Historiaa - osa 30: Vartiotorni-lehden lukijoiden kysymyksiä sukupuoliasioista vuonna 1970

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Avatar
Johanneksen poika
Viestit: 3702
Liittynyt: 29.04.2007 13:49
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Historiaa - osa 30: Vartiotorni-lehden lukijoiden kysymyksiä sukupuoliasioista vuonna 1970

Viesti Kirjoittaja Johanneksen poika »

Kuva
Kuva: Pixabay

Vuonna 1970 helmikuun 15. päivän Vartiotorni-lehdessä sivulla 94 oli pitkä otsikko palstalla "Lukijoiden kysymyksiä". Se kuului näin:

Olemme saaneet melkoisen joukon kysymyksiä naineilta henkilöiltä, jotka tiedustelevat sukupuoliasioita niiden katsantokantojen johdosta, joita maailmalliset lähteet laajalti ovat julkaisseet. Nämä kysymykset ovat koskeneet sukupuolisuhteita, syntyvyyden säännöstelyä, sterilisaatiota ja aborttia. Me selitämme tässä näitä asioita siinä määrin kuin näemme olevamme siihen valtuutettuja.

Lehdessä kerrotaan mm. se, onko sukupuolielämä tarkoitettu vain lasten synnyttämiseksi. Lehti on sitä mieltä, että miehellä on tavallisesti suurempi sukupuolinen halu kuin naisella. Miestä muistutetaan siitä, että vaimo on luonnostaan sukupuolisesti erilainen kuin hän. Eläessään vaimon kanssa ”taidollisesti” miehen ei pidä ajatella ainoastaan nopeaa itsensä tyydyttämistä miten ja milloin hän vain haluaa, vaan hänen tulee olla huomaavainen vaimoaan kohtaan sekä ruumiin että tunne-elämän huomioon ottaen.

Mitä lehti kirjoitti vuonna 1970 syntyvyyden säännöstelystä? Mitä abortista? Voit lukea Vartiotorni-lehden pohdiskelut tästä:

http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w380.html
Kaarmis
Viestit: 3909
Liittynyt: 29.04.2007 22:13

Re: Historiaa - osa 30: Vartiotorni-lehden lukijoiden kysymyksiä sukupuoliasioista vuonna 1970

Viesti Kirjoittaja Kaarmis »

naineilta henkilöiltä
Peukkua kerrankin wartiotornille. Neitsyys on yliarvostettua. :lol:
"Meinasin sanoa että älä tule haudallenikaan. Mutta - tule silti."
Polyester
Viestit: 2973
Liittynyt: 11.05.2007 22:11

Re: Historiaa - osa 30: Vartiotorni-lehden lukijoiden kysymyksiä sukupuoliasioista vuonna 1970

Viesti Kirjoittaja Polyester »

w70 15/2 s. 93-96 Lukijain kysymyksiä kirjoitti:Kristityt eivät tosin ole Mooseksen lain vaatimusten alaisia. (Room. 6:14) Mutta jos joku haluaa todella tietää, mitä Jumala ajattelee steriloinnista, niin edellä olevat tiedot ovat ainoat vihjeet, mitkä meillä on Raamatussa. Hengellisesti kypsät arvostavat syvästi Jumalan katsantokannan oivaltamista voidakseen ohjata askeleensa sen mukaan.
Eli annetaan vapautus Mooseksen laista, mutta heti perään vedetään se pois? Vaikka kivitystuomiolla ei uhata, kyllä tuosta "kristitty" osaa lukea, mitä on parempi tehdä tai muuten...
ModestMuse
Viestit: 145
Liittynyt: 12.12.2016 21:52

Re: Historiaa - osa 30: Vartiotorni-lehden lukijoiden kysymyksiä sukupuoliasioista vuonna 1970

Viesti Kirjoittaja ModestMuse »

Mielenkiintoinen artikkeli... Toi "vihjaileva"puheen tyyli jota tossakin kirjoituksessa viljeltiin on mun mielest yks suurin asia joka sekoittaa sun pään Jehovan todistajana, etenkin kun se on lapsuudesta asti tota syyllisyyden piilotettua syöttöä aivan jatkuvasti.

"Pyytäisikö siis tervehenkinen ja rakkaudellinen mies tai vaimo sellaisia sukupuolitekoja, joita.....Ilmeisestikään eivät Raamatun periaatteet..."

