Jt:t ovellani

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Nainen80

Jt:t ovellani

Viesti Kirjoittaja Nainen80 »

Hei!

Mieleen heräsi monia kysymyksiä, kun ikään kuin vahingossa löysin tämän palstan. Kysymyksiä Jehovan todistajista ja heidän uskostaan. Itselleni uskon asiat ovat kaukaisia, en ole koskaan ollut kiinnostunut "elämän suurista kysymyksistä", enkä ole koskaan kokenut tarvetta uskoa ja luottaa mihinkään "elämään suurempaan" vaikka kirkkoon kuulunkin. Nyt olen kuitenkin hämmentävässä tilanteessa.

Jehovan todistajat siis kävivät ovellani jokunen viikko sitten ja lukivat minulle Raamattua. Lähtiessään he antoivat vielä lehtiä luettavaksi, otin ne vastaan, mutta totesin heille etten usko mihinkään enkä omista edes Raamattua. Luin kuitenkin lehdet jokunen päivä käynnin jälkeen, ja ne vaikuttivat jotenkin, hmm.. rauhallisilta sisällöltään. Heh, myönnettäköön, että vähän valmiiksi pureskelluilta ne tuntui, mutta kuitenkin jotenkin mukavilta.

Eilen todistajat palasivat ja tällä kertaa toivat Raamatun mukanaan. Kutsuin heidät sisälle ja meillä oli mielenkiintoinen keskustelu Raamatusta. Sain Raamatun omakseni ja he kysyivät voisivatko tulla joskus uudestaan. Emmin hiukan, koska olen kuullut Jehovan todistajista lähinnä vain pahaa, enkä ymmärrä miksi heillä täytyy olla omat Raamatut ja lehdet, etenkään kun he vakuuttelivat että Raamattu on sama kuin omalla kirkollani (ev.lut.). Olen siis selkeästi varpaillani. Toisaalta molemmat naisista tuntuivat TODELLA mukavilta, siksi koen ristiriitaisia tunteita, en jaksa uskoa että he olisivat erityisen "vaarallisia".

Päällimmäiseksi tunteiksi jäivät siis positiiviset tunteet tapaamisesta. Hieman jäi kaihertamaan vanhemman naisen huomautus, ettei kannata luopua Raamatun lukemisesta heidän kanssaan, koska ihmiset saattavat kieltää minua tekemästä niin. Mietin vain, että miksi? Kertokaa, miksi Jehovan todistajia ei saisi päästää kynnyksen tälle puolelle? Ehdin jonkin verran palstan keskusteluja lukea, mutta jos olen rehellinen, en ymmärtänyt keskusteluista puoliakaan.. :oops: Jos jollakin on antaa vastauksia, olisin iloinen!

Mukavaa, jos joku jaksoi lukea loppuun asti!
Avatar
Tony
Viestit: 7521
Liittynyt: 28.04.2007 07:38

Re: Jt:t ovellani

Viesti Kirjoittaja Tony »

Wikipedia tarjoaa varsin kattavan paketin jehovantodistajuudesta ja suosittelen siihen tutustumista, mikäli aihe kiinnostaa.
Hieman jäi kaihertamaan vanhemman naisen huomautus, ettei kannata luopua Raamatun lukemisesta heidän kanssaan, koska ihmiset saattavat kieltää minua tekemästä niin. Mietin vain, että miksi? Kertokaa, miksi Jehovan todistajia ei saisi päästää kynnyksen tälle puolelle?
Jotain voi päätellä siitä että jehovantodistajat kavahtavat keskustelua lahkostaan niiden kanssa, jotka ovat syventyneet aiheeseen muun kuin lahkon edustajien kanssa, ja jotka ovat huomanneet lahkossa paljon kritisoitavaa. Sekään ei talonpoikaisjärjellä ajateltuna luottamusta kasvata, että lahko demonisoi entiset jäsenet ja näiltä saatavan tiedon lahkosta. Jos satut mainitsemaan että olet keskustellut jehovantodistajuudesta jonkun lahkossa luopioksi laskettavan kanssa, tai edes ottanut selvää jehovantodistajuudesta netistä, niin kaikki tuo informaatio osataan leimata epäluotettavaksi, vaikka informaatioon ei olisi tutustuttu sanallakaan. Joka pitää sinänsä paikkaansa, etteivät jehovantodistajat yleensä olekaan tutustuneet entisten jehovantodistajien kritiikkiin tai netin informaatioon lahkostaan - ne leimataan epäluotettavaksi ihan vain siksi että lahko sanoo niin.

