uuden uskonnon kasvukivut

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Ariadna
Viestit: 2177
Liittynyt: 28.04.2007 10:16

Re: uuden uskonnon kasvukivut

Viesti Kirjoittaja Ariadna »

MarkkuMeilo kirjoitti:Joidenkin jehovantodistajien mielestä hallin katto on ristiriidassa viimeiseen asti pakanallisuutta (tietyin poikkeuksin) inhoavan Vt-seuran opetuksen kanssa. Toin ainoastaan esille lukemani kommentit, minulle on aivan yksi lysti miten saatanantorjuntabunkkerinsa sisustavat.
Muistan kun aikoinaan poistettiin salin seinällä ollut tetragrammi, kolkko sali ja se seinä tuntui entistäkin kolkommalta kuin aiemmin, sitten samaan aikaan puhuttiin kuinka sitä voi mennä katsomaan kirkkoihin siellä ja siellä...aina ulkomaita asti. Kummasti se Saatana sai omia senkin.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: uuden uskonnon kasvukivut

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Ariadna kirjoitti:Muistan kun aikoinaan poistettiin salin seinällä ollut tetragrammi,
Ja hiljan lähti myös tornilogo.
Ariadna
Viestit: 2177
Liittynyt: 28.04.2007 10:16

Re: uuden uskonnon kasvukivut

Viesti Kirjoittaja Ariadna »

MarkkuMeilo kirjoitti:Ja hiljan lähti myös tornilogo.
Sellainen ihan oikea, ihmisen kokoinen oli Riminin valtakunnansalin etupihalla. Hieno tiileistä väsätty torni olikin, enää ei varmaan senkään edessä voi poseerata ja saada muistoksi fotoja.
SonOfJesus
Viestit: 744
Liittynyt: 15.05.2007 12:39

Re: uuden uskonnon kasvukivut

Viesti Kirjoittaja SonOfJesus »

Aikaa kun kuluu, muuttuvat uskonnonkin tarpeet ja tavoitteet. Tämä näkyy sekä Jehovan todistajien lyhyessä (130v) historiassa kuin myös kristikunnan pitkässä (2000v) historiassa.

Olipa kerran aika, jolloin köyhyyttä ylistettiin ja sen saarnaaja korotettiin pyhimykseksi. Hänelle rakennettiin hänen opetuksensa mukaisesti pieni vaatimaton kappeli. Kun oli kulunut muutama vuosisata, oli tilanne muuttunut: vaatimaton kappeli oli peitetty suurella ja komealla kirkolla. Kuinka ollakaan ko pyhimys kuitenkin asetettiin kirkonkiroukseen ja hänen seuraajiaan vainottiin. Näin siis ikuisessa kirkossa.

Jehovan todistajilla tapahtuu samaa, mutta he ovat nykyaikaisia: se mikä otti kirkolta 1000 vuotta toteutuu heillä jo 100 vuodessa.
SonOfJesus
Laki ja Seura toimivat kasvattajina: kaikki mikä ei tapa, kasvattaa.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: uuden uskonnon kasvukivut

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

SonOfJesus kirjoitti:Jehovan todistajilla tapahtuu samaa, mutta he ovat nykyaikaisia: se mikä otti kirkolta 1000 vuotta toteutuu heillä jo 100 vuodessa.
Vt-seuran tuloksellinen nykyaikaisuus näkyy myös siinä, että vajaassa 1900 vuodessa Jehova ei saanut kasaan edes 144000, mutta Vt-seura sai reilussa sadassa vuodessa noin 7 miljoonaa. Ja siitäkin huolimatta, että 1920-luvulla oli joutunut joukkopaon takia aloittamaan uudestaan miltei tyhjästä.
Vastaa Viestiin