Millaista on harman alla?

Jehovan todistajien oppien lähempää tarkastelua

Valvoja: Moderaattorit

RaM

Millaista on harman alla?

Viesti Kirjoittaja RaM »

Onko harman alla suuria tunnusmerkkejä ja niitä seuraava suuri ahdistus?
” ’Suuri ahdistus’, jonka kaltaista ei enää tule, on vielä edessäpäin, sillä se merkitsee väärän uskonnon (myös kristikunnan) maailmanmahdin hävitystä, jota seuraa ’Jumalan, Kaikkivaltiaan, suuren päivän sota’ Harmagedonissa.”
Onko Jehovan palvelijoilla sota muuta yhteiskuntaa vastaan?
Harmagedon tulee, kun kehittyy eri puolilla maailmaa oleviin Jehovan todistajiin vaikuttava tietynlainen tilanne. Jehovan todistajien hengellinen kukoistus raivostuttaa Saatana Panettelijaa, joka pian aloittaa kaikenkattavan suurhyökkäyksensä näitä näennäisesti puolustuskyvyttömiä kristittyjä vastaan.
Kun Jehova nousee puolustamaan palvelijoitaan Googin hyökkäykseltä, Harmagedon on käynnissä! Ihmishallitukset tulevat romahtamaan. Tulvivat kaatosateet, musertavat rakeet, alas syöksyvät tuli ja rikki, riehuvat kulkutaudit – todelliset Jumalan teot – saavat Jehovan todistajien rivien ulkopuolella olevan maailman pakokauhun valtaan. Jehovan todistajien ihmisviholliset kääntävät aseensa omia joukkojaan vastaan. Ja Jehova tuhoaa ne, joita tämä itsemurhasota ei tapa.
Vai voiko olla niin että kaikista karmaisevista ennustapahtumista huolimatta se jää hyvin helposti kokonaan havaitsematta - mitä minä pelkään että josko se jo huomaamatta meni.
Jeesus Kristus ennusti, että ”viimeisinä päivinä” ihmiset syventyisivät rakennushankkeisiin ja muihin jokapäiväisen elämän asioihin eivätkä huomaisi aikojen todellista merkitystä, kuten kävi Lootin päivinä, ja että tuho yllättäisi heidät keskellä näitä toimia

Minäkin olen ollut syventyneenä rakennushankkeisiin jo pidemmän aikaa... jäikö minulla jotain huomaamatta. :o
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Millaista on harman alla?

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

RaM kirjoitti:Onko harman alla suuria tunnusmerkkejä ja niitä seuraava suuri ahdistus?
On toki, ensin kaikki uskonnot tuhotaan á la Vt-seura vuonna 1918, jolloin Vt-seura ei ollut uskonto. Siis Suuri Babylon menee nurin oikein kansainvälisin voimin ja jos kunnon loppu viipyy, valtaa maapallon ateismi. Sen jälkeen loppuu ovillakäännytys ja Vt-seuran jäsenmäärä on pelkästään jt-jälkikasvun varassa. Ehkä siinä vaiheessa on helppo luopua vuodesta 1914 ja palata lähemmäksi alkukristillisyyttä (mitä se sitten olikaan).
’Suuri ahdistus’, jonka kaltaista ei enää tule, on vielä edessäpäin...
Vt-seuraa on todella jo suuresti ahisteltu, Rutherfordin ja kaifafreiden onnistui kaivaa verta nenästään ja pääsivät parrasvaloihin.
Onko Jehovan palvelijoilla sota muuta yhteiskuntaa vastaan?
On toki, jos ei teokraattinen sodankäynti, niin ainakin ovelta ovelle valehtelukampanja.
Vai voiko olla niin että kaikista karmaisevista ennustapahtumista huolimatta se jää hyvin helposti kokonaan havaitsematta - mitä minä pelkään että josko se jo huomaamatta meni.
Vuosien 1951, 1954, 1975, 1984, 1989, 1994 ja 2000 harmat hengissä selvinneenä voin suositella, olivat kivuttomia.*
Minäkin olen ollut syventyneenä rakennushankkeisiin jo pidemmän aikaa... jäikö minulla jotain huomaamatta. :o
Ei hätää, jumala ei ole hidas, vaan pitkämielinen, ja jumalan päätöksestä menee esimerkiksi 120 vuotta toteuttamiseen (ei ihme jos luomispäivät ovat tuhansia vuosia pituudeltaan, miksei vaikka miljardeja).

*) Mitä nyt iski malaria 1975 syssyllä.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
Question_of_Truth
Viestit: 61
Liittynyt: 25.05.2009 13:41
Paikkakunta: Rosemont United Cemetery

Re: Millaista on harman alla?

