YLE uutisoi Venäjän tilanteesta

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: YLE uutisoi Venäjän tilanteesta

Re: YLE uutisoi Venäjän tilanteesta

Kirjoittaja Vieras » 22.04.2016 11:08

"Saa kai sitä uskoa joulupukkiinkin ja kertoa sen asuvan korvatunturilla ilman pelkoa rangaistuksista.."
-Mutta sillä ei saa tuottaa järjettömiä vahinkoja. Jos joku pystyy ja tekee niin, että kieltäydytään verensiirrosta ja kaupitellaan joulupukinkirjepohjia, sen vuoksi jätetään koulunkäynti ja jätetään tervehtimättä, ym. ym. niin täytyyhän se tutkia että kuinka siihen saadaan korjausta.

Intian tilanteesta on saanut käsityksen, että täysipainoinen verovelvollisuus saa lahkon vetäytymään kuoreensa kuin etanan odottamaan sadetta. Yhteiskunnan kannalta tämä olisi riittävä toimi tämänkin asian hoitamisessa.

Mielenhallinnan olemassaolon yksi puoli on, että lahkoa pidetään virheettömänä (hyvänä pelisiirtona sanotaan virheettömäksi) ja kun todistaja ei saa virheitä, valheita väärennöksiä yms tutkia eikä uskoa eikä kertoa, niin juuri niistä on otettava kiinni ja pakotettava ne oppimaan ja myöntämään. Kysymys on siitä että virheitä ei oikaista, ei edes sallita puhua.

Re: YLE uutisoi Venäjän tilanteesta

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 19.04.2016 10:59

Veli-Hopea kirjoitti:Sinä siis lähtisit tuomitsemaan yksittäisiä todistajia? Minkälaista tuomiota laitetaan?
Mikäli kirjoittamaan lukee oikein, siinä ei sanota mitään tuomitsemisesta. Kirjoitin: "Mielenhallinta ei sinänsä käsittääkseni poista yksilön vastuuta tekemisistään mihinkään". Yksilö on vastuussa tekemisistään tässä tapauksessa niin yhteiskunnalle kuin uskonyhteisölleen ja joutuu valintatilanteeseen, mikäli näiden intressit törmäävät. Tekipä yksilö tässä valintansa miten tahansa, vastuustaan hän ei pääse.

Re: YLE uutisoi Venäjän tilanteesta

Kirjoittaja Misled » 19.04.2016 09:45

Veli-Hopea kirjoitti:
Uskon etteivät Venäjän todistajat pidä itseään ollenkaan sellaisena ekstremistisenä yhteisönä jollaiseksi heitä kuvaillaan.
Niin, ovatko he sitä? Jos muistelen omaa todistaja aikaani, en pitänyt itseäni osana mitään
ekstremististä yhteisöä ,ei olisi tullut mieleenkään eikä mieleni ole siitä muuttunut miksikään.

Onkohan täällä yhtään joka kokee olevan tai olleensa osa sitä?

En ainakaan itse osaa kannattaa tätä extre ajatusta, jääkööt avoimeksi kunnes se paremmin selvitellään.
Tavallisesta Jehovan todistajasta väite, että ovat extremistejä, tuntuu todenäköisesti samalta kuin Jani Toivolasta, jos häntä syytettäisiin rasistiksi.

Muistan kuinka minusta tuntui täysin käsittämättömältä, kun Venäjän haaratoimistokomitean koordinaattori Sergey Cherepanov puhui (vuonna 2009) sujuvalla suomella tästä extremisti-asiasta. Venäjällä oli jo silloin paljon pidätyksiä tämän väitteen perusteella.

Näin jälkikäteen on helppo havaita, että esim. verestä kieltäytyminen on extremististä, mutta eihän sitä silloin tajunnut. Enkä ymmärrä miten tavis todistajat siitä hyötyisivät, jos heitä rangaistaisiin kuritushuoneella, siitä mitä tekevät. Järjestön johdollehan se on vain positiivista markkinointia. Voidaan hehkuttaa kirjallisuudessa kuinka pystytään vainossa uskollisena.