No, tuo kaikki on lahkoille varsin tyypillistä. Lahkot, kuten vt-seura, pelkäävät entisiä jäseniään enemmän kuin mitään muuta (jos ei toiminnan verotusta lasketa). Wikipediasta löytyy haulla 'lahko' seuraava lause, joka pitää paikkaansa erityisesti jehovantodistajuudessa: "Lahko suhtautuu erityisen katkerasti omiin luopioihinsa".
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Jt:t ovellani

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Emmin hiukan, koska olen kuullut Jehovan todistajista lähinnä vain pahaa, enkä ymmärrä miksi heillä täytyy olla omat Raamatut ja lehdet, etenkään kun he vakuuttelivat että Raamattu on sama kuin omalla kirkollani (ev.lut.). Olen siis selkeästi varpaillani.
Ei pidä paikkaansa, että heillä olisi sama Raamattu, kuin kirkollasi. Juuri siksi he käyttävätki omaa ns. Uuden maailman käännöstään (UM), joka poikkeaa monissa kohdin Kirkkoraamatusta. Tässä he eivät puhuneet Sinulle totta.

Kenties Sinun kannattaisi perehtyä näiltä sivuilta löytyviin henkilökohtaisiin tapauskertomuksiin, joita löytyy tämän sivuston kohdasta "Kirjoittajien esittely". Päädyitpä mihin ratkaisuun tahansa, ota selkoa ja harkitse tarkkaan. Jehovan todistajat ovat henkilöinä hyvinkin mukavia, mutta opetus, jota he edustavat ei sitä ole. Näillä sivuilla seikkailemalla, lukemalla ja kurkkaamalla eri linkkien taa voit oppia paljon Vartiotorniseurasta, jota Jehovan todistajat edustavat.

Olitko muuten tietoinen siitä, etteivät Jehovan todistajat erottamisen uhalla missään tilanteessa luovuta verta tai vastaanota verensiirtoa. Ehäkä pyydät uusia ystäviäsi seuraavalla kerralla näyttämään Verenvastaanottokielto-korttinsa ja kertomaan siitä Sinulle.
Jehovan todistajiin kannattaa ilman muuta tutustua. Esimerkiksi tästä voisit aloittaa. Klikkaa linkkiä - Hyvää matkaa.
Viimeksi muokannut Jaakko Ahvenainen, 25.09.2009 20:47. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Kirsieveliina

Re: Jt:t ovellani

Viesti Kirjoittaja Kirsieveliina »

Hei Nainen 80,

täytyy muistaa, että ihmisten kodeissa, uskostaan kertoessaan, todistajat tietoisesti pyrkivät vaikuttamiseen, uusien jäsenten
saamiseen ja että se on myös heille henkilökohtaisesti palvontatilanne. Tarkoitan, jossa määrin ihanteisiin pyrkivä. Näitä ihanteita
ovat mm. uskominen oikein, ystävällisyys ja oma elämäntapa parhaina markkinointivälineinä jne.

Jos toinen osapuoli ei suhtaudu myötämielisesti, tai jopa kritisoi asiallisesti, ystävällisyys loppuu siihen. Jehovan todistajista ei voi
kukaan heidän sisäpiirissään oleva sanoa mitään pahaa - ja periaatteessa lahkon toisia valvovaan rakenteeseen kuuluu se, että jäsen
ei voi oikein edes koskaan ajatella mitään lahkon vastaista. Lahkosta ei myöskään voi kunniallisesti myöhemmin lainkaan erota.

