Kiihottava synnin tunne.

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

ksagnt

Re: Kiihottava synnin tunne.

Viesti Kirjoittaja ksagnt »

ajoulupukisti kirjoitti:Alkaa jutut pyörimään päässä ja keräämään viettelyvoimaa, kiihottavaa synnin tunnetta ja sitten tulee se syyllisyyden tunne, kun on taas päästänyt mielensä vaeltelemaan kielletylle alueelle.
Ja kun on tehnyt "aviorikoksen" esiasteen ajattelemalla seksiä eli moraalittomuutta onkin hyvä pyhittää omatunto tekemällä lisää käännytystyötä ovilla. Näin ne uskonnot pyörivät. Ensin hehkutetaan, sitten syyllistetään ja kerrotaan että tekemällä näin ja näin voit saada anteeksi. Uskonnot tarjoavat lääkettä itse aiheuttamaansa ongelmaan.

Omaan nuoruuteni vaikutti erittäin haitallisesti negatiivinen suhtautuminen kaikenlaiseen "ylenpalttiseen vapaa-ajan viettoon" ja vastakkaiseen sukupuoleen ("ettehän vain olleet kahden?"). Monesti kun vietin aikaa jopa ihan hyvämaineisten todistajanuorten kesken, vanhemmat esittivät epäileviä kysymyksiä, kuten "Oletko aivan varma ettei vapaa-ajan vietto ole saamassa yliotetta? Hengelliset asiat ovat numero 1".

Syyllistäminen alkoi jo leikki-iässä. Piti jo taaperosta asti varoa maailmallisia ja varoa seksin syntiä. Eihän lapsi edes tiedä mitä seksi on! 10-12 vuotiaana pelkäsin ja olin jatkuvasti äärimmäisen ahdistunut, olinhan katsonut MTV:ltä "moraalittomia" musiikkivideoita.

Tämä kaikki johti jo varhaisteini-iässä koettuihin mielenterveysongelmiin, jotka vaativat lääkärin hoitoa. Pahaa oloa opin helpottamaan alkoholilla 15 vuoden iässä. Tästäkin koin ylenpalttista syyllisyyttä, vaikka alkoholinkäyttöni oli melko vaatimatonta (3-6 olutta 1-2 kertaa kuukaudessa) ikätovereihin verrattuna. Mielenterveysongelmat pahenivat lähestyttyäni 20. ikävuotta, jolloin olinkin välillä osastohoidossa. Tällöin olin vielä täysiverinen Jehovan todistaja, vaikka usko olikin kadonnut vuosia aikaisemmin. Sosiaaliset suhteet kuitenkin lykkäsivät eroamispäätöstä vuosilla eteenpäin.

Näin jälkeenpäin tästä kaikesta kurjuudesta voi kiittää vanhempiani, jotka kyllä hyvin suojelivat kaikenlaiselta "synniltä", mutta eivät turvanneet turvallista alustaa henkiselle kehitykselle. Olihan se hienoa kuinka he opettivat "ajattelemaan itsenäisesti". Tästä tulee vielä lopuksi mieleeni tapaus jossa erehdyin jollain tavalla kritisoimaan Vartiotornin surrealistisia ohjeita. Isäni tokaisi että "se ei ole sinun päätös mihin uskot vaan uskollisen ja ymmärtäväisen orjan!"
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Kiihottava synnin tunne.

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

ksagnt kirjoitti:Isäni tokaisi että "se ei ole sinun päätös mihin uskot vaan uskollisen ja ymmärtäväisen orjan!"
Isäsi on täysin vastakkaista mieltä kuin ovellani jehovantodistajuutta minulle kaupannut jt-tyttö, joka esitti hyvin painokkaasti ettei Vt-seura sanele lainkaan mitä hän todistajana uskoo. Valitettavasti jehovantodistajuuden suhteen isäsi oli oikeassa, tuo jt-tyttö esitti minulle vain valheellisen myyntiväittämän. (Tuota myyntiväittämää ennen tytteli myönsi WTBTS:n UN/DPI/NGO-liitännäisjäsenyyden olleen väärin ja esittämällään valheellisella myyntiväittämällä sanoutui irti vastuustaan Vt-seuran edustajana.)
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
lavanpalvelija
Viestit: 492
Liittynyt: 27.12.2008 16:31

Re: Kiihottava synnin tunne.

Viesti Kirjoittaja lavanpalvelija »

ksagnt kirjoitti:
Tämä kaikki johti jo varhaisteini-iässä koettuihin mielenterveysongelmiin, jotka vaativat lääkärin hoitoa. "
Tämä tarina on hyvin puhutteleva. Konsepti on monelle meistä tuttu. Minun on mahdoton ymmärtää vanhempia jotka pyrkivät eristämään lapsensa luonnollisesta ympäristöstään vallitsevsta kulttuurista, ja siten sabotoida lapsensa aikuistumisyritykset.

Pitäisihän nyt aivan pelkällä maalaisjärjellä kyetä arvioimaan aihetuvat vahingot.

Voiko tyhmyydelle,yksinkertaisuudelle ja valistuneisuuden puutteelle hakea oikeutusta? Ei voi millään periytyvän heikkolahjaisuuden piikkiin laittaa näin merkittävää osuutta omien lastensa kasvatuksesta.
Varjo seuraa, halusit tai et.
Vieras

Re: Kiihottava synnin tunne.

Viesti Kirjoittaja Vieras »

"jt-tyttö esitti minulle vain valheellisen myyntiväittämän. ... tytteli myönsi WTBTS:n UN/DPI/NGO-liitännäisjäsenyyden olleen väärin ja esittämällään valheellisella myyntiväittämällä sanoutui irti vastuustaan Vt-seuran edustajana.)"

Tuos sisältänee sen että keinoilla ei ole väliä kun yritetään ihmistä saada lahkon piiriin (jesuiitoilta omaksuttu oppi ?). Ja että sitten lahkossa on vain pärjättävä parhaimmiten rakkauspommitusten ja valheiden, väittelyiden kanssa jos asia tulee uudestaan puheeksi. Sitten, jos kasteelle asti tuo henkilö saadaan, vastuun painopiste siirtyy hänelle eikä pärjäämistarvetta vastaavasti ole. Lahkon uhkat erilaisilla rangaistuksilla valtaavat alaa.
Vastaa Viestiin