Viesti Kirjoittaja Question_of_Truth »

Ennen harmagedonia pitäisi ensin kaikki muut uskonnot jt:ä lukuunottamatta hävittää. Kuinka realistisena pidätte esim. Islamin kieltämistä seuraavan 50 vuoden aikana? Tänä päivänä, jos piirrät pilapiirroksen islamisteista, niin tappouhkauksia tulee jokaiselle, joka edustaa samaa ihonväriä pilapiirtäjän kanssa.

Ai niin joo, suuri ja mahtava YK:han sen tekee. Tuo suuri Babylon, jonka nöyrä palvelija Vt-seurakin kerran oli.
Rather than love, than money, than fame, give me truth
- Henry David Thoreau
Aaac
Viestit: 1644
Liittynyt: 28.04.2007 15:11

Re: Millaista on harman alla?

Viesti Kirjoittaja Aaac »

Varmaan nuo tuli ja tulikivetkin jossakin vaiheessa vielä selitellään "kuvainnollisiksi" ja Vartiotorni julistaa, että "jotkut" ovat aiemmin opettaneet niiden olleen kirjaimellisia.
Religionsfri.
Vieras

Re: Millaista on harman alla?

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Jos ne sitten ne kultaiset eläinpatsaat sulatetaan ja valetaan kultarahoiksi (joita tulee antaa aina sille, kenenkä keisarin kuva siihen on tullut lyödyksi).

Mutta Herrick Åberg kirjassaan Nykyajan baabelin orjat tutkiskeli Raamatusta esiin semmoiset jakeet, että harmagedon ei ole fyysinen aseellinen taistelu vaan jonkinlainen henkinen taikka aatteellinen murros

Tosiaan jos uskontojen häviäminen köyhdyttäisi ihmiskulttuureja, niin olisi ensimmäinen esiinnouseva kysymys että millä tavalla ja nopeudella.

Jos Iranissa montakaan jt:aa yleensäkään levittelee parsin- ja muunkielisiä vartiotorneja, niin täytynee uskonto hävitä kuitenkin Jehovan sormien napsautuksella taikka koko maan luonnontuholla. Tämä täytynee olla vakaumukselliselle totistajalle selviö kun kerran kehutaan muutoin maanjäristyksillä ja sairauksilla.
Arskavain
Viestit: 578
Liittynyt: 14.11.2007 21:14
Paikkakunta: Tornio

Re: Millaista on harman alla?

Viesti Kirjoittaja Arskavain »

RaM kirjoitti:Onko harman alla suuria tunnusmerkkejä ja niitä seuraava suuri ahdistus?
” ’Suuri ahdistus’, jonka kaltaista ei enää tule, on vielä edessäpäin, sillä se merkitsee väärän uskonnon (myös kristikunnan) maailmanmahdin hävitystä, jota seuraa ’Jumalan, Kaikkivaltiaan, suuren päivän sota’ Harmagedonissa.”
Voi olla, että jehovantodistajien pakastimet ovat pullollaan, aivan kuin kuuluisana vuonna osalla kuulemma oli. Olin tuolloin vain 10.
Ahdistaahan se, kun Bensa kallistuu, sillä ilmestyksessä ratsastajan viittaus öljyyn saattaa kieliä siitä :shock: - no, tulkinta tämäkin :)
Elä ja anna toisten elää
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Millaista on harman alla?

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Arskavain kirjoitti:...ilmestyksessä ratsastajan viittaus öljyyn saattaa kieliä siitä
Joo, kun (oliko se Pyhitetty-kirja?) jossain vanhassa kirjassa oli viittaus öljyyn, niin läksynsä lukeneet jehovantodistajat osasivat jälleen kerran yksityisesti odottaa maailmanloppua vuoden 1973 öljykriisin aikoihin, olihan 1975-hype ollut päällä jo useamman vuoden. Josta sitten juolahti mieleen pari iltaa sitten TV:stä tullut juttu Raul Castrosta. Josta muistuu mieleen Kuuban kriisin aikoihin yksityiset jehovantodistajat arvuuttelivat maailmanloppua. Suomalaisille jehovantodistajille noottikriisi oli kansallinen syy odotella maailmanloppua.

Se vaan on niin, että jo ennen Ilmestyskirjan kirjoittamista raamatunkirjoittaja oli sitä mieltä, että eli maailmanaikojen loppukautta, vähän on venähtänyt pitkäksi.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
Vieras

Re: Millaista on harman alla?