Miten se lyhyesti sanoisi: olen ymmärtänyt, että lahkon toimintatavat tuottavat asioita, jotka todellisuudessa, tavallisen ihmisen
näkökulmasta näyttäytyvät pahimmillaan hengellisenä väkivaltana. Mielestäni kyse on eettisistä, ihmisoikeuksiin liittyvistä ongelmista. Toistaiseksi todistajiin ei ole saatu asiallista keskusteluyhteyttä näiden ongelmien tuomiseen avoimeen keskusteluun, tai niiden korjaamiseen.

Siksikin entisillä jäsenillä on oma aktiivinen, keskusteleva joukkonsa internetissä ja entiset jäsenet hyötyvät toistensa tuesta.

Mihin keskustelunne vievätkin, ovat ne varmasti ihan mielenkiintoisia - hyvä on silti tietää tarkalleen, mitä on tekemässä :)
äänilaiteveli
Viestit: 150
Liittynyt: 05.06.2009 17:36
Paikkakunta: Kouvola

Re: Jt:t ovellani

Viesti Kirjoittaja äänilaiteveli »

Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Jehovan todistajiin kannattaa ilman muuta tutustua.
Tämä pitää hyvin paikkansa. Kannattaa ehdottomasti tutustua myös Jehovan todistajien historiaan. Esim vuodet 1975 ja 1914 ovat mielenkiintoisia. (jälkimmäisestä vuodesta on hyvä näkökulma: http://veljesseura.org/?q=node/54 ) mutta kaikkea hyvää, ja tee niinkuin hyvältä tuntuu. :)
"Ole siis valpas, ehkä sinussa oleva valo on pimeyttä." Luuk 11:35
Vieras

Re: Jt:t ovellani

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Se todistajien miellyttävä käytös on heillä vaatimus, rakkauspommitukseksi sitä sanotaan, se ei siis vastaa tunteita, se on keino värvätä jäseniä, kukaan ei ole liittynyt todistajaksi pelkästään lukemalla lahkon lehtiä. Muutoin vaatetuspuoli ja muu käytös on kuin lahkon tavaramerkki, jokaisen todistajan tulisi olla lahkonsa elävä mainos.

Jos lahkoon liittyy, tulisi sitten myös katkaista ihmissuhteet lahkon ulkopuolisiin. Miksikö ? Siitä on etuja lahkolle. Juuri on tällä palstalla kirjoitettu lahkolehden neuvosta lahjoittaa jäsenen omistama asunto lahkolle. Lahko suostuisi sitten antamaan oikeuden asua siinä. Tämmöiset neuvot tuntuvat äkkinäisesti ulkopuolisesta kummalliselta, juuri siksi olisi lahkon kannalta hyvä, että niistä ei ulkopuolisille puhuttaisi. Ja lahkolaiset opetetaan suhtautumaan lehteensä kuin Jumalan sanaan.

Näitä ja monia muita asioita ei kerrota värväystilanteessa, enenkuin aika katsotaan kypsäksi, ja sittenkin tipottain. Aika taas on kypsä, kun rakkauspommitus tehoaa niin, että silkasta vastakohteliaisuudesta ei enää tehdä ainakaan vaikeita kysymyksiä heille.

Opit poikkeavat kristinopista, mutta ehkä "omin" piirre todistajassa on, että hän odottaa joka ilta, että huomenna alkaa maailmanloppu. Maailmanloppuja on asetettu myös eri vuosiluvuille, viimeksi suurin nimenomainen oli v. 1975, sitten vuosituhannen vaihde oli jäsenistölle epäsuorasti vihjattu (jäsenistö on kasvanut etsimään lopun vuosiluvun vihjauksia lehdistään). Näissä "Lopuissa" on etuna lahkolle, että jäsenistö innostuu avan erityiseen työmäärään, juuri kuten Sinunkin luonasi k'äymään. Myös lahjoitukset lahkolle kasvavat suurempiin mittoihin.

Sitten jäsenenä seuraa alistuminen tuohon värväämistyöhön, kuten luoksesi tulleidenkin osalta, sekä uusien lehtien opetteleminen mahdollimman sanatarkasti, mutta varsinaisesti kysymyksiä niistä ei saa esittää. Ja lehden oppien epäileminen on ajatusrikos, josta seuraa kuulustelu, nuhtelu ja tarvittaessa rangaistus.