"Jeesus itse osoitti, että eräät opetuslapset halusivat välttää avioitumista......Paavali selitti henkeytettynä nimenomaan, että naimattomuus suo suuremman vapauden palvella Herraa.....vioituneetkin kristityt ovat päättäneet rajoittaa perheensä kokoa syntyvyyden säännöstelyllä saadakseen suuremman vapauden palvella Jumalaa.......Raamattu ei suoranaisesti käsittele syntyvyyden säännöstelyä, joten kukin aviopari voi harkita edellä mainittuja kohtia ja tehdä omat johtopäätöksensä."

"se merkitsisi samaa kuin abortti Raamatun kannalta katsoen. Me emme voi sanoa mitään suuntaan emmekä toiseen. Avioparin on punnittava vaikuttavat seikat ja oltava halukkaat kantamaan Jumalan edessä vastuu ratkaisustaan."


"Kristityt eivät tosin ole Mooseksen lain vaatimusten alaisia. Mutta jos joku haluaa todella tietää, mitä Jumala ajattelee steriloinnista, niin edellä olevat tiedot ovat ainoat vihjeet, mitkä meillä on Raamatussa. Hengellisesti kypsät arvostavat syvästi Jumalan katsantokannan oivaltamista voidakseen ohjata askeleensa sen mukaan."


Hahah.. tuli mieleen, et jos joidenkin uber-hengellisten tienraivaajien ainoa seksitieto ja -koulutus on vartiotornista, niin olis mielenkiintoista kuulla tienraivaajapariskuntien dirty talk! :lol: Vuoden moodkiller-lausahduslainaus artikkelista: "miehen sukupuolielin sopii hänen vaimonsa synnytyskanavaan suvun lisäämisen vakavan tarkoituksen hyväksi."
Talk about a moodkiller.... :thumbup: :clap: :lol:
Truth Does Not Fear Investigation.
Veli-Hopea
Viestit: 5324
Liittynyt: 28.12.2010 16:25

Re: Historiaa - osa 30: Vartiotorni-lehden lukijoiden kysymyksiä sukupuoliasioista vuonna 1970

Viesti Kirjoittaja Veli-Hopea »

Vartiotorni on ottanut opettajan roolin itselleen ilman minkäänlaisia oikeuksia saati että tähän on mitään todistettua koulutusta.

Vartiotorni opettaa aikuisia ihmisiä ties mistä, myös sukupuoliasioista. Muistaakseni opetetaan myös wctilojen siivoamista ja mitä tahansa.

Opettamisessa ja ohjeistamisessa nyt ei sinänsä ole mitään väärää, kunhan se tehdään vtseuran tyyliin, se on siis melko ehdotonta...yleensä..

Kaikessa ei tarvi olla auktoriteetti, kaikessa ei tarvi väittää omaavansa oikeata tietä ja tapaa. Vtseura voisi hyvin opettaa jatkuvasti muuttuvaa uskontoa ja oppiansa, mutta minkä helvetin takia pitää sekoittua joka helvetin asiaan rusinapullan leivontaa myöden?

Varmaan siksi että on kiva kontrolloida toisten ihmisten, aikuisten ja lasten elämää.

Miksi ihmiset antavat amerikkalaisen mainoslehden määrätä elämäntapansa? Se ketä et uskalla kritisoida on johtajasi.
Is leaving WTBS/JWorg a crime punishable by the death penalty?

-"Jos haluat todella rikkaaksi, perusta uskonto" - Ron Hubbart, scientologian perustaja.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Historiaa - osa 30: Vartiotorni-lehden lukijoiden kysymyksiä sukupuoliasioista vuonna 1970

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Veli-Hopea kirjoitti:Vartiotorni on ottanut opettajan roolin itselleen ilman minkäänlaisia oikeuksia saati että tähän on mitään todistettua koulutusta.
Uskonnollisen näkemyksen julistamisen keskittämiseen ei tarvita mitään erillistä oikeutta tai koulutusta, riittää kun on hieman persoonallinen kaikkien alojen asiantuntija ja uskoo itseensä enemmän kuin aikuisten oikeassa todellisuudessa on sopivaa.

Vt-seura on omaksunut itselleen aseman jumalan edustajana (á la Kansat... -kirjan Jehovan voideltu profeetta) ja ylläpitää tuota omaksumaansa asemaa valehtelemalla jäsenistölle ja edellyttämällä jäsenistöä levittämään noita valheita. Esimerkiksi vuoden 1975 syksyllä Vt-seura osoittautui jaälleen kerran uskonnolliseksi helppoheikki-tihentymäksi.
Vastaa Viestiin