ketkä pääsevät paratiisiin
Valvoja: Moderaattorit
-
Mievaan
- Viestit: 486
- Liittynyt: 14.10.2011 00:15
Re: ketkä pääsevät paratiisiin
Jotenkin lapsena ja nuorena tuntu epäreilulta, että jos harma alkaa vain JTeet pelastuu, tai siis ne jolla oli vielä sydänkin mukana touhussa. Ja sitten melkein kaikki, herätetään, jotka on kuollu aikasemmin. Mietin usein eks tää oo aika epäreilua niitä miljardeja ihmisiä kohtaan jotka on elossa harman alussa (olisit eläny 100 vuotta sitten niin sua ei olis tapettu harmassa)??? Tää oli yks niistä asioista mitkä rupes tökkimään jt opissa oiken kunnolla.
-
Markku Meilo
- Viestit: 13450
- Liittynyt: 24.04.2007 10:28
Re: ketkä pääsevät paratiisiin
Mun eka mielikuva asiasta on ajalta, jolloin opetettiin, että aivan kaikille saarnataan, eli aivan jokaiselle annetaan mahdollisuus. Sitten pojille tuli osittainen älynväläys ja huomasivat, että homma on mahdoton ja em. näkemys hylättiin. Juuri siinä vaiheessa astui mainitsemasi epis kuvaan.Mievaan kirjoitti:Mietin usein eks tää oo aika epäreilua niitä miljardeja ihmisiä kohtaan jotka on elossa harman alussa (olisit eläny 100 vuotta sitten niin sua ei olis tapettu harmassa)??? Tää oli yks niistä asioista mitkä rupes tökkimään jt opissa oiken kunnolla.
- Jaakko Ahvenainen
- Viestit: 8099
- Liittynyt: 28.04.2007 15:41
- Paikkakunta: Lieksa
-
Polyester
- Viestit: 2973
- Liittynyt: 11.05.2007 22:11
Re: ketkä pääsevät paratiisiin
Jos kypsähtäminen kohdistuu paikallisen seurakunnan lisäksi järjestöön ja hallintoelimeen, niin eihän siinä jää Jehovan todistajien uskonnosta muuta kuin kuoret jäljelle. Koko hommahan perustuu järjestön tottelemiseen kaikissa tilanteissa, eikä sen kanssa oikeasti mitkään sydämentilat yhteen sovi. Kuulostaa hyvältä kehitykseltä joka tapauksessa.JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:En tarkkaan tiedä mistä moinen muutos, mutta kun olen kysynyt niin äiskä sanoo että seurakuntalaiset ärsyttävät häntä.
--
Mut äiti sanoo että sydämentila ratkasee ja ei hän mitää seurakuntia tarvi Jehovan ja hänen väliin, hänellä kuulemma suora yhteys.
Sydämentilaan vetoamista olen kyllä kuullut myös varsin ns. teokraattisten yksilöiden suusta, enkä pelkästään markkinointitilanteessa, vaan ilmeisesti he omassakin mielessään pehmentävät karua maisemaa vähintään spekuloimalla tuollaisella mahdollisuudella. En tosin hoksannut kysyä, miten tämä sydämentila määriteltäisiin. Koskisiko se Jehovan todistajien suuntaisesti ajattelevia, mutta järjestön ulkopuolella olevia, tai kenties kaikkia hyviä ihmisiä, jotka eivät tunne totuutta riittävän hyvin. Tuskin tuo armo kuitenkaan ulottuisi niihin, jotka syystä tai toisesta tuntevat Jehovan todistajien opin hyvin, mutta ovat sen tavalla tai toisella hylänneet.Pii kirjoitti:Tässä hieman "edistyksellisessä" porukassa oli paljon vähemmän kriittinen käsitys siitä ketkä pääsevät paratiisiin, kuin se mitä luen näistä teidän kirjoituksista.
-
Markku Meilo
- Viestit: 13450
- Liittynyt: 24.04.2007 10:28
Re: ketkä pääsevät paratiisiin
Opin mukaan osa pärjää, osa ei, kyseinen tutkintohan oli aiemmin ajoitettu esimerkiksi vuodelle 2975, mutta myöhemmin sitä on pienten teknisten oppi-ongelmien johdosta siirretty ainakin seuraavalle vuosituhatluvulle.Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Tuota, mitenkäs sen loppukokeen kanssa olikaan?
-
Markku Meilo
- Viestit: 13450
- Liittynyt: 24.04.2007 10:28
Re: ketkä pääsevät paratiisiin
Saivartelutyylilleni uskollisena olisin taipuvainen toteamaan, ettei jää kuorikaan. Jos kuori on ulkopuolelta havaittavissa olevaa, eli jos kokouksissa käynti ja käännyttäminen jätetään pois, niin jäljelle jää lähinnä hilpeyttä herättävä jumalan erisnimen lausumisasu.Polyester kirjoitti:Jos kypsähtäminen kohdistuu paikallisen seurakunnan lisäksi järjestöön ja hallintoelimeen, niin eihän siinä jää Jehovan todistajien uskonnosta muuta kuin kuoret jäljelle.