Uskontojen uhrien tuki ry:ssä suurin asiakasryhmä ovat jehovantodistajat (lahkossa puhutaan useinkin rakkaudesta, mutta jäsen jää yksin vaikeuksissa)
Avatar
Johanneksen poika
Viestit: 3702
Liittynyt: 29.04.2007 13:49
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Jt:t ovellani

Viesti Kirjoittaja Johanneksen poika »

Nainen80 kirjoitti:Mieleen heräsi monia kysymyksiä
Voit löytää vastauksia mieltäsi vaivaaviin kysymyksiin esim. täältä.

Pari asiaa esimerkkinä:
1975 piti tulla "maailmanloppu". Voit kuunnella tai lukea, mistä silloin puhuttiin. Mutta loppua ei tullut.

Erotettujen karttaminen on pakollista, muuten henkilö voi itse joutua erotetuksi. Tämän vahvistaa puhelimessa Jehovan todistajien haaratoimiston edustaja Aarre Lahti.

Jehovan todistajien Suomen haaratoimisto jäi vuosi sitten kiinni henkilötietolain rikkomuksista. Tietosuojavaltuutettu otti kantaa siihen, ja joutui antamaan tiukkasanaisia neuvoja Jehovan todistajille. Kuitenkin tämän vuoden alussa Jehovan todistajien Suomen haaratoimisto julkaisi uudet salaiset ohjeet, ja se osoittaa, etteivät he kunnioita Suomen lakia. Jehovan todistajat keräävät lain vastaisesti erotetuista ja eronneista arkaluontoisia tietoja eivätkä anna henkilöiden tarkastaa omia tietojaan, vaikka henkilötietolaki niin vaatii.

Tässä muutamia tosiasioita salaseurasta nimeltä "Jehovan todistajat".

Todettakoon, että minulla on 31 vuoden kokemus JT-seurakunnasta. Noin kolme vuotta sitten minut erotettiin. Erottamiseen johtanut ajojahti alkoi siitä, että en suostunut karttamaan omaa erotettua pikkusiskoani.

Jos haluat kysyä jotain, lähetä sähköpostia osoitteeseen: jpoika@mbnet.fi
wolframium
Viestit: 1070
Liittynyt: 05.06.2007 17:22

Re: Jt:t ovellani

Viesti Kirjoittaja wolframium »

Nainen80 kirjoitti:Kertokaa, miksi Jehovan todistajia ei saisi päästää kynnyksen tälle puolelle?
Voit toki päästää kynnyksen yli, mutta pyri ymmärtämään jehovantodistajuuden markkinataloudellinen puoli; tänään he pyrkivät "myymään" sinulle aatettaan, mutta tuon aatteen takuu ei ole kovin kummoinen. Tuote voi räjähtää käsiisi milloin tahansa, eikä sitä oteta enää takaisin. Yrityksesi huoltaa tai parantaa tuotetta ovat myös täysin olemattomat. Lopulta huomaat, että sinulle myyty aate onkin täyttä roskaa, ja joudut ponnistelemaan tarmokkaasti, että saat heivattua sen kaatopaikalle.
Erilaisten ja eri tavoin havainnoivien ihmisten on hyvin vaikeaa tai lähes mahdotonta ymmärtää toisiaan, koska he kutsuvat samaa asiaa eri nimillä ja eri asioita samalla nimellä.
Pehmoluopio
Viestit: 1565
Liittynyt: 28.04.2007 18:24
Paikkakunta: Hanko

Re: Jt:t ovellani

Viesti Kirjoittaja Pehmoluopio »

Nainen80 kirjoitti: Eilen todistajat palasivat ja tällä kertaa toivat Raamatun mukanaan. Kutsuin heidät sisälle ja meillä oli mielenkiintoinen keskustelu Raamatusta. Sain Raamatun omakseni ja he kysyivät voisivatko tulla joskus uudestaan. Emmin hiukan, koska olen kuullut Jehovan todistajista lähinnä vain pahaa, enkä ymmärrä miksi heillä täytyy olla omat Raamatut ja lehdet, etenkään kun he vakuuttelivat että Raamattu on sama kuin omalla kirkollani (ev.lut.). Olen siis selkeästi varpaillani. Toisaalta molemmat naisista tuntuivat TODELLA mukavilta, siksi koen ristiriitaisia tunteita, en jaksa uskoa että he olisivat erityisen "vaarallisia".

