Seuraaja kirjoitti:- asenne, mikä asenne?
Asenne, jonka mukaan Vt-seura on kaiken arvostelun yläpuolella, mutta voi itse suomia kilpailevia uskontoja mielensä mukaan. Jehovantodistajuudessa tuo asenne ilmenee jopa henkilöiden ylimielisinä erottamisina, syyksi riittää kissan nostaminen pöydälle. Jehovantodistajamielisillä asenne esiintyy esimerkiksi hankaliin opillisiin kysymyksiin vastaamattomuutena ja sivuraiteelle menona.
Asettaudunko ulkopuolelle vai pyrinkö sisään? - jos olen menossa sisään, niin kaiketi olen varmistautunut niistä asioista joita tuossa "huoneessa" opetetaan.
Minulle on täysin samantekevää miten elämässäsi menettelet, enkä näe sen yhteyttä käsillä ollevaan aiheeseen. Tämä on keskustelupalsta, joten kysymysten esittäminen kirjoitustesi johdosta on aivan luonnollista.
...kuten mainitsemasi Jehova nimen käyttö "kreikkalaisissa kirjoituksissa" kun Raamattu nimenomaan sanoo että Jumala tahtoo tuoda nimensä tunnetuksi.
Sitä kun ei ole missään tunnetussa käsikirjoituksessa, joten nimen lisäys tuntemaamme Raamattuun on sitä, jota Vt-seura (ristiriitaisesti kyllä) paheksuu:
Niinpä se paljasti, että tekstiä oli myöhemmin väärennetty, ilmeisesti kolminaisuusopin tueksi.” (Vartiotorni 15. lokakuuta 1997 sivu 11)
Tuonkaltainen kritiikki suuntautuu suoraan Jumalan nimeä vastaan mikäli kritiikin esittäjä on tietoinen että Jumalan nimi on JHWH.
Itse asiassa on hilpeää ajatella Vt-seuraa kaikkine opillisine pelleilyineen. Tosiasiassa Vt-seura on jo pitkälti yli puoli vuosisataa pitänyt Jahve-asua todennäköisimmin lähempänä oikeaa olevana:
"Mitään ei voiteta sillä väitteellä, että hänen nimensä ei ole oikein lausuttuna Jehova." (OJT s. 24)
Oletko tosiaan sitämieltä että UMK:n kääntäjät ja julkaisijat eivät usko siihen mihin he sanovat?
En missään tapauksessa. Olen sitä mieltä, että Vt-seuran johto nauttii asemastaan ja harhoistaan, pitäen niistä kiinni tarpeen vaatiessa vaikka Raamattua väärentämällä ja siitä valehtelemalla, oman menneisyytensä valehtelusta puhumattakaan.
... ja ottaisivat suunnattoman riskin menettää osuutensa Raamatun lupauksiin.
Riski liittyy ainoastaan henkilöiden asemaan Vt-seurassa ja seuran tulevaisuuteen.
En ole tietoinen tahallisesta valehtelusta.,
Hyvin huonosti olet sitten tutustunut tämän tapavalehtelijan tuotantoon. Otetaan Vt-seuran pitkäikäisin kestovale, jolla ei ole loppua näkyvissä.
Mistä lähtien Jeesuksen 1914-paluuta on väitetty opetetun ja mistä lähtien sitä on todellisuudessa opetettu?
Onko sinusta väärin kutsua tapavalehtelijaa tapavalehtelijaksi? Jos ei, niin kerrotko millä termillä tapavalehtelijaan tulisi mielestäsi viitata?
Tässä vielä bonuksena näyte siitä kuinka paljon valheellista tekstiä Vt-seura kykenee sisällyttämään kahteen lauseeseen:
”Kun Isäntä, Kristus Jeesus, siis saapui tarkastamaan orjiaan vuonna 1918, ketkä hän tapasi antamasta hänen palvelijoittensa joukolle heidän ruokamääränsä oikeaan aikaan? Ketkä olivat tuohon mennessä antaneet vilpittömille totuudenetsijöille oikean käsityksen lunastusuhrista, Jumalan nimestä, Kristuksen läsnäolon näkymättömyydestä ja vuoden 1914 merkittävyydestä?” (Vartiotorni 15. maaliskuuta 1990 sivu 13)
Ja sitten todellisuus, jota Vt-seura ei halua tuoda esille:
1) Vuoden 1918 opetuksessa oli vain yksi orja ja sekin jo haudattu.
Vartiotorniseuran oppihistorian valossa vuonna 1918 Jeesuksella ei voinut olla orjia monikossa asti tarkastettaviksi. Itse asiassa maan päällä ei ollut ensimmäistäkään orjaa tarkastettavaksi, koska jo vuonna 1916 kuollut Charles Taze Russell toimi tuossa palvelijanvirassa aivan yksin vielä vuoteen 1927:
”Muun muassa vuonna 1927 ymmärrettiin selvästi, että ”uskollinen ja ymmärtäväinen orja” on maan päällä olevien hengellä voideltujen kristittyjen koko joukko;...” (Vartiotorni 1. helmikuuta 1995 sivu 13)
Jos Jeesuksella olisi ollut asiaa raamatuntutkijoiden toimintaa johtaneelle Russelille vuonna 1918, niin tapaaminen olisi hoitunut kätevimmin vaikka Jehovan silloisella asunnolla Seulasten Alcyonessa:
"Though Pastor Russell has passed beyond the veil, he is still managing every feature of the harvest work." (The Finished Mystery 1927 ed. page 144)
2) Ketä Jeesus kävi tapaamassa?