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Loppu tulee niin ettei kerkeä munia raapimaan. (Merimetson voimakkaasti kasvavan kannan kasvua on ajateltu Suomessakin rajoittaa raapimalla sen muniin reiät, jolloin hautominen on tuloksetonta, kuten Ruåtsissa sanotaan jo tehdyn). Näin rannikko- ja saaristoalueiden todistajillakin on omaa lopun lopun ajan perinnepiirteistöä.

Miksei ilmestyskirjan peto voisi olla siivekäs ? kysyvät aktiivisimmat saaristomeren todistajat.
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Millaista on harman alla?

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Vieras kirjoitti:Miksei ilmestyskirjan peto voisi olla siivekäs ? kysyvät aktiivisimmat saaristomeren todistajat.
Mikä jottei. Sepä mahtaakin pukeutua merimetson mustaan asuun. Ei siinä silakka juuri sätki, kun alle veden sukeltaa ja saaliinsa nappaa. Koko Harma(gedon) lienee suurimmalle osalle suomalaisia täysin tuntematon käsite, jolla ei ole heidän todellisuutensa kanssa mitään tekemistä.
EB

Re: Millaista on harman alla?

Viesti Kirjoittaja EB »

Jaakko Ahvenainen kirjoitti: Koko Harma(gedon) lienee suurimmalle osalle suomalaisia täysin tuntematon käsite, jolla ei ole heidän todellisuutensa kanssa mitään tekemistä.
Varsin totuudellinen huomio. Sen sijaan VT-seuran käyttämä konventtikutsun sanaleikki "maailman loppu" on suurimmalle osalle ihmiskuntaa tuttu mielleyhtymä. Ja näinä ympäristö-ilmasto-lama hysteria-aikoina VT-seuran ovelat liikemiehet laskelmoivat iskeneeensä oikeaan aikaan ,oikeilla sanoilla, oikean mielenlaadun omaaviin potentiaalisiin orjiin.
Brooklynin fabujen sanahirviö "asiainjärjestelmän loppu" on mainosmielessä tyystin tumpelo ja samaa tuottoluokkaa kuin harmageddon. Vt-seura kouluttaa pääpesäkkeessään harkitun hiottuja bisnesalan asiantuntijoita.
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Millaista on harman alla?

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Kanssasi samaa mieltä, EB. "Asianjärjestelmän" voisi fiksummin korjata termillää "aiooni - aikakausi". Tämän aikakauden loppu on lähellä, mutta seuraako tätä vielä uudempi aikakausi! Jäädään katsomaan. Kehuista kiittäen. :D
Vieras

Re: Millaista on harman alla?

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Aiemmin joku mainitsi että

"Mutta Herrick Åberg kirjassaan Nykyajan baabelin orjat tutkiskeli Raamatusta esiin semmoiset jakeet, että harmagedon ei ole fyysinen aseellinen taistelu vaan jonkinlainen henkinen taikka aatteellinen murros"

Tässä jokunen lainaus tuosta kirjasta.

Åberg - Nykyajan Baabelin orjat (1987) s.32,33
Ja nyt sitten selitetäänkin Hesekielin ennustusten valossa, että Harmagedonissa tapetaan niin tahalliset kuin tahattomatkin jumalattomat, kaikki tietämättömät ja yksinkertaiset, väärinjohdetut, vanhukset ja lapset mukaan luettuina. Mietin näitä asioita hiljaa mielessäni, mutta sitten ajattelin, että järjestön vaatimuksen mukaan ei pitäisi epäillä Jehovan kanavaa. Tähän saakka en ollut vielä koskaan epäillyt Seuran raamatuntulkintaa, vaikka olinkin havainnut sen järjestörakenteessä ja yksityisissä henkilöissä ristiriitaisuuksia. Ne laskin meidän epätäydellisten ihmisten tiliin, eivätkä ne merkinneet mitään. Mutta nyt alkoi vakavasti epäillä niitä selitysteoksia, joita Seura vuosittain julkaisi ja joita tutkimme hartaammin kuin itse raamattua.