Päällimmäiseksi tunteiksi jäivät siis positiiviset tunteet tapaamisesta. Hieman jäi kaihertamaan vanhemman naisen huomautus, ettei kannata luopua Raamatun lukemisesta heidän kanssaan, koska ihmiset saattavat kieltää minua tekemästä niin. Mietin vain, että miksi? Kertokaa, miksi Jehovan todistajia ei saisi päästää kynnyksen tälle puolelle? Ehdin jonkin verran palstan keskusteluja lukea, mutta jos olen rehellinen, en ymmärtänyt keskusteluista puoliakaan.. :oops: Jos jollakin on antaa vastauksia, olisin iloinen!

Mukavaa, jos joku jaksoi lukea loppuun asti!
Mitäpä jos seuraavan kerran kysyisit heiltä heidän kotiosoitettaan ja sanoisit tulevasi heidän luokseen keskustelemaan Raamatusta jonkun Raamatun tuntijan kanssa, koska sinusta on epäreilua, että kaksi ihmistä tulee yllätysvierailulle yhden, valmistautumattoman ihmisen kotiin.

Voisitko etsiä Raamatustasi Joosuan 10:13.
  • 13. Niin aurinko seisoi alallansa, ja kuu pysyi paikallansa, kunnes kansa oli kostanut vihollisilleen. Niinhän on kirjoitettuna "Oikeamielisen kirjassa". Niin aurinko pysyi paikallansa keskitaivaalla päiväkauden, kiirehtimättä laskemaan.
Miten se sopii yhteen sen kanssa, mitä olet oppinut maapallosta ja taivaankappaleista. Kuuntele nyt uskovaisten selitys asiasta.

:arrow: Hae hakukoneella "Joshua long day".

Vaikuttaako se järkevältä vaiko seliseliltä? Ota huomioon, että uskovaiset ovat saaneet hioa esitystään kaksi tuhatta vuotta.

Jehovan todistajien Raamattu ei ole sama kuin ev. lut kirkolla eikä sama kuin millään muuallakaan kirkolla. Huomauta heille, että heidän Raamattunsa perustuu Wesctott-Hortin teokseen. Westcott ja Hort olivat spiritistejä:
  • Westcott and his famed partner, Hort, were among the founders of the Ghost Society in the 1850s. Fascinated by the spirit world, their club was dedicated to pursuing knowledge of ghostly encounters with spirits.

    It was also Westcott and Hort who worked together to discard the centuries-old preserved words of God upon which the King James English Bible was based, replacing them with a polluted text gleaned from manuscripts provided by the Roman Catholic Church.
Samoin myös Uuden maailman käännöksen takana ollut Greber. :arrow: http://www.jehovahs-witnesses.info/sscc30.html

Voit kysyä myös miksi kaikissa muissa Raamatun käännöksissä Matteuksessa kuolleiden ruumiit tulivat esille muistohaudoistaan ja menivät pyhään kaupunkiin, mutta Jehovan todistajien Raamatussa tämä kohta on eri lailla.
  • Kirkkoraamattu 1992 Matteus 27:52 "haudat aukenivat, ja monien poisnukkuneiden pyhien ruumiit nousivat ylös. 53 He lähtivät haudoistaan, ja Jeesuksen ylösnousemuksen jälkeen he tulivat pyhään kaupunkiin ja näyttäytyivät siellä monille."

    UMK:
    "52 And the memorial tombs were opened and many bodies of the holy ones that had fallen asleep were raised up, 53 (and persons, coming out from among the memorial tombs after his being raised up, entered into the holy city,) and they became visible to many people. "
Sama Raamattu kuin luterilaisilla?