Eikä pidä vähätellä tuon aivopesun vaikutusta. Olen nimittäin täysin varma siitä, että olisin itse mennyt vankilaan "totuuden" puolesta. Nyt se tuntuu tietysti uskomattomalta, mutta ei sille muuta järjellistä selitystä löydykään kuin vuosien järjestelmällinen aivopesu.

Mahdollisimman vapaa uskonnollinen ilmapiiri on pahinta myrkkyä hallintoelimelle. Jos jotain tarvitsee rangaista, niin se on järjestön johto. Esimerkiksi pedofiilien suojelusta tulee rangaista lakien mukaan ylintä johtoa, joka on katsonut sitä läpi sormien. Tuomiot voisivat mieluummin olla henkilökohtaisia ehdottomia rangaistuksia, koska jos määrätään sakkoja, niin se tarkoittaa käytännössä tavallisten pulliaisten taskulla käymistä. Tai sitten vaihtoehtoisesti korvaukset pitää olla niin suuria, että jäsenet eivät pysty enää rahoittamaan niitä.

Re: YLE uutisoi Venäjän tilanteesta

Kirjoittaja Tony » 19.04.2016 09:26

Sukututkija kirjoitti:Ei ole varmaankaan yllätys, että minun mielestä ihmisen subjektiivinen oikeus on itse valita kenen kanssa hän seurustelee, oli valinnan kohteena sitten vaikka oma lapsi tai vanhempi. Tähän ei vaikuta mitenkään se, että muodostaako henkilö mielipiteensä uskonnon tai jonkin muun suvun musta lammas-syyn perustella.
Tämä lienee käsitelty jo pariin otteeseen, mutta asiaa on ilmeisesti syytä alleviivata uudestaan. Kyse ei ole yksilön subjektiivisesta oikeudesta, vaan uskonnollisen järjestön nimenomaisesta säännöstä hylätä toisinajattelijat. Säännöstä, jonka noudattamatta jättämisestä seuraa sanktioita.

Näin muodoin kyse ei ole subjektiivisesta mielipiteen muodostamisesta, vaan kolmannen osapuolen vaatimuksesta.

Re: YLE uutisoi Venäjän tilanteesta

Kirjoittaja Sukututkija » 19.04.2016 09:10

Polyester kirjoitti:...enkä edelleenkään ymmärrä miksi uskonnonvapauden pitäisi olla täysin subjektiivinen.
Kun niin nyt vain on ja vieläpä ilman, että meiltä kysytään mitään. Ja ilmeisen hyvä onkin, että ei kysytä.

Ei ole varmaankaan yllätys, että minun mielestä ihmisen subjektiivinen oikeus on itse valita kenen kanssa hän seurustelee, oli valinnan kohteena sitten vaikka oma lapsi tai vanhempi. Tähän ei vaikuta mitenkään se, että muodostaako henkilö mielipiteensä uskonnon tai jonkin muun suvun musta lammas-syyn perustella.

Sen sijaan voisin äkkiä olla kylläkin pohtimassa, että mahtaisiko kaikilla maailman huijarifirmoilla olla samanlainen oikeus toimia missä tahansa.

Mutta tämäpä tästä. Kiitoksia. Haen takkini.

Re: YLE uutisoi Venäjän tilanteesta

Kirjoittaja takapiru » 18.04.2016 22:06

Veli-Hopea kirjoitti:
Mielenhallinta nimenomaan poistaa yksilöltä hengellisen vastuun! Ei tietenkään tahallisia tekoja laittomuuksiin, mutta esimerkiksi verikysymys, ei hartaasti uskossa oleva ylipuhuttu äiti kertakaikkisessti vaan tajua,
No näin .

Tykkään soveltaa vähän tähän suuntaan:

"Isä, anna heille anteeksi, sillä he eivät tiedä, mitä he tekevät ".

Sikariporras tosin tietää mitä tekee ja miten, eikä anteeksiantoa ole, oli jumala tai ei.
Peukuttaa.

Järjenjuoksusta venäjälässä: Heille on virallisesti annettu aika, jossa muuttaa tiettyjä asioita, mutteivat ilmeisesti aio toimia. Se on selvä rike, joten rangaistuskin on loogista.

