...sanoohan raamattu tätä "noiksi päiviksi" joita "valittujen vuoksi lyhennetään"...
Millä perusteella katsoisit oikeutetuksi ohittaa Raamatun asiayhteyden, eli sen keille ja milloin oli noita päiviä?

Re: Kesän konventissa julkaistaan kirjanen "Palaa Jehovan lu

Kirjoittaja Pro et contra » 06.04.2015 22:13

" " 3 Ajattelimme useiden vuosien ajan, että suuri ahdistus alkoi vuonna 1914 ensimmäisen maailmansodan syttyessä. Kun sota vuonna 1918 päättyi, Jehovan uskottiin ”lyhentäneen” ”noita päiviä”, jotta voideltujen jäännökselle avautuisi tilaisuus saarnata hyvää uutista kaikille kansoille. (Matt. 24:21, 22.) Tämän saarnaamistyön tultua päätökseensä Saatanan valtakunta tuhottaisiin. Suureen ahdistukseen ajateltiin siis sisältyvän kolme vaihetta: ahdistuksella olisi alku (1914–18), se olisi keskeytyksissä (vuodesta 1918 eteenpäin), ja se loppuisi Harmagedonissa. w13 15/7 " "


Aiemmin ajateltiin että se keskeytyi, sanoohan raamattu tätä "noiksi päiviksi" joita "valittujen vuoksi lyhennetään", nyt tarkistetun näkemyksen mukaan "suuren ahdistuksen alku" on vasta tulevaisuudessa eikä näinollen vielä olla tuominnan ajassa ja Jeesus tulee sekä toimii tuomarina vasta tulevaisuudessa, sen "lyhennetyn" suuren ahdistuksen aikana. Kyseessä on kuitenkin näkemys myös siitä että lopunaika alkoi "ahdingon tuskien" alusta v.1914 ja olemme "viimeisissä päivissä". ( raamattu käyttää usein kertoessaan lopunajasta monikkomuotoa kuten "maailmanaikojen loppuajat" jne )

Viesti meni jostakin syystä eri ketjuun mihin tarkoitin joten siirsin sen tähän. Pro et contra

Re: Kesän konventissa julkaistaan kirjanen "Palaa Jehovan lu

Kirjoittaja Markku Meilo » 06.04.2015 21:58

Pro et contra kirjoitti:Perustelut miksi jako...tehdään vasta...
Ja
...se ei siis alkanut v.1914, toisin kuin vuosikymmeniä on ymmärretty ja esitetty.
Oletko koskaan laskenut sitä Vt-seuralle ominaisten opetusten määrää, jota ei ole koskaan "ymmärretty ja esitetty" uusiksi? Jos, niin mihin tulokseen olet tullut (ja kiinnostaa toki ko. opetusten nimeäminenkin).
Ne jotka ajattelivat että Hesekielin mainitsema _merkintätyö_ ja Jeesuksen kertoma erottelutyö lampaisiin ja vuohiin olisi sama asia ovat joutuneet korjaamaan näkemystään, tämän oppiminen vaatii nöyrtymistä.
Ja nimenomaan nöyrtymistä sen suhteen, että sallii itselleen valehdeltavan asioista jatkuvalla syötöllä.
_Merkintä_ on tosin käynnissä kaikenaikaa...
Tosin asiasta on muitakin ja ihan Raamatulla perusteltuja näkemyksiä.
On huomattava että kyseessä on verraten lyhyt aika joka käytetään tuohon merkitsemiseen silloin kun kyseessä on lopunaikaan liittyvä merkintä: se on Jeesuksen mukaan "tämä sukupolvi" jonka aikana kaikki tapahtuvat.
Jeesukselle tuo oli häntä kuunnelleiden sukupolvi, Vt-seuralle se oli alkuun 1878-1914 -välillä eläneet ihmiset >> pikakelaus >> nyt se on kaksi peräkkäistä sukupolvea
Se että jako lampaisiin ja vuohiin on tulevaisuudessa ei merkitse välinpitämättömän asenteen omaksumista hengellisyyteen nyt sillä; Katso! Nyt on erityisen otollinen aika. Katso! Nyt on pelastuksen päivä ~ 2Kor 6:2
On mielenkiintoista ihmetellä kohdallani kuinka minäkin tilanteessasi suoltaisin jehovantodistajana edelleen samaa puppua. Otollinen aika ja pelastuksen päivä koski kirjoitusajankohtaa, sen havaitsematta jättäminen edellyttää jt-valmiutta. Tulevaisuudella ei enää ole ollut pienintäkään tekoa jakeessa 2. Kor. 6:2 mainittujen asioiden kanssa vajaaseen kahteen vuosituhanteen.

Näin se vaan menee kun Raamattu enää sovellu aikaan, niin sen alkuperäistä sanomaa on vääristeltävä.

Re: Kesän konventissa julkaistaan kirjanen "Palaa Jehovan lu

Kirjoittaja Polyester » 06.04.2015 21:45

Pro et contra kirjoitti:"Suuri ahdistus" on vasta edessä, se ei siis alkanut v.1914, toisin kuin vuosikymmeniä on ymmärretty ja esitetty. Suuren ahdistuksen alkamista koskeva tarkennus ( oppimuutos ) on myös esitetty perusteluineen samaisessa lehdessä.
Tietääkseni pitkän aikaa on jo opetettu, että suuri ahdistus on edessä päin ja 1914 alkoi lopun aika, ei suuri ahdistus.
Ne jotka ajattelivat että Hesekielin mainitsema _merkintätyö_ ja Jeesuksen kertoma erottelutyö lampaisiin ja vuohiin olisi sama asia ovat joutuneet korjaamaan näkemystään, tämän oppiminen vaatii nöyrtymistä.
Ne, jotka näin ovat ajatelleet, ovat mitä todennäköisemmin tehneet sen Jehovan todistajien hallintoelimen opastamina. En siksi näe mitään syytä, miksi heidän pitäisi olla häntä koipien välissä väärän käsityksen takia. Syy on hallintoelimen.

Ylös