Minä en kiellä Raamatun lukemista heidän kanssaan, päin vastoin kehotan siihen. Itse asiassa voit tarjoutua siihen, että täältä Veljesseurasta olisi valmiina kymmenittäin ihmisiä tulemaan heidän koteihinsa keskustelemaan Raamatusta. Eikös ole reilua, että jos he pyytävät sinua tutkimaan Raamattua vaikka ihmiset kieltäisivät me voisimme tulla heille juttusille vaikka ihmiset kieltäisivät meikäläisten kanssa juttelemisen? (Jehovan todistajat eivät puhu meidän luopioiden kanssa, se ei ole hyväksi heidän hataralle uskolleen)

Kutsu Jehovan todistajat omaan kotiisi ihan yhtä iloiten kun Jehovan todistajat ovat valmiita sinun tekemään vastavierailuun veljesseuralaisen ystäväsi kanssa. Jos he kakistelevat, kysele miksi moiset estot.
Miljoonat kohta kuolevat eivät eläneet koskaan
Avatar
Alueveli
Eläkeläinen
Viestit: 1299
Liittynyt: 13.04.2007 01:51
Paikkakunta: Kuopio

Re: Jt:t ovellani

Viesti Kirjoittaja Alueveli »

Moni on lähtenyt purkamaan asiaa puhtaasti ongelmallisten oppinäkemysten kannalta. Nämä ovatkin olleet monelle syinä lähteä jehovantodistajista. Ne eivät kuitenkaan uskoakseni ole kovin kiinnostavia, jos kyseisistä aiheista ei ole koskaan kuullutkaan. Harva jaksaa opetella jonkin asian vain nähdäkseen miten epälooginen se on.

Ovilla kiertävät jehovantodistajat ovat mestareita pyörittämään keskustelukumppaniaan sanakäänteillä. Esimerkiksi jos sanot todistajalle lukeneesi netistä, että jehovantodistajan tulisi katkaista seurakunnan ulkopuoliset ystävyyssuhteet, saat vastaukseksi pöyristyneen "tuo on valetta". Teknisesti ottaen se ei pidäkään paikkaansa, ulkopuolisten vain painokkaasti saarnataan olevan huonoa seuraa.

Jehovantodistajat usein ovatkin mukavia ihmisiä. Ainakin niin kauan kuin heillä on jokin syy osoittaa sinulle ystävällisyyttä. Moni asia nimittäin on opeteltua ja ylhäältä käskytettyä käytöstä, muunmuassa avoin rakkaudellisuus potentiaalisen käännytettävän suhteen. Tässä yksi esimerkki käsketystä ystävällisyydestä:
Valtakunnan palveluksemme 4/86 s. 1 kpl 2 kirjoitti:Kun näemme jonkun kokouksessa ensimmäistä kertaa, pyrimmekö tutustumaan häneen? Meidän ei tulisi ajatella, että se on vain vanhinten ja avustavien palvelijoitten velvollisuus. Se on myös meidän jokaisen henkilökohtainen velvollisuus. (Room. 15:7; vrt. Galatalaisille 5:14 ja Jaakobin 2:8.) Kun monet seurakunnassa tervehtivät uusia, heihin tekee vaikutuksen se tosi kristillinen rakkaus, jota he saavat osakseen. Jumalan sana puhuu hyvin arvostavasti rakkauden osoittamisesta muukalaisia kohtaan. (Ks. Matteus 25:35b ja 1. Timoteukselle 5:10) Sellainen lämpö ja ystävällisyys rohkaisee lampaankaltaisia ihmisiä tulemaan jatkuvasti seurakunnan yhteyteen. – Ks. Jesaja 60:5, 11.
"Uskonto on ansa ja kiristysryöstöä." - J. F. Rutherford, Vartiotorniseuran presidentti
"Religion is dangerous because it allows human beings who don't have all the answers to think that they do." - Bill Maher, Religulous
s687421
Viestit: 9
Liittynyt: 18.09.2009 16:04

Re: Jt:t ovellani

Viesti Kirjoittaja s687421 »

hei! Jehovien elämä on yhtä suurta näytelmää.Kaikki on opeteltua:rakastaminen,ystävällisyys huolenpito ja välittäminen,kaikki loppuu,kun jätät heidät,saat osaksesi,vain ylenkatsetta,sinut haukutaanja asioitasi levitellään kaikkialla missä he liikkuvat valheita valheiden perään.Karmii oikein selkäpiitä, mokoma teeskentely. Rakkaudesta, ei ole kysymys tässä liikkeessä, vaan manipuloinnista,mielenhallinnasta Uskoontulosta ei puhuta vaan kerrotaan asian,eli opin omaksumisesta.
sinner74
Ylläpitäjä
Viestit: 2754
Liittynyt: 12.01.2009 14:12
Paikkakunta: Rollo

