
Kuva: Pixabay
Vuonna 1970 helmikuun 15. päivän Vartiotorni-lehdessä sivulla 94 oli pitkä otsikko palstalla "Lukijoiden kysymyksiä". Se kuului näin:
Olemme saaneet melkoisen joukon kysymyksiä naineilta henkilöiltä, jotka tiedustelevat sukupuoliasioita niiden katsantokantojen johdosta, joita maailmalliset lähteet laajalti ovat julkaisseet. Nämä kysymykset ovat koskeneet sukupuolisuhteita, syntyvyyden säännöstelyä, sterilisaatiota ja aborttia. Me selitämme tässä näitä asioita siinä määrin kuin näemme olevamme siihen valtuutettuja.
Lehdessä kerrotaan mm. se, onko sukupuolielämä tarkoitettu vain lasten synnyttämiseksi. Lehti on sitä mieltä, että miehellä on tavallisesti suurempi sukupuolinen halu kuin naisella. Miestä muistutetaan siitä, että vaimo on luonnostaan sukupuolisesti erilainen kuin hän. Eläessään vaimon kanssa ”taidollisesti” miehen ei pidä ajatella ainoastaan nopeaa itsensä tyydyttämistä miten ja milloin hän vain haluaa, vaan hänen tulee olla huomaavainen vaimoaan kohtaan sekä ruumiin että tunne-elämän huomioon ottaen.
Mitä lehti kirjoitti vuonna 1970 syntyvyyden säännöstelystä? Mitä abortista? Voit lukea Vartiotorni-lehden pohdiskelut tästä:
http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w380.html