Hienoja ohjeita juutalaisille. Pitäisikö niitä myös kristityn noudattaa? Ja jos pitää, niin miksei muutama luku eteenpäin olisi kanssa ihan ok, esim. 5. Moos. 21:18-21.Vieras kirjoitti:5.Moos.6.lukuEnnen Jeesusta Jumala vaati juutalaisilta, että miettisivät hengellisiä asioita kerran viikossa sapattina.
Näin kun vertaa JT kokousmääriin (esitelmä,vt-tutkistelu,teokraattinenkoulu,palveluskoulu)+nykyään pakollinen perheen palvonta ilta.
Niin ollaan jo pitkällä siitä mitä raamattu opetti!
. 5 Ja sinun on rakastettava Jehovaa, Jumalaasi, kaikella sydämelläsi ja kaikella sielullasi ja kaikella elinvoimallasi.
6 Ja näiden sanojen, jotka minä tänään annan sinulle käskyiksi, on oltava sydämelläsi,
7 ja sinun on teroitettava niitä pojillesi ja puhuttava niistä kotona istuessasi ja tietä kulkiessasi ja maata mennessäsi ja ylös noustessasi.
Joka päivä, ei pari krt viikossa, on Raamatun ohje...
Okei okei laiskimukset, jotka ei jaksa kaivaa bibliaansa esiin, tässä pääkohdat:
"Jos jollakulla miehellä sattuu olemaan itsepäinen ja kapinallinen poika, joka ei kuuntele isänsä ääntä eikä äitinsä ääntä, ja he ovat oikaisseet häntä, mutta hän ei kuuntele heitä, niin hänen isänsä ja äitinsä täytyy tarttua häneen ja viedä hänet hänen kaupunkinsa vanhinten luo ja hänen paikkakuntasa portille, ----snip---- Silloin hänen kaupunkinsa kaikkien miesten täytyy kivittää hänet, ja hänen on kuoltava. ---snip----."
Tästä edellisestä olen päätellyt, että autismi oli harvinaista Israelissa muinoin.