Re: YLE uutisoi Venäjän tilanteesta

Kirjoittaja Polyester » 18.04.2016 20:50

Veli-Hopea kirjoitti:Niin, ovatko he sitä? Jos muistelen omaa todistaja aikaani, en pitänyt itseäni osana mitään
ekstremististä yhteisöä ,ei olisi tullut mieleenkään eikä mieleni ole siitä muuttunut miksikään.
Ainakin JT:t ovat hanakasti tuomitsemassa toisia vääräksi uskonnoksi. Valtavirrasta erottautuminen kaikin tavoin on tärkeä osa heidän brändiään.

Venäjällä on ilmeisesti ainakin kielletty tiettyjä kirjoja. Lieneekö sitten pelkästään Vartiotornin omaa tulkintaa, että kyseessä olisi jonkinlainen yleisen tason ajojahti ja ortodoksinen kirkko sen takana. Eipä olisi ensimmäinen kerta, kun järjestö sovittaa marttyyrinviittaa ylleen.

Re: YLE uutisoi Venäjän tilanteesta

Kirjoittaja Veli-Hopea » 18.04.2016 20:40

Uskon etteivät Venäjän todistajat pidä itseään ollenkaan sellaisena ekstremistisenä yhteisönä jollaiseksi heitä kuvaillaan.
Niin, ovatko he sitä? Jos muistelen omaa todistaja aikaani, en pitänyt itseäni osana mitään
ekstremististä yhteisöä ,ei olisi tullut mieleenkään eikä mieleni ole siitä muuttunut miksikään.

Onkohan täällä yhtään joka kokee olevan tai olleensa osa sitä?

En ainakaan itse osaa kannattaa tätä extre ajatusta, jääkööt avoimeksi kunnes se paremmin selvitellään.

Re: YLE uutisoi Venäjän tilanteesta

Kirjoittaja Tony » 18.04.2016 20:37

Pro et contra kirjoitti:Uskon etteivät Venäjän todistajat pidä itseään ollenkaan sellaisena ekstremistisenä yhteisönä jollaiseksi heitä kuvaillaan.
Tämä ei taida olla kovin kantava argumentti. Puhutaan kuitenkin kultista, joka edellyttää jäseniltään tietyissä tilanteissa veri-itsemurhaa ja hylkäämään läheisensä.

Re: YLE uutisoi Venäjän tilanteesta

Kirjoittaja Pro et contra » 18.04.2016 20:28

?
...siksi ettei tässä tiedä mikä ratkaisuksi.

Uskon etteivät Venäjän todistajat pidä itseään ollenkaan sellaisena ekstremistisenä yhteisönä jollaiseksi heitä kuvaillaan.
Viranomaisia mahtaakin enemmän häiritä todistajien suhtautuminen asepalvelukseen.

Mutta kyllä Venäjän pääkirkkoa voi hiertää todistajien tulkinta ja tapa käyttää Ilmestyskirjan Apokalyptista näkyä ja voi olla että pääkirkon painostustoimenpiteitä ja vaikutusvaltaa Venäjän hallintoon suhteessa heidän kielteiseen näkemykseen JW- yhteisöstä ei ehkä käsitetä.

En tunne Venäjän tilannetta mm. kiinteistöomaisuuden massan suhteen mutta järjestö varmasti koettaa esittää vetoomuksia valvoessaan etujaan ja oikeuksiaan.

Re: YLE uutisoi Venäjän tilanteesta

Kirjoittaja Polyester » 18.04.2016 20:07

Sukututkija kirjoitti:
Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Mitä logiikkaa on siinä, että täällä jehovantodistajuutta pidetään jokseenkin "vaarallisena lahkona", kuten palstalla lähes säännöllisesti annetaan ymmärtää, mutta siirryttäessä Venäjälle, se ei sitä sitten olekaan? Mielenhallinta ei sinänsä käsittääkseni poista yksilön vastuuta tekemisistään mihinkään.
Olen joskus ihmetellyt samaa, mutta en ole keksinyt selitystä. Suomen, ja varmaan monen muun maan osalta, vaaditaan valtiovaltaa jos vaikka minkälaisiin toimenpiteisiin, mutta sitten kun niin tapahtuu, niin sekään ei ole hyvä. Ei näitä aina ymmärrä.
Tässä on hyvä pitää puurot ja vellit silti erillään. Keskustelu uskonnonvapauden rajoista on yksi asia, toiminnan täyskielto toinen, etenkin kun siitä käytännössä kärsisivät harhaanjohdetut rivijäsenet.