Re: Jt:t ovellani

Viesti Kirjoittaja sinner74 »

Nainen80 kirjoitti: Olen siis selkeästi varpaillani. Toisaalta molemmat naisista tuntuivat TODELLA mukavilta, siksi koen ristiriitaisia tunteita, en jaksa uskoa että he olisivat erityisen "vaarallisia".
He ovat varmasti todella, ja vilpittömästi mukavia, ja uskovat itse täysin siihen mitä sanovat. Itse asiassa suurin osa jehovantodistajista on täysin vilpittömiä uskossaan. Kentällä käyvä jehovantodistaja ei varmasti ole tietoisesti "kusettamassa" ihmisiä.

Pointti on siinä, että jehovantodistaja on ohjelmoitu pirullisen nerokkaaseen algoritmiin perustuvalla koodilla. Ennenkuin sallit itsesi altistua tuolle ohjelmalle toden teolla, olet itsellesi velkaa sen verran että tutkit vakavasti onko jehovantodistajien vastaisessa kritiikissä mitään perää. Jos voit tutkimuksesi jälkeen sanoa että ei ole, niin onnittelut sinulle oikeasta valinnasta.

Sen jälkeen kun olet virallisesti jehovantodistaja, kysymyksiä ei enää voi esittää ilman raskaamman luokan seurauksia.
And Justice For All
Vieras

Re: Jt:t ovellani

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Eri mieltä edellisen kanssa.

Opit muuttuvat jatkuvasti, edestakaisinkin, vaikka toisaalta esim. se sääntö on aina voimassa, että oppien arvostelusta saa pysyvän poltinmerkin ja erottamisen, jos se oppi muutetaan juuri sellaiseksi, kuin arvostelija on esittänyt oikeaksi, ei häntä kuitenkaan kutsuta takaisin, puhumattakaan anteeksipyynnöstä.

Lahko on lähinnä aikaisempia maailmanlopun aikamääriä painottaakseen ottanut tietääkseen montako ihmistä on pääsemässä taivaaseen, yhden tarkkuudella, ja koska nämä kuuluisivat kuolla vähitellen pois, on tämänkin opin muutos odotettavissa. Vataava perusvika oli sukupolviopissa, sukupolven ikä kun rupesi huitelemaan sataa vuotta, oli muutos tarpeen.

Lahko valentelee oman historiansa. Se ei myönnä että sen jeesus on palannut maan päälle useasti, maailmanloppu sattunut monta kertaa.... Pysyvä piirre lahkossa näyttää olevan sen varallisuuden jatkuva kasvu.

Joko toteaa, että lahko on likainen eikä sinne ole syytä mennä, taikka käy tutkituttamassa itseään lääkärillä.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Jt:t ovellani

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Vieras kirjoitti:...sitten vuosituhannen vaihde oli jäsenistölle epäsuorasti vihjattu...
Tässä muutamia esimerkkejä, joista kukin voi itse päätellä tuon epäsuoruuden asteen:
”’Taistelu Jehovan päivänä’ alkaa pian tällä 20. vuosisadalla Jerusalemin nykyistä vastakuvaa, kristikuntaa, vastaan.” (Kansat tulevat tietämään, että minä olen Jehova-miten?, 1974, sivu 217)

”Ja jos tämän maailman paha asiainjärjestelmä kestäisi vuosisadan vaihteeseenkin, mikä on hyvin epätodennäköistä, kun otetaan huomioon maailman suuntaukset ja Raamatun profetian täyttymys, niin ensimmäisen maailmansodan aikaiseen sukupolveen kuuluvia olisi vielä jäljellä. Mutta se tosiasia, että heidän määränsä on vähenemässä, on yksi ilmaus siitä, että ’asiainjärjestelmän päättyminen’ on nopeasti lähestymässä loppuaan.” (Vartiotorni 15. tammikuuta 1981 sivu 31)

