Jehova ei tehnyt ihmisistä robotteja?

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Misled
Viestit: 209
Liittynyt: 29.10.2013 13:18

Jehova ei tehnyt ihmisistä robotteja?

Viesti Kirjoittaja Misled »

Jehovan todistajien mukaan Jehova ei luonut ihmistä robotiksi, vaan halusi antaa ihmisille valinnanvapauden. Toisaalta Jehova haluaa ihmisten kuitenkin olevan robotteja vapaaehtoisesti ja sitten vielä tuhoaa ne, jotka eivät halua toimia näin.

Ööö, miksi siis Jumala ei tehnyt suoraan robotteja?
Avatar
Tony
Viestit: 7521
Liittynyt: 28.04.2007 07:38

Re: Jehova ei tehnyt ihmisistä robotteja?

Viesti Kirjoittaja Tony »

Misled kirjoitti:Ööö, miksi siis Jumala ei tehnyt suoraan robotteja?
No kato eihän siinä olisi yhtään samanlaista vallantunnetta sitten. :P

Myös Kim Jong-un suosii robottimaisia alamaisia. Halutusta linjasta poikkeavat laitetaan niin ikään kylmäksi.
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
Veli-Hopea
Viestit: 5324
Liittynyt: 28.12.2010 16:25

Re: Jehova ei tehnyt ihmisistä robotteja?

Viesti Kirjoittaja Veli-Hopea »

"Sul o vapaa tahto tehdä ihan niinku haluat. Itte saat päättää, mut josset sä tee niinku mä sanon ni mä tapan sut! . ---

Joo no onhan se omituista ja päälle tulee vielä päsmäämään vtseura ja kertoilemaan miten Jehova haluaa meidän tekevän.

Sitten se meneekin näin :

" Teidän on tehtävä näin, eikun noin, eikun sittenkin tuli vähän nyt valoo ja teidän pitää tehdä noin, eiku oliko se nyt näin? .. Ja nyt tehään silleen että..-> oikeestaan se on omantunnon asia mut jos ette tee niinku me milloinkin sanotaan ni Jehova tappaa teidät."
Is leaving WTBS/JWorg a crime punishable by the death penalty?

-"Jos haluat todella rikkaaksi, perusta uskonto" - Ron Hubbart, scientologian perustaja.
Lothar II
Viestit: 412
Liittynyt: 08.12.2009 10:52

Re: Jehova ei tehnyt ihmisistä robotteja?

Viesti Kirjoittaja Lothar II »

VT-järjestö tekee. Kadulla kun tulee pari ihmistä vastaan, niin tunnistaa robotit melko helposti.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Jehova ei tehnyt ihmisistä robotteja?

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Misled kirjoitti:Ööö, miksi siis Jumala ei tehnyt suoraan robotteja?
Kyseessä lienee puhdas tuotekehitys, nimittäin Raamatun luomistaruun kehitetty jumala ei ollut Jahve aka Jehova, joka kehitetiin vasta sitten hieman myöhemmin. Nuo jumalankehittelijät jalostivat tuotettaan matkan varrella ja jo Raamatun kakkososaan tultaessa saivat kehitettyä vähemmän väkivaltaisen version, jolle ei tarvinnut enää kärtsätä eläimiä.
Vastaa Viestiin