Näistä on väännetty ennenkin, enkä edelleenkään ymmärrä miksi uskonnonvapauden pitäisi olla täysin subjektiivinen. Tietenkin uskonnonvapaudella on rajansa, jotka voivat myös muuttua yleisen mielipiteen ja ajan hengen mukana. "Minä toteutan omaa uskonnonvapauttani silpomalla sinun mulkun" on eräs asia, joka saisi jäädä jo historiaan.

Re: YLE uutisoi Venäjän tilanteesta

Kirjoittaja Sukututkija » 18.04.2016 19:49

Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Mitä logiikkaa on siinä, että täällä jehovantodistajuutta pidetään jokseenkin "vaarallisena lahkona", kuten palstalla lähes säännöllisesti annetaan ymmärtää, mutta siirryttäessä Venäjälle, se ei sitä sitten olekaan? Mielenhallinta ei sinänsä käsittääkseni poista yksilön vastuuta tekemisistään mihinkään.
Olen joskus ihmetellyt samaa, mutta en ole keksinyt selitystä. Suomen, ja varmaan monen muun maan osalta, vaaditaan valtiovaltaa jos vaikka minkälaisiin toimenpiteisiin, mutta sitten kun niin tapahtuu, niin sekään ei ole hyvä. Ei näitä aina ymmärrä.

Re: YLE uutisoi Venäjän tilanteesta

Kirjoittaja Veli-Hopea » 18.04.2016 19:14

Mielenhallinta nimenomaan poistaa yksilöltä hengellisen vastuun! Ei tietenkään tahallisia tekoja laittomuuksiin, mutta esimerkiksi verikysymys, ei hartaasti uskossa oleva ylipuhuttu äiti kertakaikkisessti vaan tajua,
No näin .

Tykkään soveltaa vähän tähän suuntaan:

"Isä, anna heille anteeksi, sillä he eivät tiedä, mitä he tekevät ".

Sikariporras tosin tietää mitä tekee ja miten, eikä anteeksiantoa ole, oli jumala tai ei.

Re: YLE uutisoi Venäjän tilanteesta

Kirjoittaja takapiru » 18.04.2016 18:57

Veli-Hopea kirjoitti:
Mielenhallinta ei sinänsä käsittääkseni poista yksilön vastuuta tekemisistään mihinkään.
Sinä siis lähtisit tuomitsemaan yksittäisiä todistajia? Minkälaista tuomiota laitetaan?

Pari vuotta linnaa ja raippaa päivittäin?
Mielenhallinta nimenomaan poistaa yksilöltä hengellisen vastuun! Ei tietenkään tahallisia tekoja laittomuuksiin, mutta esimerkiksi verikysymys, ei hartaasti uskossa oleva ylipuhuttu äiti kertakaikkisessti vaan tajua, että syöpäsairas lapsi tarvii verta, jos muutama sukupolvi on taottu kalloon, että se on pahin synti, mitä voit tehdä, ja kaikki tuttavat on samaa mieltä. Ulkopuolisen silmin tappaa lapsensa, sisäsilmin luotti pelastukseen. Mielenhallinta on aina vaarallista!

Re: YLE uutisoi Venäjän tilanteesta

Kirjoittaja Veli-Hopea » 18.04.2016 18:26

Mielenhallinta ei sinänsä käsittääkseni poista yksilön vastuuta tekemisistään mihinkään.
Sinä siis lähtisit tuomitsemaan yksittäisiä todistajia? Minkälaista tuomiota laitetaan?

Pari vuotta linnaa ja raippaa päivittäin?

Ylös