”Ja Jeesus on käskenyt meidän iloita nähdessämme Harmagedonin synkkien myrskypilvien kokoontuvan siitä pitäen. Hän on kertonut meille, että ’sukupolvi’, joka eli vuonna 1914, jolloin tunnusmerkki alkoi täyttyä, ’ei missään tapauksessa katoa, ennen kuin kaikki nämä tapahtuvat’. (Matteus 24:34) Jotkut tuosta ’sukupolvesta’ voisivat olla elossa vielä vuosisadan lopussakin. Mutta on monia merkkejä siitä, että ’loppu’ on paljon sitä lähempänä!” (Vartiotorni 1. kesäkuuta 1984 sivut 18-19)

”Jos Jeesus käytti sanaa ’sukupolvi’ tuossa merkityksessä ja me sovellamme sen vuoteen 1914, niin tuon sukupolven pienokaiset ovat nyt 70-vuotiaita tai vanhempia, ja toiset, jotka olivat elossa vuonna 1914, ovat nyt ainakin 80–90-vuotiaita ja muutamat harvat jopa 100-vuotiaita. Miljoonat tuohon sukupolveen kuuluvat ovat yhä elossa. Jotkut heistä ’eivät missään tapauksessa katoa, ennen kuin kaikki tapahtuu’. – Luukas 21:32.” (Vartiotorni 15. elokuuta 1984 sivu 5)

”Toinen maailmansota toi tullessaan uuden mullistusten aallon. Ja pienemmät sodat järkyttävät jatkuvasti maailmaa lähestyessämme tämän vuosisadan loppua. Mutta kestääkö nykyinen järjestelmä siihen saakka? Ydinroihun pelottava uhka saa monet ihmiset kysymään sitä. Onneksi vastaus ei ole ihmisen vaan hänen Luojansa käsissä. – Jeremia 17:5.” (re-FI 1988 sivu 106)

"Miten sykähdyttävä kokemus sen onkaan täytynyt olla Paavalille ja Barnabaalle – he olivat purjehtimassa ensimmäiselle ulkomaiselle määräalueelleen! Apostoli Paavali työskenteli kristillisen lähetystoiminnan eturintamassa. Lisäksi hän laski perustuksen työlle, joka saatettaisiin loppuun tällä 1900-luvulla." (Vartiotorni 1989 1. tammikuuta sivu 12)
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
miettivä persoona

Re: Jt:t ovellani

Viesti Kirjoittaja miettivä persoona »

Hei!

Yleensä käyn täältä lukemassa asioita ja varmaan se on vaikuttanut siihen, että en päästä jehovantodistajia kovinkaan helpolla, jos he vielä vaivautuvat tulemaan luokseni. Syy, että he ovat kolme kertaa tulleet on kenties se, että he eivät vielä tunteneet ja saaneet tietoa, että minä en usko kuin siihen, mikä minusta on uskon aihe. Esim sielu. *hymy* Tuttavani tuossa alakerrassa on jehovan todistaja ja hän ei enään keskustele minun kanssa raamatusta ei heidän eikä kirkko, missä vika? Hänen miehensä kuka asuu toisaalla olisi hyvin hyvin mielenkiinnolla aina keskustelemassa, mutta valitettavasti hänen taitonsa avata suuta, on täysin olematon. ( hieman päästään pipi)
Olen käynyt salillakin pari kertaa ja kumpanakin kertana, minulle tuli olotila, että miksi ihminen ei usko sydänmellään, miksi he eivät käytä omaa järkeänsä, onko se kielletty?
Vaikka innostuisin saamaan jonkun tänne tutkimaan, on mulla aina netti auki ja ei kukaan arvaa mitkä sivut on muistissa? Mutta jokaisella ihmisellä pitäisi olla vapaus valita mihin hän uskoo vai uskooko mihinkään.

yksi asia mistä minä en tykkää on se että todistajaperheen lapset, heidän pitää istua puvut päällä ja lukea lehteä, mitä he ei todellakaan ymmärrä.
:oops: :P :x :lol:
Vastaa Viestiin