Åberg - Nykyajan Baabelin orjat (1987) s.39
Kävin hakemassa Jarkon autolla Pieksämäeltä. Matka kotiimme kesti ehkä tunnin, mutta mikä tunti! Vanhaan tyyliinsä Jarkko jaksoi puhua raamatusta kenelle tahansa, joka vain jaksoi kuunnella. Niin nytkin. Mutta koska olin jo pitemmän aikaa ollut enemmän kuin kyllästynyt Jehovan todistajien iänikuisiin aiheisiin, olin väsynyt kuuntelemaan Jarkkoakin. Mutta hetken päästä en ollut uskoa korviani. Laskiko hän leikkiä vai mistä oli saanut päähänsä, ettei Harmagedon, tuo Jumalan Kaikkivaltiaan suuren päivän sota olisikaan kirjaimellinen, vaan hengellinen! Katsoin häntä ihmeissäni, mutta huomasin hänen olevan tosissaan. Siinä samassa ajattelin, että kuinka hän uskaltaa — näinhän hän sinetöi oman kuolemansa Jehovan todistajana. Tiesin heti, etten minä häntä koskaan tulisi paljastamaan, mutta jos hän kerran uskalsi
puhua minulle, seurakunnan esivalvojalle, niin hän puhuisi myös muille, ja nämä kivittäisivät hänet välittömästi.
Ymmärsin, että jos kieltäytyisin nyt kuuntelemasta, en ehkä milloinkaan saisi toista tilaisuutta tavata häntä. Mitä enemmän hän puhui, sitä lähemmäksi toisiamme tulimme tämän tunnin aikana. Tuli mullistavia uusia ajatuksia, — ajatuksia, jotka heti täsmäsivät sen alitajuisen, hämärän kuvan kanssa, jonka olin jo muodostanut itselleni Jehovan todistajista.

Åberg - Nykyajan Baabelin orjat (1987) s.41
Jarkolle oli tullut uskon puute. Hän ei voinut enää hyväksyä Seuran selityksiä ihmiskunnan teloitustuomiosta, missä Jehova teurastuttaisi ihmisiä kuin karjalaumaa ja sitten nauraisi heidän hädälleen. Hänen mielestään »asianjärjestelmien loppu» ei tarkoita ihmisten surmaamista, vaan uskonnollisten mahtijärjestelmien tuhoa.
Witless
Viestit: 1477
Liittynyt: 04.05.2007 00:06
Paikkakunta: Helsinki

Re: Millaista on harman alla?

Viesti Kirjoittaja Witless »

RaM kirjoitti:Onko harman alla suuria tunnusmerkkejä ja niitä seuraava suuri ahdistus?
Jehovan todistajien ennustamista tunnusmerkeistä itselleni iski ainakin suuri ahdistus ennen loppua.
If you think you understand quantum theory, you don't understand quantum theory.
- Richard Feynman
RaM

Re: Millaista on harman alla?

Viesti Kirjoittaja RaM »

Suuri ahdistus...

...vai täydellinen yllätys?

24:37 Sillä niinkuin oli Nooan päivinä, niin on Ihmisen Pojan tulemus oleva.
24:38 Sillä niinkuin ihmiset olivat niinä päivinä ennen vedenpaisumusta: söivät ja joivat, naivat ja naittivat, aina siihen päivään asti, jona Nooa meni arkkiin,
24:39 eivätkä tienneet, ennenkuin vedenpaisumus tuli ja vei heidät kaikki; niin on myös Ihmisen Pojan tulemus oleva.
24:40 Silloin on kaksi miestä pellolla; toinen korjataan talteen, ja toinen jätetään.
24:41 Kaksi naista on jauhamassa käsikivillä; toinen korjataan talteen, ja toinen jätetään.


Entä se kauhunsekainen odotus ja suunnaton pelko siitä mikä maanpiiriä kohtaa, auringon muuttuminen vereksi ja tähtien putoileminen taivaalta? :?
Vieras

Re: Millaista on harman alla?

Viesti Kirjoittaja Vieras »

"niin on myös Ihmisen Pojan tulemus oleva." -eikö jossain jakeessa sanota sitten itse tulemisen olevan perin näkyvää, komeata ihan. Mutta lahko on opettanut sen tapahtuneen vaivihkaa - tosin kahdesti, oliko 1874 ja 1914, sitten piipahdus kehaisemassa lahkoa 1918 ?

ahdistus -yksi selittävä tulkinta puhuu tuntemattoman pelosta- ja Rutherford, toimitusjohtaja, korosti 1940 -luvulla, että se on lisääntynyt joka vuosi vuodesta 1914. Onneksi voinee päätellä että edes 1913 ja aikaisemmin on ihmisillä ollut pienempi ahdistus ?

Tuon v. 1914 jälkeen tutkimus paljastaa käänteisiä tunnusmerkkejä. Jos vartiotorniseura kannustaa suureen ponnistukseen jäsenmäärän kasvattiseksi lahkossa ennen loppua, niin silloin loppu ei tule. Tästä lahko on suorittanut toistuvia testejä, yhtäpitävällä ja yksiselitteisellä tuloksella.
Vastaa Viestiin