Vieras kirjoitti:Ellen. Niinistö itse ei ole ekonomisti vaan juristi. Hän tosin osaa hyödyntää ekonomistien tutkimuksia ja ymmärtää asioiden päälle. Mainitsemasi kapitalismin tai paremminkin sanottuna markkinatalouden kupla ei ole myöskään Niinistön syytä eikä yhdenkään suomalaisen syytä. Kyse on länsimaisesta talousjärjestelmästä, joka ei liity presidentinvaaleihin. Tuo kupla tulee pian puhkemaan ja maailmantalous romahtaa, sillä jatkuvaa kasvua ei voida ylläpitää jatkuvasti vaikka kehitysmaiden kannalta katsottuna se olisikin tarpeellista. Luonnon hyviksikäyttöön liittyvät ongelmat ovat kasvamassa niin suuriksi, että kuplat puhekavat sen johdosta. Vihreä ajattelu on tarpeellista, mutta ne poppakonsit joihin KN viittaa, eivät ole aina oikeaa kriisitaloutta vaan ideologista hörhöilyä. Pelkään pahoin ettei maailmantalouden kriisiä, kasvuodotteita ja vihreitä ihmisystävällisiä arvoja saada hallitusti soviteltua vaan edessä on globaali romahdus, joka pakottaa tekemään kipeitä ja hallitsemattomiakin ratkaisuja.
Meidän presidenteillämme ei ole kuitenkaan osaa eikä arpaa noissa asioissa. Korkeintaa he voivat viisaudellaan antaa hyviä ideoita ja suuntaa sille, että Suomi ja suomalaiset selviäisivät tulevasta mahdollisimman pienin vaurioin. Tässä suhteessa luotan enemmän Niinistöön.
Olen tietoinen Niinistön koulutuksesta ja taustoista ynnä poliittisesta suuntauksesta. En sanonut ekonomi vaan ekonomisti mikä tarkoittaa taloudellisista lähtökohdista lähtevää ongelmien ratkaisukulmaa eli kaikki ongelmat voidaan pääsääntöisesti ratkaista enemmällä talouskasvulla ja "reda rahalla."
Aivan, presidentin valtaoikeuksilla tai edes Kekkosmaisella yksinvaltiudella ei tangeeramiamme maailmantalouden,pikku valtioiden saatikka yksilöiden ongelmia ratkota.
Siitä aasinsiltana onkin kiintoisaa huomata miten erilaiset arvomaailmat meidän kahdella pressakandidaatilla on. Vaikkakin molemmat häivyttelevät ja vaimentavat niitä.
Siksipä on sekin outoa,että Niinistö pyrkii tehtävään missä hänellä ei juurikaan ole valtaa. Verrataanpa vain hänen aikaisempiin tehtäviin ,joissa vaikutusmahdollisuudet ovat olleet aivan toista luokkaa.
Haavistolla sensijaan ei ole mitään muodollista koulutusta. Häntä voi syyllä nimittää autodidaktikoksi. Mikä osoittaa hänellä olevan monenkinlaisia lahjoja ja kykyjä. Aivan samat mahdollisuudet vaikuttaa tai olemattomat sellaiset ovat hänelläkin kuin -nistöllä.
Valitsemamme presidentti tulee kuitenkin hoitamaan tehtäväänsä lähinnä koruvirkana.Arvomaailmoista ja näkemyksistä on kyse niinkuin sanoit.