Väitetty Jeesuksen vuoden 1918 tapaaminen on arvoitus Vartiotorniseurallekin, koska Jeesus ei pyrkinyt tapaamaan raamatuntutkijoita, jotka eivät olleet Jeesuksen valittuja tai orjia:
”Raamatun ennustusten, myös Jeesuksen oman viimeisiä päiviä koskevan ennustuksen, huolellinen tutkiminen paljastaa, että ‘Herran päivä’ alkoi historiallisena vuotena 1914, tosiaan tämän sukupolven aikana! Niinpä juuri vuonna 1914 Jeesus palasi näkymättömänä, ilman suuria julkisia eleitä ja vain hänen uskollisten palvelijoidensa tietäessä hänen paluustaan. Tuona vuonna Jehova antoi Jeesukselle käskyn hallita vihollistensa keskellä.” (Vartiotorni 15. toukokuuta 1991 sivu 9)
Vuonna 1914 Vartiotorniseurassa ei huolellisesta tutkimisesta huolimatta huomattu pienimmässäkään määrin Jeesuksen palanneen näkymättömänä vuonna 1914. Siellä oltiin kiireisiä ja opetettiin Jeesuksen palanneen jo 40 vuotta aiemmin, eli vuonna 1874. Suurin kiire vuoden 1914 loppupuolella oli muutella kirjallinen materiaali viittaamaan vuoteen 1915. Joskus kiire oli niin suuri, että laskutoimituksen tekijäluvut jäivät ennalleen, ainoastaan lopputulosta korjattiin yhdellä vuodella. Vasta kun Russelin raamatunpeukalointi korjattiin Vartiotorniseuran opetuksissa vuonna 1943, niin Jeesuksen paluu siirrettiin virallisesti vuoteen 1914.
Vielä vuosia vuoden 1918 jälkeen opetettiin Jeesuksen näkymättömän läsnäolon alkaneen jo vuonna 1874.
3) Vilpittömyys
Vartiotorniseuran johdon vilpittömyys tuli juuri ennen vuotta 1918 esiin vaikka siten, että ennustusten ajettua karille Russell väärensi hatusta vetämäänsä pyramidimittaa yhdellä tuumalla. Toki se oli vilpittömämpää kuin aiempi 40 tuuman väärennös ja se, että alkumittakin oli keksitty. Vuonna 1917 Rutherford ei odotellut Jeesuksen tarkastuskäyntiä, vaan ennusteli kaiken uskonnon tuhon vuodelle 1918 ja hallitusten luhistumisen vuodelle 1920 ja vanhan ajan arvokkaiden nousevan mullasta vuonna 1925. Ja noihin aikoihin Vartiotorniseura kehotti lunastamaan sotaoblikkatioita ja rukoilemaan kansallisena rukouspäivänä USA:n sotaonnen puolesta.
Kaiken kritiikin torjuminen erottamisen uhalla ei missään tapauksessa ole osoitus vilpittömyydestä, vaan ennemmin vilpillisyydestä.
4) Lunastusuhrikäsitys
Lunastusuhrikäsitykseen sisältyi vuonna 1918 Aadamin ylösnousemus (Reconciliation 1928 pp. 323-329) Nykykäsityksen mukaan Aadamilla ei ole ylösnousemustoivoa. (Olkoon Jumala totinen 1960 s. 120) Sodoman ja Gomorran ylösnousemustoivo on kääntynyt vastakkaiseksi ainakin seuraavissa julkaisuissa::
Kyllä (Watchtower 1879 July 1 p. 8)
Ei (Watchtower 1952 June 1 p.338)
Kyllä (Watchtower 1965 August 1 p.479)
Ei (Watchtower 1988 June 1 p.30-31)
Kyllä (Live Forever 1982 edition p.179)
Ei (Live Forever 1989 edition p.179)
Kyllä (Insight Volume 2 1988 p.984)
Ei (Revelation - Its Grand Climax At Hand 1988 p.273)
Vuoden 1918 oppikäsityksen mukaan Jeesuksen lunastusuhri annettiin ristillä, nykyinen näkemys on, että Jeesus naulittiin paaluun.
Vuonna 1918 lunastusyhrin hyöty oli kaikkien saatavilla, ilman välittäjähenkilöitä. (The Finished Mystery 1917 p. 601) Vuonna 1935 Vartiotorniseura jakoi jehovantodistajat kahteen ryhmään ja tänään ainoastaan noin 0,14 % kuuluu välittäjähenkilöihin. Eli nyt 99,86 % jehovantodistajista lähestyy saa pelastuksen ainoastaan ihmisvälittäjän kautta.
5) Jumalan nimi
1950-luvulla Vartiotorniseura muutti käsitystään jumalan erisnimestä siten, että nykyään katsotaan Jahven olevan todennäköisemmin lähempänä oikeaa kuin Jehovan.
6) Vuoden 1914 merkitys vuonna 1918
Vuonna 1918 oli vuoden 1914 merkitys ainoastaan täyttymätön ennustus. Vuodelle 1914 oli odotettu vuonna 1799 alkaneen lopun ajan päättymistä ja vanhan maailmanjärjestyksen loppua sekä rauhan aikaa, jota ei sitten tullut. Uudeksi lopun aikamääräksi asetettiin seuraavaksi vuosi 1915. Vuonna 1917 kirjoitetun kirjan mukaan vuonna 1918 piti kaikkien uskontojen tuhoutua. (The Finished Mystery, p. 62.)
Nykyisin opetetaan, että vuonna 1914 alkoi lopun aika, jonka on vuoden 1918 jälkeen tullut loppua Jehovan suuren päivään sotaan ainakin 1925, 1932, 1941, 1954, 1975, 1984, 1989 1994 ja viime vuosituhannen loppuun mennessä.